W twierdzy Kaddafiego zabawa. Powstaniec w czapce dyktatora [ZDJĘCIA]

Zaraz po zdobyciu przez rebeliantów siedziby Muammara Kaddafiego Bab al-Azizija, ostatniej twierdzy reżimu dyktatora, rozpoczęło się święto. Powstańcy wymachiwali karabinami, strzelali w powietrze, skandując wolnościowe hasła i plądrując dom dyktatora. Tłum wyciągał jego rzeczy osobiste na ulice, ludzie fotografowali się w jego ubraniach, rebelianci bawili się wózkiem golfowym.


- Po prostu wszedłem do sypialni Kaddafiego i tam to znalazłem - mówił mężczyzna w złoconej czapce Kaddafiego i w złotym łańcuchu na szyi. - Teraz naprawdę czuję się szczęśliwy. Wielu moich przyjaciół zginęło w czasie walk i żałuję, że nie mogą tu być teraz i świętować ze mną. My chcemy po prostu zacząć do nowa - powiedział, a w tle ciągle słychać było strzały i okrzyki.Kaddafi uwielbiał robić wrażenie występując publicznie w mundurze ze wszystkimi odznaczeniami. Istotnym elementem jego wizerunku były wojskowe pięknie zdobione czapki. Po zdobyciu siedziby Kaddafiego rebelianci robili sobie pamiątkowe zdjęcia, przebierając się za dyktatora.

Parady wózkiem golfowymJednym z symbolicznych trofeów z twierdzy Kaddafiego okazał się jego wózek golfowy. W marcu Kaddafi dał się w nim fotografować po przemówieniu, w którym namawiał rebeliantów do złożenia broni i obiecywał w zamian amnestie. Groził też wtedy, że Libia zamieni się w drugi Wietnam, "jeżeli inne mocarstwa będą się mieszać w jej wewnętrzne sprawy".

To też w tym wózku fotografowano Kaddafiego, gdy mimo szturmu rebeliantów na Trypolis, wciąż deklarował, że jest w stolicy. Po zdobyciu Bab al-Azizia rozradowani rebelianci organizowali przejażdżki-parady zdobycznym wózkiem golfowym dyktatora - który urósł do roli symbolu zdobycia siedziby Kaddafiego.Kto teraz wymachuje pięścią?Kilka miesięcy Kaddafi przemawiał do reporterów w swojej siedzibie rezydencyjnej przed pomnikiem upamiętniającym zniszczenie pierwszego amerykańskiego samolotu w czasie nalotów na Libię w 1986 roku. Teraz to pod tym samym pomnikiem rebelianci świętowali pierwsze dni po zdobyciu Trypolisu i siedziby dyktatora. Symbolika pomnika zupełnie się zmieniła.

Plan twierdzy: baraki wojskowe i podziemne tuneleTwierdza Bab al-Azizia dla rebeliantów była najważniejszą bazą wojskową stolicy i symboliczną ostoją reżimu, która musiała zostać zdobyta. Dom Kaddafiego znajdował się we wschodniej części bazy o powierzchni 6 km2. Obok były baraki dla jego straży. Na teranie znajdował się również namioty Kaddafiego, w których ekscentryczny dyktator czuł się najlepiej. Wrażenie robi futurystyczny budynek biblioteki dyktatora.Bab al-Azizia była główną rezydencją dyktatora, a w czasie sześciu miesięcy od początków powstania centrum operacyjnym dla lojalnych mu dowódców. Cały teren otoczony jest murem wysokim na 4 metry i grubym na metr. Krążą pogłoski, że teren posiadł sieć tuneli podziemnych, które prowadzą między innymi do morza. Najdłuższe z nich mają ponoć do 30km długości.Na ulicznych rezydencji Kaddafiego tłok i hałas. Rebelianci biegali z karabinami, tłumy mieszkańców wynosili, co się da. Auta trąbiły, powietrze przeszywały gwizdy. Nad rezydencją dyktatora długo unosił się dym. W tym historycznym dla Libijczyków momencie wielu z nich robiło sobie zdjęcia telefonami komórkowymi w twierdzy dyktatora, który od 42 lat trząsł ich krajem. Na budynkach i z aut powiewały flagi sprzed rządów Kaddafiego.Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (2)
W twierdzy Kaddafiego zabawa. Powstaniec w czapce dyktatora [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • najlepszy.formoza

  Oceniono 1 raz 1

  W imieniu moich przyjaciół z Al-kaidy i Bractwa Muzułmanskiego dziekuje niewiernym ch...om z USA i Europy za bombardowanie państwa i wojsk największego wroga Al-kaidy Muhamara Kadafiego ! Zdobylismyy Libie ! Wyrzniemy RODZINE KADAFIERGO i wszystkich libijczyków którzy go popierali ! Wszystkich ! Od dziecka w kołysce po starca ! Juz splądrowalismy magazyny broni Kadafiego i wywieżlismy wszystkie rakiety i najcięższy sprzet do naszych kryjówek w Mali Będziemy mieli czym zabijać niewiernych ch...ów z USA i NATO w Afganistanie i Iraku !Przy pomocy naszych pachołków z Francji i Italii rozpie...liśmy Libie 1 Teraz Libią bedzie rządzic Al-Kaida z Musslimmbrothershood. ZACZNIEMY DZIHAD ! Śmierc Europie ! Śmierc USA ! Śmierć niewiernym ! Chwała Allachowi że pozwolił wykorzystać ch...i z USA,Francji,Anglii,Polski,Włoch do obalenia Kadafiego i rozpie...nia Libii !! Wieczna chwała Al-Kaidzie i jej bohaterskiemu Wodzowi,włóczni Allacha Osamie Bin Ladenowi !

 • genezaret11

  Oceniono 1 raz 1

  Już dziś mass media zaśpiewały to,co wiemy od dawna :6 tys nowych rebeliantów przybyło z zagranicy do pomocy tym miejscowym !
  Co za śliczna wojenka !
  A jak chłopcom zabraknie broni ,przyśle im tę potrzebną broń , pilną pocztą kurierską, pewien rebeliant z obcego kraju !
  Tylko żyć !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX