"Zarazki gratulują szczurom z Libii". Teraz kolej na Syrię?

- Wiadomo już, że Kaddafi przegra. To da do myślenia syryjskiemu dyktatorowi i może go do odejścia - komentuje w TOK FM Patrycja Sasnal, ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Syryjczycy cieszą się sukcesami powstańców w Libii. To im daje nadzieję - relacjonuje korespondent brytyjskiego "Guardiana".
Trypolis zdobyty, synowie Kaddafiego schwytani. Libia świętuje [NA ŻYWO]"Zarazki z Syrii gratulują szczurom z Libii" - to krótkie zdanie umieszczają na Twitterze setki Syryjczyków, których zainspirował sukces libijskich powstańców. ''Zarazki'' i ''szczury'' - tak do swoich rebeliantów odnosiły się reżimy w Libii i Syrii.

Syryjczycy: "Czujemy, że nadchodzi wolność"

Przeciwnicy dyktatury w Syrii mają nadzieję, że następny po Muammarze Kaddafim odejdzie Baszar al-Assad. - Kaddafi doszedł do władzy zaledwie rok przed tym, jak dynastia Assadów zapanowała w Syrii. Nadchodzący rychło koniec ery Kaddafiego wzmacnia morale zwykłych Syryjczyków - donosi korespondent "Guardian" i przytacza zasłyszane opinie Syryjczyków: "Na pewno teraz uwaga międzynarodowa skupi się na Syrii. Czujemy, że nadchodzi wolność".

"Baszar al-Assad ma jeszcze szanse skończyć jak Gorbaczow"

- Zwycięstwo powstańców libijskich jest pewne. Teraz, gdy wiadomo, że Kaddafi odejdzie, może syryjski dyktator pomyśli, że kolejny będzie on - powiedziała w TOK FM Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Baszar al-Assad reprezentuje rodzinę, która rządzi Syrią od 40 lat.

- Wiem, jak różne są to państwa, ale jednak dynamika rewolucji jest podobna. Moim zdaniem Baszar al-Assad może już zdecydować tylko o sposobie odejścia. Jego reżim jest chronicznie chory. Trudno tylko powiedzieć kiedy dokładnie umrze: za kilka miesięcy czy za kilka lat - oceniła ekspertka i przywołała opinię znanego libijskiego komentatora, Rami Huriego. Twierdzi on, że Baszar al-Assad ma trzy wyjścia. - Skończy albo jak Gorbaczow - jeszcze ma na to szanse -, jak Jaruzelski albo jak Ceaucescu - powiedziała Sasnal.

Według ekspertki z pewnością część społeczeństwa stoi murem za dyktatorem. Dlatego Baszar al-Assad może liczyć na poparcie w demokratycznych wyborach i możliwe, że rozpisze wolne wybory. W ten sposób przedłuży okres trwania reżimu, bo mimo wolnych wyborów nie będzie to państwo prawa.

"Kaddafiego stać na racjonalny krok. Podda się albo wyjedzie"

Także Kaddafi - ma wielu zwolenników. Lesz szanse na zwycięstwo coraz mniejsze.

Walki o Trypolis trwają. Wciąż jedna piąta miasta znajduje się pod kontrolą sił Kaddafiego. - On cieszy się tam poparciem. Kilka tygodni temu zaczął rozdawać mieszkańcom Trypolisu broń i szkolić ich, jak się bronić przed powstańcami. To oznacza, że im ufa - wskazywała ekspertka z PISM. Jednak zwycięstwo powstańców jest według niej pewne. Mimo, że dyktator zapowiedział, że będzie walczył do ostatniej kropli krwi, swojej i swoich poddanych. - Wierzę, że Kaddafiego stać jeszcze na jakiś racjonalny krok. Podda się albo wyjedzie. Wielu krajów do wyboru nie ma, bo będzie za nim wysłany międzynarodowy list gończy. Wiadomo, że Unia Afrykańska jest skłonna mu pomóc w wyjeździe - oceniła Patrycja Sasnal.

Libijczycy nie są zjednoczeni

Gość Radia TOK FM podkreślała, że rebelianci są podzieleni i nie jest tak, że cała zjednoczona Libia wkracza tryumfalnie do stolicy. Wczoraj Trypolis w większej części zdobyli powstańcy z zachodu kraju, z górzystych okolic Misraty, nie zaś ci, którzy zaczęli protesty na wschodzie - w Benghazi. Według Sasnal widać to niewiarygodny zbieg dobrych okoliczności, że samym zachodnim Libijczykom udało się zjednoczyć na tyle, by zdobyć stolicę i jest zaniepokojona, jak się dogadają z tymi ze wschodu, którzy do Trypolisu jeszcze nie doszli. - Powstańcy nie mówią o sobie, że są Libijczykami. Przedstawiają się jako rebelianci z danej wioski. Zawiązują doraźne sojusze - mówi ekspertka.

Więcej o:

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
"Zarazki gratulują szczurom z Libii". Teraz kolej na Syrię?
Zaloguj się
 • ben-oni

  Oceniono 4 razy 4

  Czy ten polski Instytut spraw Międzynarodowych jest finansowany z budżetu panstwa? Ta pani bredzi na poziomie gimnazjalistki. Takie "analizy" to równie dobrze mozna usłyszeć u nas w warzywniaku.

 • mangusta3

  Oceniono 3 razy 3

  a z początku czyli około lutego i marca br. jeszcze nawet starała się w miarę obiektywnie komentować wykazując trochę między wierszami hipokryzję zachodnich mocarstw tudzież dziwne okoliczności wybuchu niezadowolenia w Libii, które dziwnie szybko nabrały tempa militarnego powstania...jak widać albo dała się skorumpować, albo narzuciła sobie autocenzurę co by jej nie zbanowali jak niektórych publicystów...

  być może myśli inaczej prywatnie ale na potrzeby własnej kariery woli mówić publicznie to co inni powtarzają zgodnym chórem w mediach głównego nurtu za zachodnimi serwisami informacyjnymi...

 • martin933

  Oceniono 3 razy 3

  Przepraszam za mój polski (jestem Czech)Pani Patrycjo bardzo mi się podoba Pani artykół ale skupie się na częściach do których się odnosie krytycznie. Porównywanie końca Gorbaczowa do końca Kadafiego jest niefortunne. Gorbaczow był człowiekiem który spowodował znaczące osłabienie skutków spowodowanych "rewlucją czerwonych" A Kadafi był ojcem rewolucji "zielonych" Gorbaczow studiował z jednym z ojców Prażskiej wiosny Zdeňkiem Mlznarzem był ojcem perestrojki i glasności. Tolerował demokratyczne zmiany w krajach ukladu Warszawskiego. Niefortune porównanie go do Kadafiego i Czauczescu było nieszczęśliwe. Inaczew artykól jest OK. Trzymam kciuki i proszę zrozumienie mojej krytyki. :-)

 • inwinoveritas

  Oceniono 3 razy 3

  No i mamy "ekspertkę". Czemu nie zajmuje sie paznokciami, włosami, makijazem, tylko gada byle co ?

 • herre

  Oceniono 2 razy 2

  przepraszam Pani Patrycjo, ale wiele razy słyszałem pani opinie w tokfm i sorry nie jestem komentatorem zawodowym tylko czytam prasę, dzienniki + news roomy na rożnych tv
  ... wygaduje Pani takie rzeczy bezsensowne i żadnej analizy,
  wstyd i żenada te Pani analizy, naprawdę nie trzeba być Instytucie aby dochodzić do takich konkluzji :( jestem zażenowany poziomem eksperckim..... niestety Pani

 • yerry46

  Oceniono 2 razy 2

  Ekspert piekny, ekspertyza taka sobie.

 • gtpress

  Oceniono 1 raz 1

  to teraz ten caly PISM zajmuje sie takim badziewiem? za moich lat to byla powazna INSTYTUCJA, z b. dobra biblioteka...... ale to byl "obalony" przez Medrkow PRL......

 • bandierarossa

  Oceniono 3 razy 1

  Tak to jest jak pustaczek-dupeczka bierze sie za poważne tematy.

 • foresterxx

  Oceniono 3 razy 1

  sympatyczna pani expert od na studiach sie nie wysilała jak widac - niech lepiej kontynuje zglebianie stosunkow ( :) ) miedzynarodowych w zaciszu szacownego instytutu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX