Zaczyna się Rok Czesława Miłosza. Będą kontrowersje?

W lipcu 2010 roku Sejm przegłosował uchwałę o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza. Przez cały nowy rok odbywać się będą uroczystości i okolicznościowe imprezy poświęcone twórczości poety. Rok Miłosza świętuje też Litwa, skąd poeta pochodził, i wiele innych krajów.
Na stronie internetowej www.milosz365.pl Instytut Książki, koordynator Roku Miłosza, informuje o planowanych wydarzeniach. Najważniejszy punkt obchodów Roku Miłosza to druga edycja Festiwalu Miłosza w Krakowie, która odbędzie się w dniach 9-15 maja 2011 r. Rok Miłosza świętowany będzie także m.in. na Litwie, w USA, we Francji, Chinach, Indiach, Izraelu i Rosji.

Litwa też świętuje setną rocznicę urodzin poety

Przy okazji uchwalenia przez litewski parlament decyzji o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Miłosza na Litwie Valentinas Stundys, przewodniczący parlamentarnej komisji edukacji, nauki i kultury, przypominał, że Miłosz był uznanym na całym świecie twórcą i dlatego w miejscu swego urodzenia zasługuje na odpowiednie obchody.

Poeta, prozaik, dyplomata, uciekinier polityczny, profesor

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie. Dzieła poety, prozaika, eseisty, tłumacza i laureata nagrody Nobla w roku 1980 zostały przetłumaczone na czterdzieści dwa języki. Miłosz, który młodość spędził w Wilnie, podczas okupacji przebywał w Warszawie, po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA i we Francji, gdzie w 1951 roku wystąpił o azyl polityczny. W 1960 r. wyjechał do Kalifornii. Przez dwadzieścia lat wykładał na uniwersytecie w Berkeley jako profesor języków i literatur słowiańskich. Do roku 1989 Miłosz publikował w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie. Został doktorem honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce oraz honorowym obywatelem Litwy i Krakowa. Zmarł 14 sierpnia 2004.

Rok Miłosza. Kontrowersje i festiwale

Twórczość Miłosza, zawierająca wiele krytycznych słów pod adresem Polski i Polaków, sprawiła, że podjęcie decyzji o ustanowienie roku 2011 rokiem poety nie obyło się bez kontrowersji. - Sześć lat, które minęły od śmierci Miłosza, nie stanowi jeszcze dystansu czasowego, z którego perspektywy można oceniać dorobek poety - mówiła w lipcu posłanka PiS Anna Sobecka, związana ze środowiskiem Radia Maryja. Także inny poseł PiS, Jan Dziedziczak, mówił wówczas, że - w jego opinii - należy znajdować takie osoby i promować takie autorytety, które łączą, a nie dzielą.

Niektóre inicjatywy upamiętniające Czesława Miłosza zdobyły dofinansowanie w ramach ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu "Czesław Miłosz 2011 - Promesa". Program ten dysponuje budżetem 7 mln zł. Dofinansowane zostały konferencje, festiwale poezji i liczne wydania dzieł Czesława Miłosza.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (6)
Zaczyna się Rok Czesława Miłosza. Będą kontrowersje?
Zaloguj się
 • country_boner

  Oceniono 4 razy 4

  1.Najlepiej czcić pamięć artysty nie poprzez daremne i puste formalnie imprezy, ale poprzez obcowanie z jego lub jej dziełami. A Miłosz był na tyle wszechstronny, że tworzył i poezję, i prozę i prace teoretyczne, np. "Historia literatury polskiej", kapitalna książka, korzystałem z niej przygotowując się przed laty do matury.
  2.Miłosz to nie na Sobeckiej głowę. Kobiecina ma za słaby procesor, aby dzieła Miłosza dekonstruować. Tyle wie o Miłoszu, co jej Rydzyk albo inny pleban powie.

 • oghana7

  Oceniono 3 razy 3

  ROZUMIEM ,ZE SOBECKIEJ ZABRONIL CZYTAC MILOSZA RYDZYK .A MOZE JEDNAK PROBOWALABY POCZYTAC CHOC TROCHE BEZ POZWOLENIA ?-MOZE TROCHE BY ZROZUMIALA ,CHOC WATPIE .MA NA TO CALY MILOSZOWSKI ROK .

 • kocurrr

  Oceniono 3 razy 3

  Skoro pisostwo wyje to co dokładnie było przedmiotem krytyki Miłosza? Wiem tyle że Gombrowicz go nie lubił m.in. za ponuractwo i walczyli ze sobą jakiś czas. Może rzeczywiście czas na rehabilitację?

 • podkole5in

  Oceniono 2 razy 2

  Podpis pod zdjęciem proponuję zmienić. To nie jest "Czesław Miłosz w 1992 roku w Szkole Morskiej w Gdyni". To na pewno Czesław Miłosz i możliwe, że rok się zgadza ale to nie jest w Szkole Morskiej w Gdyni tylko w Gdańsku nad Motławą naprzeciwko "Sołdka".

 • alina85l

  Oceniono 4 razy 2

  Czesław Miłosz był jednym z WIELKICH POLAKÓW. Czas byśmy nauczyli się doceniać również nam współczesnych.

 • podkole5in

  0

  O proszę. Podpis pod zdjęciem zmieniony. A jednak ktoś czyta te komentarze :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX