Szef BBN o katastrofie smoleńskiej: ,, To zbieg wielu różnych przyczyn"

- Są trzy grupy przyczyn katastrofy TU-154: systemowe - ogólnie system transportu najważniejszych osób, są też przyczyny po stronie załogi i są przyczyny po stronie rosyjskiej. To nie ulega wątpliwości - mówił w Poranku Radia TOK FM gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jego zdaniem konsekwencje powinny nam dać do myślenia, że pewnych reguł, zasad i procedur należy przestrzegać.
- Jak objął pan funkcję szefa BBN w tamtym dramatycznym momencie, to zapowiedzi były takie, że szybko będziemy mieli regulacje, aby to się nie powtórzyło. Tak się stało? - zapytał w rozmowie ze swoim gościem Jacek Żakowski. - Zrobiliśmy raport, po jego rozpatrzeniu przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego przekazałem go do właściwych instytucji, które powinny wdrażać te zasady. Mam na myśli kancelarie, które są odpowiedzialne za transport najważniejszych osób w państwie: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz ze swoimi strukturami oraz Ministerstwo Infrastruktury- odpowiedział generał Koziej.

- Zgodnie z dyrektywami RBN mam za zadanie złożyć sprawozdanie, jak wygląda realizacja tych zaleceń. Wiele z tych zasad, do których doszliśmy w pracach mojej komisji nie ma charakteru urzędowego dokumentu, a raczej charakter zdroworozsądkowy- kontynuował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Czy jest sposób, aby w tę słowiańską duszę trafić?- dopytywał swojego gościa Jacek Żakowski. - Tu jest konieczna ewolucja kultury bycia nas - Polaków, w ogóle Słowian. Zmiana sposobu kierowania się fantazją, emocją, jakimś takim ,, jakoś to będzie". Nie wiem czy to jest do szybkiej zmiany, to jest pewnie kwestia pokoleń- podsumował Stanisław Koziej.

Jacek Żakowski pytał również swojego gościa czy będą nowi członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zgodnie z regułą, którą przytoczył szef BBN w skład Rady powoływani są przewodniczący partii opozycyjnych, PJN jest klubem, więc nie podpada pod tę regułę. Zdaniem generała Kozieja, jeśli powstanie nowa partia to Pan Prezydent zdecyduje się zaprosić jej szefa do RBN.Chińskie inwestycje w Polsce? "Trzeba to analizować"

W trakcie rozmowy prowadzący Poranek TOK FM Jacek Żakowski podjął także kwestię bezpieczeństwa narodowego w kontekście ekspansji gospodarczej. Czy w związku z przestrzeganiem unijnych polityków przed chińskimi inwestycjami w Europie i wykupywaniem europejskich przedsiębiorstw BBN zajmie się i tą kwestią? - To nowy element, który trzeba uwzględniać w analizach, jak to wpływa na nasze bezpieczeństwo - stwierdził Koziej. - Chiny jest to wschodzące mocarstwo, które do tej pory koncentrowało się na swoim wewnętrznym rozwoju i teraz powoli widać, że przechodzi do eksploatacji tego potencjału i to się przejawia w ekspansji zewnętrznej. Bezpieczeństwo inwestycyjne to nowy termin, nie możemy wszystkiego, co państwo robi możemy traktować jako problem bezpieczeństwa.

- Istnieje problematyka rozwoju sama w sobie i istnieję w związku z tym problematyka bezpieczeństwa. Nie jestem zwolennikiem ekspansji pojęcia bezpieczeństwa na wszystko co się robi, aczkolwiek we wszystkich sferach aktywności państwa występują problemy bezpieczeństwa - stwierdził generał Koziej.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (10)
Szef BBN o katastrofie smoleńskiej: ,, To zbieg wielu różnych przyczyn"
Zaloguj się
 • mark6

  Oceniono 6 razy 6

  Zdecydowanie PROTESTUJĘ przeciwko próbom wciągania Rosjan w brudy
  PiSowskiej polityki!!!!!!
  Rosja nie ponosi ODROBINY ODPOWIEDZIALNOŚCI za szaleństwo Jarosława Kaczyńskiego
  w 100 % odpowiedzialnego za Katastrofę. Próby obciążenia Rosjan mają tylko JEDEN cel-
  ROZMYCIE odpowiedzialności ,przeniesienie winy na innych.
  Pan Minister Miller PLECIE BZDURY próbując stworzyć wrażenie współwiny rosyjskich
  kontrolerów. Na konkretne pytania w tej sprawie daje wymijające odpowiedzi. Nic dziwnego. Z nagrań wynika, że jeżeli ktoś próbował prowadzić dialog to byli to Rosjania. Na ich próby
  porozumienia z załogą była albo KOMPLETNA cisza albo niezrozumiała odpowiadż.
  Brak POTWIERDZEŃ komend z wieży to SKANDAL!!! Inna sprawa, że z kim do chol.....
  mieli prowadzić dyskusję, jeżeli na pokładzie NIKT nie znał rosyjskiego w stopniu pozwalającym na sprowadzenie samolotu/ Protasiuk znał podstawowoe słowa/ ??????
  Pan Miller zarzuca Rosjanom, że nie przesłali Polsce PROCEDUR WOJSKOWYCH /sic!/.
  obowiązujących na rosyjskich lotniskach wojskowych???
  Panie Ministrze jak już to może poprosić także o KODY do BOMB atomowych a potem się oburzać jacy Rosjanie to be!!!
  Pan Minister bełkocze także coś o Polakach jako "gościach". O ile sobie przypominam NIKT nie zapraszał polskich "gości" do Rosji???? Była to PRYWATNA wycieczka zorganizowana
  przez CHOREGO UMYSŁOWO brata zmarłego// mam prawo tak sądzić po ostatniej wypowiedzi Kaczyńskiego o nierozpoznaniu zwłok L K/!!!!!
  Reasumując:
  To Jarosław Kaczyński jest w 100 % winny Katastrofie. Wszelakie "śledztwa" winny mieć na celu udowodnienie tej tezy.
  "umiarkowany zwolennik Rosjan"

 • stemp10

  Oceniono 4 razy 4

  Absolutnie wykluczam jakąkolwiek winę Rosjan. Przez lata Konusy robiły im taki syf, że nie dziwię się że goście w wieży przekazali decyzję o lądowaniu kapitanowi, na zasadzie jak chce lądujcie. W US ten samolot przy takich reakcjach załogi prawdopodobnie zostałby wcześnej zestrzelony ze względu na bezpieczeństwo ludności cywilnej na ziemi.

 • neumarkt

  Oceniono 2 razy 2

  reveri! A czy ten filmik nie był zaaranżowany na potrzeby antka policmasjstra i jego Szalonego Wodza? Nie wierzę Twoim wywodom, bo, oczywista oczywistość, jesteś zaczadzony teoriami spiskowymi! Kto i jaki interes miałby aby godzić na życie Lecha, kiedy było już wiadomo, że przegra wybory z kretesem! Gdyby posługiwać się twoimi teoriami spiskowymi, to tym, który miałby interes godzić w życie LK, był braciszek! I to byłaby bujda jak Twoje pozostałe teoryjki.

 • neumarkt

  Oceniono 2 razy 2

  reveri! Czerwone światełko zapala się najczęściej gdy rozum śpi a budzą się zwidy i upiory. A tak w sprawie zasadniczej: Kiedy się wreszcie dowiemy kto i na czyje polecenie skompletował tę "pielgrzymkę" do Katynia? Czy to czasem nie urzędnicy, wiernopoddani pana prezydenta LK, łamiąc wszelkie zasady bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku? Ten temat jest jakoś skrzętnie pomijany. Czy to miał być PIJAR wskazujący, że Cały naród bieży za swoim GURU? Nawet w zaświaty? Pomysł stworzenia takiej "ekipy" nie wyszedł przecież z głowy premiera Tuska. To miała być propagandowa akcja w celu pokazania, że CAŁY NARÓD JAK JEDEN MĄŻ BIEŻY za swoim UMIŁOWANYM PRZYWÓDCĄ! A więc czy dowiemy się wreszcie kto ułożył ten trumienny komplecik pasażerów?

 • anders76

  0

  "Jego zdaniem konsekwencje powinny nam dać do myślenia, że pewnych reguł, zasad i procedur należy przestrzegać."
  "a raczej charakter zdroworozsądkowy-"
  "Tu jest konieczna ewolucja kultury bycia nas - Polaków, w ogóle Słowian. Zmiana sposobu kierowania się fantazją, emocją, jakimś takim ,, jakoś to będzie". Nie wiem czy to jest do szybkiej zmiany, to jest pewnie kwestia pokoleń- podsumował Stanisław Koziej."
  Prawde gada, i ztymi genialnymi cechami tzn. brakem zdroqego rozsadku, nieprzestrzeganiem ustalonych procedur, i z obecna "kultura bycia" zdominowana przez "jakos to bedzie" chcemy byc rownorzednym i wiarygodnym partnerem w NATO, Europie i w ogole na swiecie.
  Wstrzasajaco glebokie przemyslenia okupione smiercia 96 ludzi, w wiekszosci niewinnych !
  Ze tez po katastrofie CASY nikt na to nie wpadl !

 • reveri

  Oceniono 1 raz -1

  neumarkt ! - "Kto i jaki interes miałby aby godzić na życie Lecha" - prawdopodobnie ktoś komu zależało na pomyślności Ojczyzny - w końcu p.Prezydent był nieudacznikiem i dodatkowo blokującym ważne dla tej pomyślności ustawy !

 • reveri

  Oceniono 2 razy -2

  neumarkt! - o czerwonym światełku - ... czy nie uważasz, że pokazana na filmiku p.Wiśniewskiego scena ze znalezieniem "czarnej skrzynki" nie była zaaranżowana ?! - ... a tym samym ... resztę dopisz sobie sam.
  Pytanie : co naprawdę filmował p.Wiśniewski ?

 • reveri

  Oceniono 2 razy -2

  Panie Koziej, to o czym Pan mówisz (przyczyny 'katastrofy", m innymi po stronie załogi) nie przeszkadzały tej załodze bezpiecznie ( i elegancko, jak widać na youtube-filmiku: www.youtube.com/watch?v=gbPhN366uPY ) wylądować dwa dni wcześniej na lotnisku w Pradze.

  ps. czy sugestie, mówiące o naciskach (+ słowiańska fantazja pilotów) mają wskazywać, że p.Prezydent, p.Błasik, piloci byli niezrównoważonymi, z samobójczymi myślami osobami ?!

 • reveri

  Oceniono 2 razy -2

  neumarkt! - piszesz już o czymś innym, wtórnym a propagandowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX