Komentarze (45)
Sędzia TK jak żona Cezara. Czy Sejm o tym pamięta?
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • quintus.nasutus

  Oceniono 1 raz 1

  Polski TK działa od 1986 r, ustawa została uchwalona w 1985 a 1982 jedynie umieszczono o nim zapis w konstytucji PRL. Aby zasięgnąć wiedzy wikipedia nie wystarczy - ona faktycznie twierdzi, że 'W Polsce Trybunał Konstytucyjny ustanowiono ustawą z dnia 26 marca 1982 r.' i tu pewnie autor artykułu machnął ręką i przestał czytać dalej - proponuję jednak zasięgnąć wiedzy u źródła www.trybunal.gov.pl/index2.htm .
  A co do samego procesu to zdaje się że ma do tego prawo każdy kto uważa że jego prawa zostały w jakiś sposób naruszone - od kiedy to korzystanie ze swoich uprawnień jest naganne - pani dziennikarzyna korzysta z nich pisząc, pan mecenas pozywając, ot i filozofia.

 • shroeder1970

  Oceniono 9 razy 1

  Trybunał Konstytucyjny sam się zdeprecjonował, ponieważ zamiast orzekać o kwestii zgodności Konstytucją stoi na straż interesów budżetu państwa.

 • ryszard34-dwa

  0

  Wiem już o dokonanym wyborze sędziów z grona PO0wia-ków.Jestem zniesmaczony i zawiedziony bo
  wybrano typy polityczne podobne do pani Liszcz i spółka
  i to nie wrórzy poprawy oceny Trybunału. Przykro mi na
  ten ważny temat wydawać ocenę ponieważ osobiście
  odczułem prawną ocenęTK w bardzo ważnej dla życia
  doczesnego decyzji wydanej z naruszeniem praw zasa-
  dniczych,nabytych, w nie zgodzie z przepisami Ustawy
  Zasadniczej oraz podpisanych przez RP zasadami Unni
  Europejskiej.

 • komunikat.4

  0

  Niektóre orzeczenia TK to kpina z prawa i praworządności.Jedno z ostatnich mówi że to że ja płacę 35-40 zł składki zdrowotnej , a rolnik nie płaci nic , to jest straszna niesprawiedliwość społeczna. Jakoś nie przyszło im do głowy że rolnik więcej wydaje na dojazd do lekarza niż ja płacę składki zdrowotnej. Skoro takie same składki to i taki sam dostęp do lekarza szpitala . Powinniśmy budować szpitale na wsi . a co niech miastowi dojeżdżają.

 • fabon

  0

  Jak Trybunal moze byc niezalezny i wybierany przez Sejm zarazem? To jest bycie sedzia we wlasnej sprawie i nie ma to nmic wpsolnego z niezaleznoscia!!! Czemu Trybunal sam nie wybiera na zasadzie anonimowego konkursu?

 • ashkel

  0

  Najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby losowanie sędziów. Wtedy nie ma mowy o jakiś politycznych gierkach.

 • bent-ley

  0

  si-si2@ w przedwojennej tez bywało różnie...a Stępień ma rację polityka wszystko ściąga do swojego poziomu...tzn. do poziomu ludzi którzy ją uprawiają....zresztą szkoda gadać

 • piglowacki

  0

  $$ przeciw orzechom, że POPiS do końca TK odzyska i next Kotlinowsccy & inni TKM POPiS-j IV RP WZMOGĄ MoRALNIE OSTATNI BASTION PAŃSTWA PRAWA.[/b]

  z my komentarza do tekstu: „Jak nie wybierać do Trybunału”
  wyborcza.pl/1,75248,8721422,Jak_nie_wybierac_do_Trybunalu.html

  A przeca Ci Ewuniu dawno temu zapowiadałem, że na Berdyczów możesz pisać, …, że POPiS-i Rewolucjoniści Wzmożenia mOralnego Trybunału Konstytucyjnego nie odpuszczą, …, że po POPiS-ch TKM IV RP ponad dekadę trzeba będzie jeszcze sprzątać, …

  A te zgłoszenia kandydatów w ostatniej chwili, …, brak kworum w komisji na ich przesłuchaniu, …, głosowanie nad kandydatami an Block, … to tylko POPiS-a socjotechnika by TKM po cichu przepchnąć, …, „ciemnego ludu” next Kotlinowskimi czy innych Barczakami nie drażnić, …

  I jak nic Ewuniu POPiS-a Rewolucja Wzmożenia mOralnego IV RP WZMOŻE MoRALNIE OSTATNI BASTION PAŃSTWA PRAWA.

  :-((((((((((((((((((((((((((([/b]

  i dużo więcej w komentarzu pod tekstem jw.

  = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

  „Opowieść zwolenników IV Rzeczypospolitej to polityczny thriller, w części już przetestowany za rządów Jana Olszewskiego. Może być kontynuowany, jeżeli jego konstruktorzy zdołają opanować język debaty publicznej, zburzyć dotychczasową hierarchię społecznych wartości, czyli znieść panowanie w sferze symbolicznej zwolenników III RP. Trzeba na to trochę czasu. Elity wyruszyły więc na wojnę.” - Prof. J.Raciborski (11.02.2005)

 • fabon

  0

  Jak Trybunal moze byc niezalezny i wybierany przez Sejm zarazem? To jest bycie sedzia we wlasnej sprawie i nie ma to nmic wpsolnego z niezaleznoscia!!! Czemu Trybunal sam nie wybiera na zasadzie anonimowego konkursu?

 • si-si2

  0

  W Polsce powojennej sprawiedliwości nie było, nie ma i prawdopodobnie chyba nie będzie.
  Musi minąć kilka pokoleń, żeby narodziła się nowa, polska inteligencja, bo obecna, ze słomą w butach, z inteligencją nie ma nic wspólnego

 • i-tyle

  0

  trybunale konstytucyjny, zdanie:

  "Można obywatela wsadzić do pudła tylko za szkodzenie innym"

  implikuje zdanie:

  "Nie można obywatela wsadzić do pudła za szkodzenie tylko sobie".

  Czyn palenie skręta jest szkodzeniem tylko sobie, a jeśli już koniecznie dopatrywać się szkodliwości dla zdrowia i moralności publicznej, to oczywistością jest znikoma szkodliwość społeczna takiego czynu. A na mocy kodeksu karnego (czy jak mu tam) mamy, że nie jest przestępstwem czyn o znikomej szkodliwości społecznej.

  Czy ja zwariowałem? Czy moja logika jest "nielogiczna"? Gdzie popełniłem błąd w rozumowaniu?!

  PS. dlaczego nie karacie więzieniem niedoszłych samobójców??

 • p.wlodziu

  0

  Stępień ma racje; rzeczywiście politycy chcą obniżyć znaczenie TK, szczególnie Ci z pis bo im nie odpowiada Konstytucja, a TK musi wyrokować zgodnie z obowiązującą - prawda ?

 • halgac

  0

  Trybunał Konstytucyjny stoi na straży prawa, więc zapewne widzi pułapkę zastawioną na młodych korzystajacych z preferencyjnego ZUS. Owszem składki niskie przez 24 miesiące, ale do emrytury po przeliczeniu zaliczone będzie tylko 8 miesięcy. A podstawa do chrobowego liczona z minimalnej stawki , bez przeliczania. Czy takie prawo jest zgodne z Konstytucją.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 2 razy 0

  Z biegiem lat traci sie zdrowie.To ciekawe.Czyli Jaruzelski jest zdrowy umyslowo?

 • xxx-99

  0

  Definicja mafii spółdzielczej

  Mafia spółdzielcza - organizacja przestępcza rekrutująca się często ze środowisk postkomunistycznych (byłych członków aparatu państwa totalitarnego), o strukturze hierarchicznej, funkcjonująca najczęściej w spółdzielniach-molochach liczących kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Działalność organizacji jest oparta na wyzysku lokatorów spółdzielni mieszkaniowych w wyniku pobierania zawyżonych opłat czynszowych. Istnienie organizacji charakteryzuje się nieusuwalnością i nietykalnością władz, nadmierną konsumpcją środków finansowych przez tzw. "zaprzyjaźnione firmy" oraz przerośnięty aparat administracyjny, kominowymi płacami członków zarządu, inwestowaniem spółdzielczych funduszy w przedsięwzięcia nie związane ze statutowymi celami spółdzielczości, degradacją społeczności spółdzielni-molocha (powszechny brak prawa własności, podwyższona przestępczość, skupiska biedy, duża liczba eksmisji, dewastacje mienia).

  Głównym narzędziem finansowania organizacji i rozszerzania jej wpływów jest mechanizm wyprowadzania środków finansowych ze spółdzielni poprzez stosowanie systemu zakupu towarów i usług w zawyżonych cenach oraz księgowania fikcyjnych faktur usługowych. Legalizacja procederu jest możliwa dzięki kreatywnej księgowości i skutecznemu pozbawieniu członków spółdzielni możliwości realnego nadzoru nad wydatkami i polityką finansową dzięki manipulowaniu obsadą stanowisk w zarządzie i organach SM. Wielomilionowe budżety spółdzielni-molochów są źródłem łatwego pozyskiwania i transferowania pieniędzy do "zaprzyjaźnionych firm". Z powodu ogromnych kwot do rozdysponowania, niemożliwe jest księgowanie w spółdzielni wyłącznie fikcyjnych faktur (tylko usług, bez obrotu materiałowego), dlatego klasyczną metodę stanowią zakupy towarów po zawyżonych cenach (zawyżenia średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu procent zależnie od czynników lokalnych). Niejednokrotnie też, w celu zagospodarowania rocznego budżetu realizuje się całkowicie pozbawione sensu ekonomicznego roboty (np. remonty elewacji budynku rok po roku).

  Organizacja, manipulując kryteriami wyboru dostawców w praktyce eliminuje z zaopatrzenia spółdzielni oferentów z wolnego rynku. Dostęp do zleceń zachowuje jedynie wyselekcjonowana, uprzywilejowana grupa tzw. "zaprzyjaźnionych firm" - często firm członków rad nadzorczych, rad osiedli, pracowników spółdzielni, członków rodzin zarządu, osób powiązanych z wpływowymi środowiskami. Wskutek eliminacji konkurencji i pozyskiwania wykonawców jedynie w zamian za łapówki i podział wynagrodzenia za zlecenie, roboty są niskiej jakości, niejednokrotnie wykonywane niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej i powodujące straty finansowe na szkodę spółdzielców.

  Organizacja w celu zapewnienia sobie bezkarności i hegemonii w lokalnej społeczności przenika do struktur organów wymiaru sprawiedliwości, samorządu, jednostek administracji państwowej, środowisk naukowych i biznesu. W celu zabezpieczenia swoich interesów i uzyskania gwarancji nietykalności korumpuje sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy policji, lokalnych polityków, urzędników samorządowych i państwowych szczebla terenowego oraz aktywnie działa w środowisku biznesowym. Ważnym narzędziem wywierania wpływu i pozyskiwania zwolenników jest uznaniowe rozdawnictwo, bądź sprzedaż po zaniżonych cenach lokali i mieszkań z zasobów spółdzielni, a także organizowanie "przedsięwzięć biznesowych" opartych na zawyżaniu cen zakupu. Lokalni decydenci mają np. pierwszeństwo w przydziałach i zakupach w spółdzielni oraz w dzierżawie w atrakcyjnych, nierynkowych cenach lokali usługowych. Proceder ten odbywa się kosztem najuboższych członków spółdzielni pomijanych w kolejce oczekujących.

  Organizacja zniechęca zwykłych członków do brania udziału w życiu spółdzielni. Fałszuje głosowania i manipuluje wyborami do organów SM zapewniając nie

 • junkier

  Oceniono 4 razy 0

  Jak starzec Bartoszewski, swoim zachowaniem dowodzacy co chwile ze niestety najlepiej gdyby, cytujac klasyka, skorzystal z okazji zeby wreszcie troche posiedziec cicho i dac ludziom odpoczac od swojejgo slowotoku, obejmowal funkcje ministerialne, to GieWu nie widziala w tym nic zdroznego, przeciwnie!

  Natomiast jak bedacy w sile wieku (69 lat) mec. Rymar, ktory obejmuje funkcje gdzie zarowno doswiadczenie zyciowe jak i prawnicze jest wielce pozadane, a wiek (p. Rymar jest zaledwie 5 lat starszy od Michnika) bynajmniej nie jest "starczy", to to mialoby byc cos zdroznego!

  Kali ukrasc, to dobrze, Kalemu ukrasc, to zle...

 • nadpis

  Oceniono 2 razy 0

  'przypomniało mi się' .... pytanie do rudej autorki: a ile lat ma pan Władysław Bartoszewski Człowiek Roku GW? .... i ile miał lat gdy został Sekretarzem Stanu obecnego rządu ?

  łatwo ci teraz dyskryminować 70 latków, kiedyś sama będziesz tyle miała i życzę ci aby ktoś ci powiedział spier..laj jesteś za stara

 • nadpis

  Oceniono 4 razy 0

  pani siedlecka, jak ' bog wszechmocny' decyduje kto jest za stary a kto za młody, kto straci na zdrowiu a kto nie

  odmawianie komuś stanowiska ze wględu na wiek jest DYSKRYMINACJĄ

  wnoszę że stara-młoda ruda baba siedlecka straciła umiejętności obiektywnej oceny i nie nadaje się na dziennikarza, ......ze wględu na RUDY kolor głowy

 • junkier

  Oceniono 3 razy -1

  A co to, GW ma decydowac o obsadzie Trybunalu Konstytucyjnego? Wolne zarty!

  Poprzewracalo sie w glowach popluczynom po KPP.

 • wybitniemadry

  Oceniono 5 razy -1

  wybieraja starych skorumpowanych komunistow, ktorzy beda sprawdzac "zgodnosc" jezyka chlopo robotnikow z belkotem ich ubeckich nastepcow, zenujace nasladowanie cywilzowanego swiata,

 • slavik222

  Oceniono 3 razy -1

  Jerzy Stępień i prl-owski prof. Kulesza- utracjusze, tfffórcy powiatów.

  Powiaty, zbedna struktura powołana z inicjatywy tych Nikiforów prawa.
  Codziennie skarb państwa traci przez nich miliony złotych
  A licznik Balcerowicza pracuje.
  Zmilcz Stępień,nie pouczaj, zacznij od siebie.
  Wykonałeś brudną robotę na zlecenie przygłupawego a cwanego skrzydła
  b.Unii POtworności...

 • duzymietek

  Oceniono 7 razy -1

  TK to już i tak skompromitowane ciało. Nie orzeka czy dany przepis jest zgodny z konstytucją tylko wymyśla sztuczki i wynajduje kruczki żeby danego przepisu nie zanegować. Kuriozalne uzasadnienia dopełniają tylko całości.

 • dexterek011

  Oceniono 4 razy -2

  > wnoszę że stara-młoda ruda baba siedlecka straciła umiejętności obiektywnej oceny i nie
  > nadaje się na dziennikarza, ......ze wględu na RUDY kolor głowy

  Rudy = czerwony (po angielsku)
  Tzn. Siedlecka to ta małpa w czerwonym??

 • tango9

  Oceniono 2 razy -2

  Wszystko dobrze. Tylko jednej rzeczy nie rozumiem w tym artykule. Mec. Rymar "za chwilę kończy 70 lat"". Jak długo ta chwila trwa? Sekundę, minutę czy więcej? Czy nie lepiej byłoby napisać "za niedługo"?

 • mikesz6

  Oceniono 2 razy -2

  Może i trochę ma racji Stępień,ale pragnę przypomnieć ,że Stępień latami " chodził" jako prof.Stępień chociaż jak wszyscy wiedzą żadnego tytułu nie posiadał i nie posiada,aż mu ktoś w końcu zwrócił uwagę i od tego czasu jest obywatelem Stępniem.

 • wielbiciel_wyborczej

  Oceniono 9 razy -7

  Fajnie że podajecie, że kontrowersje w/s wyboru sędziów dotyczyły sędziów związanych z PC i LPR. Nie zająknęliście się, że przez TK przewinęły się dziesiątki czerwonych pachołków, rodem z PZPR, a jak nie z PZPR, to z SLD i UW. Ale oni wg was już nie są kontrowersyjni, bo wyznają tę samą linię polityczną co wy. Ot, taki polski dyrskurs, nawet o sprawiedliwości. Kto nie z nami, ten kontrowersyjny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX