Mało lekarzy. Rozwiązanie? Skrócić studia

PRZEGLĄD PRASY. Ministerstwo Zdrowia chce likwidacji staży i skrócenia edukacji lekarzy. Wszystko to przez braki w kadrach specjalistów - pisze dzisiaj ?Polska The Times?. Reforma tak, ale nie kosztem nauki - krytykują pomysł medycy i studenci.
- Grozi nam luka pokoleniowa, ponieważ dzisiaj średnia wieku specjalisty wynosi 56 lat, ale nie uważam, aby ten problem można było załatwić przez skrócenie studiów - mówi gazecie dr Krzysztof Kordel, przewodniczący Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Według niego istnieją inne rozwiązania na pozyskanie lekarzy specjalistów, niż modyfikowanie czasu studiów. - Mamy niewydolność kształcenia, bo są za małe limity na studiach. Mamy za mało specjalistów, więc się pytam, dlaczego ministerstwo przyznaje nam tak mało miejsc na specjalizację, dlaczego opiekunowie nie mają za to wynagrodzenia? - pyta.

Środowisko medyków, zdaniem gazety, odrzuca propozycję ministerstwa, gdyż cięcie studiów to "droga na skróty". Również zapytani przez dziennikarzy "Polski The Times" studenci są przeciwni pomysłom na zmiany. - Wiem, że to najdłuższe studia, ale na to się przygotowałam i nie chcę uczyć się po łebkach - mówi Alicja Ziętek, która dopiero rozpoczęła studia.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (2)
Mało lekarzy. Rozwiązanie? Skrócić studia
Zaloguj się
 • swiniotop

  0

  A może by tak sięgnąć do dawnych sprawdzonych wzorów z lat 50-tych kiedy wykształcono dużo lekarzy a w Warszawie na wydziale ogólnolekarskim był oddział pediatryczny który kształcił pediatrów. Właśnie chyba ostatni z tego oddziału przeszli na emerytury. A i na specjalizację to nie było limitów ministerialnych tylko dobra wola ordynatora i kursy. Tylko, że to było za komuny a my musimy zaczynać wszystko "ab ovo" i uczyć się na własnych błędach.

 • stiven55

  0

  co może jakieś komplety -trzymiesięczne kursy????
  czy my zwariowaliśmy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX