Kontrowersyjny plakat w Poznaniu: "Witamy w Polsce, gdzie CIA torturuje ludzi" [ZDJĘCIA]

"Witamy w Polsce, gdzie CIA torturuje ludzi" - plakat z tak kontrowersyjnym napisem po polsku i angielsku wisi na jednej z kamieniczek w pobliżu Starego Rynku w Poznaniu. Na plakacie widać zdjęcie więzionej kobiety, która ma związane ręce i nogi, a na głowie worek.
Reakcje tych, którzy widzieli plakat, są jednoznaczne. - Jest okropny - mówi reporterowi TOK FM młody mężczyzna, który na dłuższą chwilę przystanął, by dokładnie przyjrzeć się wymownej ilustracji. - Codziennie przechodzą tu setki ludzi, kręci się pełno turystów, taki widok na pewno ich odrzuci - dodaje.

"Skandal, prowokacja"

Ludzie dziwią się, jak plakat mógł w ogóle pojawić się w samym centrum Poznania, zaledwie kilkadziesiąt metrów od urzędu miasta. - To skandal, myślę, że jest to jakaś prowokacja - mówi starszy człowiek. Zdaniem przechodniów miasto powinno jak najszybciej powinno usunąć plakat, bo obraża on Polskę i Polaków. Nikt nie ma wątpliwości, że autorowi bardzo zależy, by w ten sposób na ośmieszyć polskie władze. - Dlatego wywiesił taki plakat- mówią młodzi ludzie. Okazuje się jednak, że wywołujący powszechne oburzenie baner jest samowolką.

Teraz tortury, wcześniej swastyka

- Miasto o próbie zawieszenia takiego elementu nie wiedziało, a powinno - tłumaczy TOK FM Wojciech Starzycki, zastępca dyrektora biura miejskiego konserwatora zabytków w Poznaniu. - Na lokalizację wszelkiego rodzaju elementów reklamowych trzeba mieć zgodę konserwatora. W tym przypadku jednak nikt o nie wystąpił - dodaje Starzycki. Co w tej sytuacji stanie się z plakatem? - Konserwator może wydać nakaz usunięcia go. I tak się stanie - zapewniają urzędnicy.

Dodajmy, że kontrowersyjny baner zawiesiła galeria Abnormals, która zasłynęła już z artystycznych prowokacji. Kilka miesięcy temu - również na jednej z kamieniczek przy Starym Rynku - zawiesiła plakat z Myszką Miki i swastyką w tle. Dwa dni później zdjęła go straż miejska.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Kontrowersyjny plakat w Poznaniu: "Witamy w Polsce, gdzie CIA torturuje ludzi" [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • lady_gosiolog

  Oceniono 4 razy 2

  A ja uważam, że w każdym mieście powinien wisieć taki plakat! Jeśli faktycznie tortury więźniów miały w Polsce miejsce, należy to wyjaśnić i podać do publicznej wiadomości kto o tym wiedział i kto to wykonywał. Inaczej będzie można powiedzieć, że nie żyjemy w wolnym kraju! Może te plakaty spowodują, że sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan! A ja sobie zrobię koszulkę z takim napisem, a co! Niech wszyscy wiedzą w jakim kraju żyjemy...

 • wodnik55

  Oceniono 6 razy 2

  sorry ale dlaczego prawda tak boli, czy to tak po polsku pod dywanik.
  Obce służby za zgodą naszych władz wykorzystały teren naszego kraju do przestępstwa i łamania praw człowieka.
  Społeczeństwo powołujące się na ideały Solidarności akceptuje chowanie głowy w piasek przez władze nie akceptując prawdy na banerze, faktycznie wywieśmy tylko plakaty płodów po aborcji

 • nanook

  Oceniono 5 razy 1

  Tak jak pod przykrywką religii uprawiana jest propaganda antypolska tak tu na ANTYPOLSKIE akcje mówi się sztuka. Skoro wisi to publicznie, to należy podać do wiadomości publicznej KTO TO FINANSUJE !!!

 • country_boner

  Oceniono 2 razy 0

  Po raz kolejny okazało się, że prawda zamiast wyzwalać w oczy kole. Ale zawsze to fajnie z pseudoetyczną wyższością skrytykować, a to władze ChRL, a to Rosję, a to prezydenta Sudanu. A tymczasem, gdy ktoś przypomni udział Polski w okupacji Iraku albo istnienie amerykańskich katowni na terytorium RP to dulszczyzna i śnięte oburzenie.
  Brawa dla twórców plakatu.

 • niedoszly.bibliotekarz

  Oceniono 2 razy 0

  najwyraźniej znów walczą o darmową reklamę w mediach

 • brel0

  Oceniono 3 razy -1

  I bardzo dobrze ze te bydlenta zostaja surowo ukarani. Kara musi być bolesna, nie wazne gdzie ich sie przetrzymuje. Palakat jest prowokacyjny i ktos powinien za to beknać

 • adalbert.13

  Oceniono 2 razy -2

  nie jest źle dopóty nie pojawią się plakaty z dopiskiem :
  "...gdzie pis torturuje ludzi"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX