Komentarze (32)
"Niech prezydent powie", "Boże kochany" - nowe słowa z kokpitu
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • andre240

  Oceniono 4 razy 4

  tylko wina pilotow ,i nie szukajcie kwadratowych jajek .Winni sa tylko : Blasik jako dowodca i piloci .Koniec kropka .Sami wybrali i zadecydowali .

 • fly-by-wire

  Oceniono 4 razy 4

  @marianna_k

  Pociesz się, nie brakuje. Ta rozmowa została z całą pewnością zarejestrowana przez Echelon, przez który z pewnością przechodzą wszystkie połączenia satelitarne. Można postawić pytanie czy system zarejestrował rozmowę kogoś tak mało znaczącego jak Kaczyński. Ale Echelon monitoruje właściwie wszystkie połączenia radiowe na świecie oraz podsłuchuje Internet, np. zwykłe maile zwykłych użytkowników. Więc Amerykanie tę rozmowę z pewnością mają.

  Drugą potencjalną instytucją są polskie służby. Skanują pasmo fal krótkich, i jest bardzo prawdopodobne, że przechwycili radiokomunikację z wieży smoleńskiej, i mają wszystko co poszło w eter analogowy. Jest też szansa, że mają rozmowę komórkową z wieży pod warunkiem, że Jak miał na pokładzie podsłuch cyfrowy. Kodowanie sygnału z komórek jest bardzo słabe i sądzę że klaster jaki jest np. na Wybrzeżu błyskawicznie poradził by sobie z odkodowaniem treści takiej rozmowy.

  Inaczej sprawa ma się z rozmową Kaczyńskich przez telefon satelitarny. Być może polskie służby mają sprzęt do przechwytywania rozmów satelitarnych, może coś takiego było na pokładzie tu-154. Drugi problem to szyfrowanie. Trudno ustalić jak silny był algorytm szyfrujący przekaz, więc posiadanie samego przekazu nie oznacza znajomości treści. I odszyfrowanie go w Polsce może być problemem.

  Reasumując: wydaje mi się, że Amerykanie z dużym prawdopodobieństwem mają treść rozmowy, polskie służby - być może.

  Powstaje pytanie, w jakich okolicznościach Amerykanie udostępnili by zapis.
  Kaczyński jako tępy zwolennik sojuszu z USA "nie zasługiwałby" na tak niewygodną prawdę.
  Wtedy też wyszłaby na jaw inwigilacja prezydenta sojuszniczego państwa (i głupota krajowych służb, że dopuścili takiej formy łączności).
  Wyszedłby również na jaw potencjał technologiczny USA. O Echelonie w publika w sumie niewiele wie.

  Więc we własnym interesie być może nigdy treści rozmowy nie ujawnią.

  Może być też tak, że Kaczyńscy byli świadomi, że używają niezabezpieczonego kanału łączności i rzeczywiście rozmawiali na tematy prywatne?

 • neumarkt

  Oceniono 4 razy 4

  Totalny horror!

 • ador43

  Oceniono 3 razy 3

  I tu jest pies pogrzebany "WKURZY SIE jesli jeszcze",wszystko zalezalo od Prezydenta a temu, kurdupeljaro nie pozwolil na odejscie bo jak to,,przecie ruski nie bedzie nami kierowal.Dlatego tak zajadle oskarza wszystkich o spowodowanie tego nieszczescia bo sam musi do konca zycia zyc z ta swiadomoscia.

 • ador43

  Oceniono 2 razy 2

  SROLOT jestes kretynem.

 • mecenasa

  Oceniono 2 razy 2

  I BOOOOOOM. Koniec.

 • ten_szary_wilk

  Oceniono 1 raz 1

  No to na kiedy planujemy przeniesienie z Wawelu na Powazki?

 • agaador

  Oceniono 1 raz 1

  Brakuje rozmowy kaczorów - może ogłosić narodową zrzutę dla zdolnego hakera.Bo to na pewno gdzieś jest

 • frager

  Oceniono 9 razy 1

  Co to za bzdura w tym tytule? "Niech prezydent powie" ??? W cudzysłowie? Że niby cytat? Niczego takiego w artykule nie zobaczyłem.. Jedyne co się zgadza to "Boże kochany". I jeszcze podtytuł "Załoga Tu-154 czekała do ostatniej chwili na decyzję prezydenta Lecha Kaczyńskiego". Drogi autorze proszę się trzymać faktów przedstawianych przez samego siebie...

 • kakaz39

  0

  Ciężko współczuć rodzinie winowajcy =naprawdę żal pozostałych- a im tak ciężko zrozumieć!

 • frager

  Oceniono 10 razy -4

  aaa... poprzednio się zdziwiłem czemu w tytule są słowa których nie ma w artykule i czemu podtytuł wysuwa jakieś daleko idące wnioski bez żadnych dowodów a tu nie zauważyłem kluczowych słów: "pisze Gazeta Wyborcza"... no to już nie mam więcej pytań bo wszystko jasne :)

 • bbebot

  Oceniono 10 razy -8

  widzę że każdy ma swoją (naciąganą) prawdę, czyżby TOK dołączał się do pyskówki z sejmu?

 • srololot

  Oceniono 12 razy -12

  Tylko Wyborcza i TVN oprawiają skórę L.Kaczyńskiego można nie mieć sympati do żywych ale do trupów tylko hieny - hieny i tylko one nie czują inaczej dlatego nowe sugestie z sytuacji lotu i kręcenie następnej kichy tacy pismacy to prawdziwa komuna powrót tych samych gnoji do przekazu społecznego tu się pomyliłem te śmieci zawsze były teraz przeniosły się do mediów żyjących z komuny uwłaszczeniu i arogancja tych SB forum jest niebywała jeszcze raz rozpieprzyć to badziewie i pozatrudniać latarnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX