Sikorski: Żałuję, że nie mogę tej osoby wyrzucić z pracy

- Komiks jest słynny w Polsce, chwała Bogu w Niemczech nikt o nim nie słyszał, bo nie poszedł do dystrybucji, został wydrukowany, ale nie był rozpowszechniany - powiedział w Radiu ZET minister Radosław Sikorski o kontrowersyjnym komiksie, który sfinansowało MSZ.


- To był błąd pracownika ambasady w Berlinie. Żałuję, że nie mogę tej osoby wyrzucić z pracy za tak skandaliczną decyzję, bo już nie pracuje w MSZ - mówił Sikorski. - Komiks jest słynny w Polsce, chwała Bogu w Niemczech nikt o nim nie słyszał, bo nie poszedł do dystrybucji, został wydrukowany, ale nie był rozpowszechniany - zaznaczył.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polska ambasada w Berlinie sfinansowały powstanie komiksu, który miał przybliżyć niemieckiej młodzieży Fryderyka Chopina. Okazało się, że komiks pełen jest wulgaryzmów. "Na ch** on tam stoi?", "Gdzie jest ta ci**?", "J*** cweloholokaust" - takie i inne określenia można znaleźć w komiksie. Zdaniem Sikorskiego to nie jest błąd, który powstał po polskiej stronie. - Jeśli chodzi o sam tekst, to był znany ambasadzie w Berlinie i tam został popełniony poważny błąd. (....) Mogę tylko powiedzieć, że coś takiego nie powinno się zdarzyć i jest zgrzyt. Muzyka Chopina nie wymaga promocji, to my się promujemy przy jej pomocy - powiedział Sikorski.

Antologia "Chopin New Romantic" składa się z kilku komiksów w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej. Autorami poszczególnych części są znani polscy graficy. Bohaterem części narysowanej przez Krzysztofa Ostrowskiego (znanego także jako lider grupy Cool Kids Of Death) jest postać podobna z wyglądu do Chopina, która wraz ze swoim znajomym, wulgarnym skinheadem, przyjeżdża do więzienia, by dać koncert. Komiks zamiast do uczniów trafił do magazynu. O sprawie poinformowała telewizja TVN Warszawa.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
Sikorski: Żałuję, że nie mogę tej osoby wyrzucić z pracy
Zaloguj się
 • ada-07

  Oceniono 1 raz 1

  ,,Muzyka Chopina nie wymaga promocji, to my się promujemy przy jej pomocy - powiedział Sikorski."
  ,,Geniusze! Do cholery z geniuszami! (...) I ani ja, ani nikt inny, nie będzie sądził narodu polskiego według Mickiewicza lub Szopena, ale według tego co tu na tej sali się dzieje i co tu się mówi. (...) Szopen z Mickiewiczem służą wam tylko do uwypuklenia waszej małostkowości- gdyż wy z naiwnością dzieci potrząsacie znudzonej zagranicy tymi polonezami po to jedynie, aby wzmocnić nadwątlone poczucie własnej wartości i dodać sobie znaczenia. Jesteście jak biedak, który chwali się, że jego babka miała folwark i była w Paryżu. Jesteście ubogimi krewnymi świata, którzy usiłują imponować sobie i innym. (...) " Witold Gombrowicz, Dziennik 1953-1956

 • sous_sol

  Oceniono 1 raz 1

  Komiks to nie bajeczka dla dzieci. Tak samo, jak japońskie filmy animowane - anime.
  Dlaczego w mediach wypowiadają się ludzie nie mający zielonego pojęcia na temat medium komiksu?
  Zapraszam na stronę wsparcia utworzoną na Facebook'u "Chcę żeby Niemcy czytali "Chopin New Romantic"

 • dalarna

  0

  Panująca obecnie chęć wyrzucania z pracy bardzo źle się kojarzy.Wszystko dlatego ,ponieważ brak kompetencji stanowi atut byle był nasz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX