"Opętani potrzebują miłości Chrystusa" - dyskusja o egzorcyzmach

Osoby chore psychicznie i opętane duchowo, to dwie różne grupy, w których diagnozowaniu współpracują ze sobą lekarze, psycholodzy i duchowni. Dyskusję na ten temat zorganizowano z okazji ukazania się książki "Czarny Sakrament, prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów" autorstwa Davida M. Kiely'ego i Christiny McKenny.
Demonolog i filozof, ojciec Aleksander Posacki mówi, że opętani mają inne objawy niż chorzy psychicznie. Takim ludziom mogą pomóc egzorcyzmy czyli specjalne modlitwy o uwolnienie od zła osobowego czyli szatana.

Każda diecezja w Polsce ma co najmniej jednego egzorcystę. W archidiecezji warszawskiej jest nim ksiądz Andrzej Grefkowicz, który mówi, że złemu duchowi nie jest w stanie przeciwstawić się żaden człowiek. - W sytuacji opętań potrzeba długiej drogi, częstych spotkań, bo jest to czas, którego potrzebuje taka osoba na otwarcie się na Jezusa i jego miłość - mówi ksiądz Grefkowicz.

50 Warszawiaków czeka w kolejce do egzorcysty

W archidiecezji warszawskiej od 2000 roku każda osoba, która chce się dostać do egzorcysty jest najpierw konsultowana przez psychologów, psychoterapeutów lub psychiatrów z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Psychologów. Chodzi o wyeliminowanie osób, które mają zaburzenia psychiczne.

W ciągu minionych 10 lat psychoterapeutka Anna Ostaszewska uczestniczyła w konsultacjach ponad 1000 osób. W tym czasie rozmawiała z ludźmi, których dotknęło ogromne cierpienie i którym nie pomagają żadna terapia ani leki. Mówi, że osoby te są udręczone czymś, co ma charakter inny, nie psychologiczny.

Do egzorcystów zgłaszają się na ogół ludzie zaangażowani wcześniej w sekty religijne czy formy okultyzmu, uzależnieni od wróżb, horoskopów, magii czy seansów spirytystycznych.

W archidiecezji warszawskiej w kolejce do egzorcysty czeka ponad 50 osób. Egzorcyzm trwa średnio 2 lata.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
"Opętani potrzebują miłości Chrystusa" - dyskusja o egzorcyzmach
Zaloguj się
 • nanook

  Oceniono 5 razy 5

  kluczem do problemów psychicznych jest religijna INDOKTRYNACJA winy, grzechu, magicznego i nieracjonalnego myślenia. To kościół okalecza duchowość i psychikę dzieci oraz młodzieży - największe zło jakie wymyślił człowiek to religia, a katolicyzm i islam to wyjątkowo wredne sekty !!!

 • adalbert.13

  Oceniono 3 razy 3

  "opętani potrzebują miłości Chrystusa" ; jeśli w tym jest choć
  trochę troski o naszych dostojników kk, to z całego serca trzymam kciuki.

 • mecenasa

  Oceniono 2 razy 2

  Zajac sie prezesem!
  Natychmiast.

 • venusoid

  Oceniono 2 razy 2

  "...każda osoba, która chce się dostać do egzorcysty jest najpierw konsultowana przez psychologów, psychoterapeutów lub psychiatrów z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Psychologów (sic!)." Hahaha, ci "specjaliści" już zadbają o to, by ta osoba była "opętana" :)
  Ale poważnie, obłęd znanego wszystkim Prezesa też ciężko wytłumaczyć zwykłą chorobą. Egzorcyści, do dzieła!

 • kakanek81

  0

  Nie jestem biegły ani w P.Ś.ani też historii religii.Coś mi jednak świta we łbie,że wyznawcy Jezusa Chrystusa ( o ile taki żył naprawdę)byli sektą starszych braci w wierze,a sam JC był Żydem.

  Zdumiewa mnie ,że trudne do zdiagnozowania przypadki psychiatryczne leczy się przy pomocy egzorcyzmów.Ciekawe czy egzorcystom za ich ciężki trud w walce z demonami płaci NFZ,a jeżeli tak,to w/g jakich stawek?Od godziny,czy też od sztuki demona?
  Jeżeli tym biednym ludziom egzorcyzmy pomagają to w/g mnie jest OK.Jeżeli miał by im pomagać szum skrzydeł ważki,to też jestem ZA.

  Mieszanie chorób psychicznych i opętania przez złe moce jest to jak dla mnie totalnym nieporozumieniem.Religia i jakieś niezdrowe poszukiwanie BOGA jest przyczynkiem tych chorób.U osób tych moim zdaniem w ciągu ich usilnych starań odnalezienia Boga rodzi się wiele poważnych wątpliwości,które prowadzą do choroby.Choroba wynika m.in.z religii,która może,aczkolwiek nie musi być spustem wyzwalającym psychozę.

  Mamy XXIw.,a tu ŚREDNIOWIECZE "aż miło".

 • 2zero

  0

  Ksiądz Andrzej Grefkowicz, mówi, że złemu duchowi nie jest w stanie przeciwstawić się żaden człowiek. Ale to jest herezja ! Człowiek jest stworzeniem Bożym i dlatego nie może być słabszy od Szatana, prawda?

 • outpost

  Oceniono 2 razy 0

  "demonolog","egzorcysta". muszę mieć kalendarz do dupy bo u mnie pokazuje że mamy XXI wiek. a składki emerytalne za tych "naukowców" płaci pewnie św.jerzy który walczył ze smokami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX