"Ma FAS, ludzie nie rozumieją". 200 tysięcy osób wspiera chłopca na Facebooku

Ponad 200 tys. osób zapisało się do Facebookowej grupy wspierającej rodziców ośmioletniego Kamila chorego na FAS - płodowy zespół alkoholowy. Jej popularność jest szansą na zmianę sytuacji chorych dzieci i ich rodzin.
"Ratujmy Kamila!" - wydarzenie pod takim tytułem kilka dni temu założyli na Facebooku przybrani rodzice chorego na FAS Kamila - Wojciech i Monika Domińczakowie. Opisali w nim historię składającą się z niekończącego się ciągu problemów, z zapewnianiem chłopcu odpowiedniej diagnostyki, leczenia i opieki.

Pierwsze zaniedbanie, które dotknęło chłopca, miało miejsce już na oddziale ginekologicznym, gdzie przyszedł na świat - lekarze nie rozpoznali, że cierpi na płodowy zespół alkoholowy. Następnie, jak skarżą się jego rodzice, nie potrafiono zapewnić mu fachowej opieki w kilku przedszkolach, do których trafiał. Dodatkowo, we wszystkich tych miejscach spotykał się z niezrozumieniem, a nawet wrogością swoich rówieśników i ich rodziców. Gdy państwo Domińczakowie chcieli uzyskać dla niego orzeczenie o niepełnosprawności, pozwalające skierować dziecko do szkoły integracyjnej, usłyszeli, że taka choroba, jak FAS, nie istnieje. Nawet kiedy w końcu chłopiec znalazł się w klasie integracyjnej, zdaniem jego opiekunów, i tam nie znalazł wykwalifikowanych wychowawców, znów spotkał się z powszechnym odrzuceniem.

Państwo Domińczakowie napisali na Facebooku, że przedstawili swoją historię po to, by zwrócić uwagę problemy rodzin zastępczych w Polsce, przestrzegać przed szkodliwymi skutkami picia alkoholu przez matki w trakcie ciąży i informować o tym, czym jest płodowy zespół alkoholowy. W dalszym kroku chcą przekonać instytucje państwowe do opracowania programu pomocy osobom chorym na FAS. Ich apel odniósł wielki sukces - w Facebookowym wydarzeniu "wzięło udział" już ponad 210 tys. osób. Wiele z nich po raz pierwszy usłyszało o FAS. Co powinni wiedzieć o tej chorobie?

Co to jest FAS?

Jak informuje portal fas.edu.pl , FAS (Fetal Alcohol Syndrome - Płodowy Zespół Alkoholowy) jest wywoływany przez działanie alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Efekty mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie np. marihuana, heroina czy kokaina.

Na świat przychodzi więcej dzieci z FAS, niż z Zespołem Downa, a w Polsce co roku rodzi się ok. 900 dzieci z pełnoobjawowym FAS. Dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z alkoholem opisywane jako FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder - Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu). Większość przypadków pozostaje nie zdiagnozowana lub zdiagnozowana niewłaściwie.

FAS w Polsce - diagnostyka i leczenie

Czy poziom wiedzy o FAS jest tak niski, jak to opisują rodzice Kamila? - Każdy lekarz powinien być w stanie zdiagnozować FAS. Niestety nie wszyscy dysponują odpowiednią wiedzą - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA (Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych). - Choroba jest opisana już od 30 lat, a od 10 lat staramy się informować o niej lekarzy, organizujemy szkolenia. Częściej niż lekarze przychodzą na nie jednak położne i pielęgniarki oraz psycholodzy. Poza tym prowadzimy szkolenia dla ośrodków adopcyjnych i organizacji charytatywnych - dodaje. W 2008 roku PARPA zorganizowała akcję "Ciąża bez alkoholu" .

W Polsce nie ma specjalistycznych ośrodków, które zajmują się wyłącznie diagnozowaniem i leczeniem dzieci chorych na FAS. Ich rodzice mogą jednak zwrócić się do kilku instytucji i lekarzy, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. Najbardziej kompleksowe badania i szkolenia dla ''fasowców'' i ich rodzin prowadzi Pracownia Psychoedukacji Terapii w Lędzinach , bezpłatne konsultacje diagnostyczne można otrzymać w Śląskim Oddziale Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa. Pomocy można również szukać w Instytucie Matki i Dziecka oraz w Centrum Zdrowia i Dziecka.

Ile można wypić?

"Ratujmy Kamila!" nie jest jedyną akcją na Facebooku, która propaguje wiedzę o FAS. Od niedawna działa grupa "Zero alkoholu w ciąży" . W jej opisie można przeczytać podstawowe informację o płodowym zespole alkoholowym i apel organizatorów: "Jeśli widzisz kobietę pijącą alkohol w ciąży, od razu do niej podejdź i opowiedz o skutkach picia dla jej dziecka!". Grupa także zyskała sporą popularność - zapisało się prawie siedem tysięcy z osób - ale pojawia się na niej wiele krytycznych komentarzy, podważających sensowność zachowywania abstynencji w trakcie ciąży.

- Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że matka nie musi być nałogową alkoholiczką, żeby zaszkodzić płodowi. Wiele osób, które wsparło akcję "Pomóżmy Kamilowi" być może nie zareaguje, gdy zobaczy koleżankę pijącą jednego drinka - ostrzega Joanna Terlikowska. Nie jest możliwe dokładne stwierdzenie jakie ilości alkoholu wywołają u dziecka chorobę, na płód toksycznie może wpływać nawet mała ilość.

Badania GIS (Głównego Inspektoratu Sanitarnego) pokazały, że podczas ciąży z różną częstotliwością piło alkohol 6 proc. kobiet. Wśród kobiet deklarujących picie alkoholu w okresie ciąży z różną częstotliwością największą grupę (blisko 90 proc.) stanowiły respondentki, które piły nie częściej niż raz w miesiącu. Wśród pozostałych badanych pijących w ciąży około 6 proc. piło alkohol dwa do czterech razy w miesiącu, nieco ponad 3 proc. piło alkohol w czasie ciąży co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. W 6 przypadkach (na 2890 badanych) stwierdzono występowanie objawów pierwotnych FAS.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (11)
"Ma FAS, ludzie nie rozumieją". 200 tysięcy osób wspiera chłopca na Facebooku
Zaloguj się
 • andy18m

  Oceniono 5 razy 5

  "Efekty mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie."

  Wypisz-wymaluj nasi biskupi.

 • owiec001

  Oceniono 2 razy 2

  Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie np. marihuana, heroina czy kokaina.

  ale wciąż jest legalny i ładnie opodatkowany.

 • nintom

  Oceniono 4 razy 2

  co na tzw 'obrońcy życia' ???

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  ichi51e napisał ; jak ktos jest alkoholikiem to mu jeden dzien wytrzymac trudno - a co dopiero 9mc..
  ........................................................

  po pierwszew alkoholicy nie powinni miec dzieci.

 • sushi2010

  Oceniono 1 raz 1

  Nie mozna sie ku... 9 miesiecy wstrzymac??????

 • rozterka47

  0

  coppermind napisał : samice ssaków zagryzają niechciane dzieci
  ..............................................................................................................................

  samice ssaków nie zagryzają niechcianych dzieci, tylko potomstwo , ktorego nie mogą wykarmic , żeby nie cierpiały z głodu lub chore żeby nie stały się łatwym celem drapiezników - tak to przyroda urządziła z woli bożej

 • ichi51e

  0

  jak ktos jest alkoholikiem to mu jeden dzien wytrzymac trudno - a co dopiero 9mc...

 • ptr0

  0

  W świadomości społecznej coś się zaczyna zmieniać, tak jak kiedyś było mnóstwo reklam z przekreślonymi w kółku kluczykami z napisem "Nie jeżdżę po alkoholu" (zresztą są takie do dziś), tak teraz ostatnio zauważyłam na reklamie Lecha przekreśloną ikonkę ciężarnej kobiety- "Nie piję w ciąży" i myślę że będzie takich coraz więcej. Myślę że najgorsze są nieplanowane ciąże- wtedy kobieta pije bo nie wie że zaszła, czyli przez pierwszy miesiąc ciąży.

 • jagger2009

  0

  a co z matka i ojcem pomimo ze ona pila on jest rowniez wspolodpowiedzialny czy poniesli kare? bo to jest przestepstwo swiadome uszkodzenie czy jak tam jest to ujete w polskim kodeksie, no a najwazniejsz NAJWYZSZY CZAS ZACZAC WALKE Z ALKOHOLIZMEM I TO OD DUZYCH RESTRYKCJI ALE RZAD MA ZA DURZ PROWIZJE ZE SPRZEDAZY WIEC NIE ROBI NIC

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX