Będą mandaty za przeszkadzanie strażakom. Nawet 500 zł

PRZEGLĄD PRASY. Od 50 do 500 złotych kary zapłaci każdy kto będzie utrudniał prowadzenie akcji ratunkowej straży pożarnej - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta dotarła do projektu rozporządzenia MSWiA, które ma ułatwić strażakom pracę.
Chodzi o to, by nie powtórzyła się sytuacja jak na przykład w Kamieniu Pomorskim, gdy ludzie wyrywali strażakom drabin twierdząc, że wiedzą lepiej kogo i jak ratować. W innych przypadkach straż ma problem z gapiami, źle zaparkowanymi samochodami, czy agresywnymi uczestnikami zabawy w plenerze.

Karę będzie można wymierzyć także osobom, które odmówią pomocy straży, nie wezwą na pomoc strażaków mimo widocznego pożaru lub też wbrew zakazowi będą próbować wejść do płonącego budynku. W każdej takiej sytuacji policja lub straż miejska będzie mogła ukarać osobę utrudniającą prace strażakom mandatem od 50 do 500 złotych.

MSWiA chce także przyznać więcej uprawnień strażakom. Chodzi między innymi o kontrole przeciwpożarową. Zwiększy się między innymi lista przewinień za które będzie można nałożyć mandat. Do połowy stycznia projekt nowelizacji rozporządzenia będzie konsultowany z innymi ministerstwami.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny