Irlandia: Kościoły bankrutują przez skandale pedofilskie

Odszkodowania, które trzeba było wypłacić ofiarom księży pedofilów, wpędziły irlandzki Kościół w bardzo poważne tarapaty finansowe. Sytuację pogarszają kryzys i coraz bardziej puste kościoły - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Archidiecezja dublińska jest bliska załamania finansowego - stwierdza rada księży, ciało doradcze archidiecezji. Ich raport ujawniła kilka dni temu gazeta "Irish Catholic". Od tego czasu do poważnego spadku dochodów przyznały się wszystkie cztery irlandzkie archidiecezje.

Kłopoty finansowe to kolejny element ogromnych tarapatów, w jakie popadł w ostatnich kilkunastu latach irlandzki Kościół. Kiedyś był wielkim autorytetem moralnym na wyspie, a na niedzielne msze stawiali się prawie wszyscy mieszkańcy. Dziś duchowni muszą się tłumaczyć z kolejnych wychodzących na jaw przypadków pedofilii wśród księży, a w niektórych parafiach na msze już prawie nikt nie przychodzi.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (25)
Irlandia: Kościoły bankrutują przez skandale pedofilskie
Zaloguj się
 • bogdan_hamburg

  Oceniono 8 razy 8

  Na polskie klechy też przyjdzie czas

 • nastasjafili

  Oceniono 8 razy 6

  To przykre z jakimi problemami musi się Kościół katolicki zmagać.Jak już się uporają z pedofilią i finansowymi przekrętami to pozostanie mu jeszcze wyplenić w swoim majestacie pazerność,obżarstwo, upodobanie do zbytku i alkoholizm,zarozumialstwo i lenistwo ,pychę i ograniczenie umysłowe,relatywizm moralny i zwykłe chamskie sobiepaństwo.Jak już się uporają to w kościele zostana tylko biskupy i przygłupy.

 • aqmika

  Oceniono 8 razy 6

  Niech się uczą od polskiego kościoła. Im gorzej i bezczelniej - tym bogaciej. Bez kosztownych skrupułów, trzeba rzucić naród i polityków na kolana, wtedy wszystko jest możliwe.

 • atleista

  Oceniono 4 razy 4

  Powoli świat zaczyna dostrzegać spuściznę po JP2 - skutki polityki zamiatania pod dywan problemu pedofilów w sutannach i upartego głoszenia średniowiecznych pomysłów u schyłku XX wieku.

 • kamilakarabasz

  Oceniono 6 razy 4

  Spokojnie, Kościół wyjdzie na prostą dzięki strumieniowi dziesięciny płynącemu z Polski

  @paw73

  Komisja Majątkowa działała także za rządów sld! Co ta partia zrobiła, żeby ukrócić faktyczną samowolę czarnych w tym kraju?
  Kto rozbijał się z papą w mercedesie?
  Kto ratyfikował konkordat?

  SLD nadstawia czarnym pośladki jak każda inna partia w tym kraju, więc przestań pieprzyć o państwie wyznaniowym Tuska i Kaczyńskiego!

 • paw73

  Oceniono 8 razy 4

  Wyznaniowe państwo Tuska i Kaczyńskiego =PO i PiS

  Jeśli normalne państwo Kościołowi nie daje, to Polska jest nienormalna. Kościół katolicki w Polsce, monopolista na rynku w swojej branży, broni się wszelkimi możliwymi sposobami przed wprowadzeniem jasnych i publicznie znanych regulacji finansowych. Mętność w tej dziedzinie powoduje, że Kościół czerpie kasę z kilku źródeł: z datków wiernych i obracania należącym do niego majątkiem oraz z budżetu państwa. Nie płaci przy tym żadnych podatków i krzyczy, że jest biedny. A już szczytem obłudy jest stwierdzenie, że czarni funkcjonariusze w Polsce są jednymi z niewielu w Europie utrzymującymi się wyłącznie z ofiar wiernych. Bo oto:
  Fundusz Kościelny w całości finansowany przez państwo opłaca składki społeczne i zdrowotne dla księży;
  Agencja Nieruchomości Rolnych o stosunku państwa do Kościoła katolickiego przekazała nieodpłatnie w całym kraju ok. 76 tys. ha. Agencja nie dysponuje informacją, co się z tą ziemią dzieje po przekazaniu. Kościół ziemię wydzierżawią, sprzedaje rolnikom, a najchętniej przekształca z rolnej w budowlaną i sprzedaje deweloperom. Wszystko poza kontrolą;
  Kościół otrzymuje dopłaty do konserwacji zabytkowych kościołów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  MEN lub samorządy wypłacają dotacje dla wszystkich placówek szkolnych i oświatowych prowadzonych przez Kościół tak, jak do każdej innej placówki państwowej lub samorządowej (w tym pensje dla katechetów);
  Polska to prawdziwy raj podatkowy. Niestety, nie dla wszystkich.
  podatek dochodowy - Kościół jest zwolniony;
  podatek od nieruchomości - Kościół jest zwolniony;
  podatek od spadków i darowizn - Kościół jest zwolniony;
  podatek od działalności charytatywnej (w tym zbiórek pieniężnych) - Kościół jest zwolniony;
  opłaty celne - Kościół jest zwolniony;
  usankcjonowany zwyczajowo (bo brak jasnych uregulowań prawnych) brak rozliczeń z dochodów;
  prawo do zbierania ofiar od wiernych w postaci niedzielnej tacy, stypendiów mszalnych, ofiar z tytułu posług religijnych bez rozliczenia;
  Kościół postuluje: utrzymać Fundusz Kościelny oraz doprowadzić do zwiększenia łożonych kwot z budżetu państwa lub przynajmniej ustawowego zapisu o ich rewaloryzacji; wydzielić z Funduszu Kościelnego część dotyczącą Kościoła katolickiego; utrzymać wszystkie ulgi i przywileje podatkowe.

 • bezspokoju

  Oceniono 3 razy 3

  Najdotkliwszą karą jest uderzenie po kieszeni. Zauważcie, że pseudomoraliści w habitach zabierają głos wtedy, gdy pieniążki mogą płynąć mniejszym strumieniem. Pilnują monopolu nadzoru nad rzędem duszyczek, o które należy powalczyć i "ZBAWIĆ ? ".

 • fojs

  Oceniono 5 razy 3

  Kościół Polski nie padnie tak szybko bo my jako naród jesteśmy przywiązani do tradycji. Nie wierzymy duchownym ale wspieramy ich, bo robili to nasi przodkowie. Bardziej jesteśmy zainteresowani tym co było, mniej tym co będzie. Historyków u nas nie zabraknie.

 • bezspokoju

  Oceniono 2 razy 2

  Podobno to był najwybitniejszy Polak. Strach pomyśleć o najgorszym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX