NIK o Euro 2012: Duże opóźnienia, zabraknie 403,9 km dróg

W przygotowaniach do Euro 2012 nastąpił postęp, ale skala opóźnień jest na tyle duża, że może zagrażać prawidłowemu przebiegowi imprezy - to wnioski z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Najgorzej jest z drogami.
Cały raport przeczytasz tutaj

W kolejnym już raporcie dotyczącym organizacji mistrzostw Europy czytamy, że stadiony, mimo przejściowych problemów, na pewno powstaną na czas, choć na niektórych z nich "wystąpiły problemy z przestrzeganiem prawa budowlanego" (w Poznaniu), a stadiony w Warszawie i Gdańsku zostaną oddane z opóźnieniem.

Największe zaniedbania występują - i to nie niespodzianka - w kwestii dróg: przed Euro nie uda się oddać m.in. siedmiu kluczowych odcinków autostrad A1 i A4, nie będę też gotowe niektóre odcinki A18 i drogi ekspresowej SP. W sumie zabraknie ponad 403,9 km dróg - informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Dworca Warszawa Zachodnia nie zaczęli nawet rozbierać

Najwyższa Izba Kontroli sugeruje, że alternatywą transportową mogłyby być pociągi, zwłaszcza w przypadku newralgicznych połączeń między Warszawą i Wrocławiem oraz Poznaniem i Gdańskiem. Ale i tu mamy problemy - szczególnie z infrastrukturą dworcową. Są poważne opóźnienia budowie dworców Warszawa Zachodnia i Poznań Główny oraz przebudowie dworca Warszawa Stadion.

Na stacji Warszawa Zachodnia do końca 2010 nie rozpoczęto nawet prac rozbiórkowych, a jest to stacja końcowa dla pociągów w kierunku północnym i wschodnim oraz miejsce przesiadek krajowych i międzynarodowych połączeń autobusowych. Zdaniem NIK, nie ma realnych możliwości oddania do eksploatacji nowego dworca przed rozpoczęciem EURO 2012.

Brak też odpowiednich środków finansowych na przebudowę dworca Warszawa Wschodnia. Jeśli chodzi o lotniska, to rozbudowa przebiega poprawnie - największy poślizg mają w Poznaniu - Istnieje bardzo duże ryzyko, że budowa tego Portu Lotniczego nie zostanie ukończona przez czerwcem 2012 - podaje raport NIK.

Brak też środków na bezpieczeństwo

Kontrola wykazała też, że w budżecie na ten rok nie ma wystarczających środków na bezpieczeństwo podczas mistrzostw - ale to nic nowego, kilka tygodni temu wprost mówił o tym wiceminister Adam Rapacki.

Już wkrótce NIK rozpocznie kolejną kontrolę przygotowań do Euro 2012 sprawdzając m.in. przetarg i przebieg budowy odcinków na autostradzie A2 realizowanych przez chińską firmę Covec.

Po publikacji raportu okazało się, że minister Adam Giersz nie przedstawi posłom na tym posiedzeniu Sejmu informacji o stanie przygotowań do Euro, mimo że miał to zrobić dziś po południu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (6)
NIK o Euro 2012: Duże opóźnienia, zabraknie 403,9 km dróg
Zaloguj się
 • 22hanna

  Oceniono 8 razy 4

  Może należy głośno mówić, że nie było nas stać na organizację imprezy wtedy kiedy się o nią ubiegaliśmy. Ale PiS nie zważał na to przystępując do konkursu o organizację mistrzostw. Nikt przy zdrowych zmysłach nie przypuszczał chyba, że uda nam się w ciągu trzech lat odrobić wieloletnie zaległości w drogach mostach, kolei i stadionach. Nareszcie ktoś powinien powiedzieć i to głośno, że Jarosław Kaczyński nawarzył piwa, które teraz wypijamy.

 • mejlek

  Oceniono 4 razy 2

  Zamiast EURO 2012, wolałbym 2012 EURO... ;)

 • andy18m

  Oceniono 4 razy 2

  Ale zimnego Lecha nam nie zabraknie.
  Zagraniczni kibice przed wyprawą do Polski niech ćwiczą survival.

 • docie-kacz

  Oceniono 1 raz 1

  NIK jako przybudówka PiS nie jest wiarygodny,tylko wszelkie polskie TV złośliwie je cytują.Występujące w tych stacjach TV prezenterki są tak nadąsane i zgryźliwe i na dodatek wszystko wiedzące.

 • thezydor

  Oceniono 2 razy 0

  za niskie podatki i tyle... trzeba podwyższyć i zatrudnić nowych 100tys urzędników żeby mogli te stadiony, autostraty i takie tam budować... bo to przecież urzędnicy budują.. a nie inżynierowie...

 • majjammajjam

  Oceniono 5 razy -3

  Mistrzostwa Europy w kraju walczącym o niepodległość, gdzie wszelka władza to układ rządzący podtrzymujący status kondominium, gdzie mniejszości narodowe są zakamuflowaną opcją zagraniczną, gdzie na szczytach władzy szerzy się zaprzaństwo, gdzie człowiek człowiekowi nie podaje ręki, gdzie buduje się stadiony i autostrady z samego piasku bo trzeba się nachapać, gdzie przyjmuje się 20% nowych pracowników aby część zwolnić bo ma być taka pewna ustawa, gdzie osoba odpowiedzialna za bałagan na kolei, za ten bałagan dostaje jeszcze kwiaty, gdzie prezes pracownikowi wilkiem i odwrotnie... i gdzie tu miejsce i czas na otwarcie się na Europę. Gumno nasze ojczyste widzę ogromne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX