Wykupiliśmy sąsiadom cukier. Przynajmniej w Löcknitz

Niemcy u nas tankują, a my u nich kupujemy cukier. Takiego szturmu Polaków na przygraniczne markety po niemieckiej stronie nie było dawno. Ale trudno się dziwić jeśli cukier kosztuje tam jedynie 65 eurocentów, czyli ok. 2,60 zł. Po polskiej stronie kosztuje dwa razy więcej. Podobnie jest na terenach przygranicznych Czech.
Możliwość kupienia w Niemczech taniego cukru podziałała na Polaków jak magnes. Szturm naszych rodaków na markety w oddalonym o 25 km od centrum Szczecina miasteczku Löcknitz trwał kilka dni. Sąsiedzi bronili się jak mogli - obok cen po polsku przeczytać można o ograniczeniach dotyczących sprzedaży cukru. W zależności od sklepu kupować można od 2 do 10 kg.Ale to nie pomogło, w końcu wykupiliśmy sąsiadom cukier. - Przyjechałem tak trochę dla zabawy, myślałem, że się uda kupić chociaż ze dwa kilo. Ale nie ma. Pytałem nawet sprzedawczynię, odpowiedziała: "nein, nein, kein zucker ist" - opowiada pan Stanisław. Ale z pustymi rękami z Löcknitz nie wyjechał. - Kupiłem chociaż słodycze dla wnuków - śmieje się mężczyzna.

Niewiele da zjeżdżenie całego miasteczka, w Löcknitz białego cukru nie dostaniemy. - Ani grama. Chyba kupię w kostkach albo brązowy - mówi reporterowi TOK FM Miłosz. A sąsiedzi zza Odry z kwaśną miną odchodzą od miejsc, w których do tej pory stały palety z cukrem.

"Siostra kupiła cukru dla całej rodziny"

Cukier znika też ze sklepowych półek w czeskich sklepach przy granicy z Polską. Nic dziwnego, kosztuje prawie o połowę mniej. W Czeskim Cieszynie w przeliczeniu około 3,5 złotego. - Moja siostra ostatnio zrobiła wielką dostawę. Kupiła cukru dla całej naszej rodziny. Trzeba jak najtaniej - mówi jedna z ekspedientek w polskim sklepie spożywczym. Jak przyznała cukier to teraz temat numer jeden wśród klientów, choć ludzie i tak kupują. Ale zdecydowanie więcej w Czechach. Tam słodki, biały produkt wprost znika ze sklepowych półek. - Ano, kupują - potwierdza TOK FM czeska sprzedawczyni. Cena 20 koron za kilogram w Czeskim Cieszynie przyciąga jak magnes.

-Lubimy jeździć do Czech - zaznaczają pani Józefa i pan Henryk przed jednym z marketów w Czeskim Cieszynie. Humory im dopisują. - Jesteśmy bogatymi emerytami. Dostaliśmy podwyżkę, całe 30 złotych. Starczy na 5 kilo cukru - żartują. Po wyjściu ze sklepu śmieją się, że podwyżki starczyło na więcej. - Mieliśmy kupić 5, a kupiliśmy 10 kilo. Będzie na cały rok - mówią TOK FM.

Gdy pojedziemy w głąb kraju cukier kupimy nawet o złotówkę taniej- za 2,50. Dlatego, do Czech po słodki produkt jeżdżą całe wycieczki. - Organizują się i jeżdżą busami. To przeważnie sprzedawcy, który potem sprzedają go z zyskiem - mówi jeden z mieszkańców miasta.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Wykupiliśmy sąsiadom cukier. Przynajmniej w Löcknitz
Zaloguj się
 • kocurrr

  Oceniono 2 razy 2

  Sąsiedzi dają d...y gdy jest taki popyt powinni zacierać ręce, wprowadzić sprzedaż on line i wywiesić jaskrawe neony w jezyku polskim: CUKIER ! Za trudno zabezpieczyć logistycznie zwykly buraczany produkt?

 • piehemoth

  Oceniono 2 razy 2

  Taaa, niedługo wywieszą tabliczki z napisem "Polaków nie obsługujemy" :)

 • milk55

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo dobrze.
  Może zrozumieja ze taka polityka
  gospodarcz ktora prowadza biurokraci
  z Brukseli doprowadzi nas Polakow
  do nastepnej KOMUNY.
  A nie tak dawno z niej Ucieklismy.
  Nie chcemy aby wrucily kartki na Cukier.
  Może ktos z Europoslow pokaze Biurokratom
  z Brukseli jak wygladaja kartki na cukier( mam swoje kartki w razie czego słórze)

 • hejdasz_pl

  Oceniono 3 razy 1

  Owczy pęd to jednak coś przerażającego. Durni ludzie nie rozumieją, że takim zachowaniem najbardziej przyczyniają się do wzrostu cen cukru wywołując coś co się nazywa "buy frenzy". Oczywiście wzrost VAT-u i cena na giełdach towarowych ma wpływ ale nie aż taki.

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli w Polsce już są wyczyszczone magazyny na następną kampanię buraczaną? Bo przecież tylko o to chodzi w tej szopce.

 • andy18m

  Oceniono 1 raz 1

  Niech wprowadzą kartki!

 • cuckold67

  0

  @andy18m. Cukier krzepi . Wodka lepiej.!!!

 • mm-18

  0

  No i czy obecna ekipa różni się czymś od ekipy Gierka? NICZYM. No może są wyjątki, długi zrobili większe niż Gierek, a kartki na cukier może ukażą się wkrótce. Na razie jest reglamentacja tylko w supermarketach. Ciekawe gdzie będą drukować kartki? Może w Anglii, jak pieniądze?

 • andy18m

  0

  Cukier krzepi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX