"Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!". Już w niedzielę Manifa

Od soboty do wtorku przez Polskę przejdą Manify. Pierwsza odbędzie się w Szczecinie. Największa, jak co roku, będzie zapewne warszawska Manifa, której hasło brzmi ""Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!". Manifestacja poświęcona będzie pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Przez stolicę Manifa, organizowana przez Porozumienie Kobiet 8 Marca, przejdzie już po raz 12. W tym roku hasłem manifestacji będzie "Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!". - Kontynuujemy tematy ekonomiczne. Chcemy mówić o ekonomii w kontekście płci, sprawiedliwości społecznej, prawa do pracy. Bo ekonomia ma płeć. Uważamy, że należałoby mówić o prawie do godnej pracy i płacy, a nie tylko o równych prawach w wyścigu szczurów - mówiła w TOK FM współorganizatorka warszawskiej Manify - Elżbieta Korolczuk.

Manifestacja rozpocznie się w niedzielę w samo południe przed Pałacem Kultury i Nauki, na parkingu od strony ul. Marszałkowskiej. - Potem przejdziemy pod Sejm. Manifa poświęcona będzie pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej. To przykład osoby, która zawsze walczyła o prawa kobiet i innych grup dyskryminowanych. Bardzo nam jej brakuje - dodała Korolczuk. Jak dodała, po zakończeniu demonstracji pod tablicą upamiętniającą Jarugę-Nowacką zostaną złożone kwiaty.

Według przedstawicielki Porozumienia Kobiet 8 Marca dotychczasowe Manify pokazały, że "nasi politycy są wyjątkowo odporni". - Ale mam nadzieję, że otwarcie ważnych tematów społecznych, to jest element kuli śniegowej. Jeśli jest grupa, która zaczyna nagłaśniać problemy, to potem sprawa idzie dalej. I ludzie zaczynają sobie uświadamiać i mówić o tym problemie - stwierdziła Elżbieta Korolczuk.

Pierwszy będzie Szczecin

Manifa w Warszawie będzie zapewne największa. Ale pierwsza będzie manifestacja w Szczecinie, która rozpocznie się w sobotę na placu Lotników. Oprócz Warszawy w niedzielę - 6 marca - Manify odbędą się w Gdańsku, Olsztynie, Toruniu, Krakowie.

Manifa w stolicy Małopolski będzie wyjątkowa. - W tym roku mija 100 lat od zorganizowania w Krakowie pierwszej demonstracji w sprawie równości kobiet i mężczyzn, która odbyła się 19 marca 1911 roku. W nawiązaniu do rocznicy będziemy szły tą samą trasą pod hasłem "Walka trwa". Bo mimo, że walka zaczęła się 100 lat temu, to cały czas mamy mnóstwo do zrobienia - mówiła w Komentarzach Radia TOK FM - Agata Teutsch, współorganizatorka krakowskiej Manify. Demonstracja w Krakowie rozpocznie się w niedzielę o 13, przy ul. Rajskiej. Skończy się przed siedzibą UM.

Dzień Kobiet świętuj na Manifie

Trzy Manify zaplanowano na 8 marca - w Łodzi, Katowicach i Poznaniu. - Świętujemy 8 marca, bo to nasza łódzka tradycja i tak się składa, że w tym roku to będzie też ósma Manifa. Spotykamy się o 15.30 w Pasażu Schillera, a potem maszerujemy ul. Piotrkowską - zapowiedziała w TOK FM dr Izabela Desperak.

Na demonstracji się nie skończy. - Mamy też debatę polityczną "Kobiety mówią sprawdzam" i wieczór filmowy w kinie Cytryna - dodała współorganizatorka łódzkiej Manify.

Święto Kobiet? Tylko na Manifie!>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
"Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!". Już w niedzielę Manifa
Zaloguj się
 • pawel.nn

  Oceniono 3 razy 3

  "Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!" - komu?
  "ekonomia ma płeć" - przepraszam, ale dla mnie to są bzdury. Czy jak będzie więcej kobiet polityków to będzie lepiej? Jak będziemy mieli same panie Kępy, Jakubowskie i Pitery to coś się zmieni? Jakie ma znaczenie czy moim szefem będzie żyd, niemiec, gej, polak, pół-polak, ćwierć-polak czy kobieta. Ma być dobrym kompetentnym szefem, dbającym o rozwój firmy i pracowników.
  Jeśli panie maja dość wyzysku w pracy przez pracodawców to zorganizujmy się w końcu (my kobiety i mężczyźni) w normalnych partiach i w normalnych związkach zawodowych.

 • sanval60

  Oceniono 3 razy 3

  A co politycy mają do wysokości pensji?

 • ptr0

  Oceniono 2 razy 2

  Ja tam idę na koncert Perfectu i mam gdzieś Manify :D

 • oghana7

  Oceniono 4 razy 2

  slusznie -wybierzcie kolejne kempy , rokity a takze wszystkie moherki !

 • kaska158

  Oceniono 1 raz 1

  Jasne, że idziemy!! Jesteśmy silne, razem silniejsze:)

 • metall

  Oceniono 4 razy 0

  @sanval60

  "A co politycy mają do wysokości pensji?"

  W normalnym kraju nic. W państwie socjalistycznym mają na nią duży wpływ. W państwie faszystowskim decydują o niej.

 • gownos

  Oceniono 1 raz -1

  W Gdańskiej manifie wzięła udział legendarna Henryka Krzywonos / Legenda pani Krzywonos

  www.wyszkowski.com.pl/index.php/artykuy/26/1569-krzywonos-kamie
  Kobiety, lepiej zbierajamy sily na manifestacje 10 kwietnia w Warszawie. O żłobki i przeciw szklanym sufitom powalczymy po obaleniu kłamstwa smolenskiego

  www.wyszkowski.com.pl/index.php/artykuy/26/1569-krzywonos-kamie
  rebelya.pl/discussion/17055/posluchajcie-doslownie-jak-manipulowano-stenogramami/#Item_0
  vimeo.com/14988162

 • tomitoms

  Oceniono 2 razy -2

  Uwazajcie feministki zebyscie na rondo nie weszly, bo bedziecie tam 3 dni lazic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX