750 tys. Somalijczyków może umrzeć z głodu w ciągu najbliższych 4 miesięcy

ONZ informuje, że klęska głodu objęła kolejny obszar Somalii, region Bay na południu. Taka sytuacja panuje już w czterech z ośmiu południowych regionów kraju. Głód wywołany przez suszę cierpi około 4 mln mieszkańców Somalii.
Dziesiątki tysięcy ludzi zmarły już z głodu w krajach Rogu Afryki - Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti. Skutki najgorszej od 60 lat suszy w regionie najbardziej odczuwa Somalia. Sytuację w tym kraju pogarsza brak rządu centralnego od 1991 roku.

Oprócz czterech południowych regionów Somalii dotkniętych klęską, głód panuje już także w dwóch osadach, do których początkowo przenoszono ludzi z terenów objętych kryzysem.

Przyczyną, dla której to południowa Somalia cierpi najbardziej z powodu suszy jest kontrola, jaką nad tym obszarem sprawuje ekstremistyczne ugrupowanie islamskie Al-Szebab. Nie dopuszcza ono organizacji humanitarnych, które starają się pomóc ludziom w tym regionie. Przedstawiciele Al-Szebab oskarżyli zachodnie organizacje humanitarne o wyolbrzymianie skali kryzysu dla celów politycznych.

Z tego powodu tylko część pomocy żywnościowej dociera do pogrążonych w tragedii terenów. Nawet jeśli deszcz spadnie w październiku i listopadzie, ludzie w Somalii będą potrzebowali dostaw żywności przez kolejnych kilka miesięcy, dopóki ziemia nie wyda plonów.

W wydanym komunikacie ONZ ostrzega, że w ciągu najbliższych czterech miesięcy z głodu może umrzeć w Somalii około 750 tys. ludzi, jeśli nie podjęte zostaną odpowiednie działania.

Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie dla dotkniętych kryzysem. Możesz pomóc tutaj.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
750 tys. Somalijczyków może umrzeć z głodu w ciągu najbliższych 4 miesięcy
Zaloguj się
 • nodens_pn

  0

  Setki fundacji.
  Miliardy na dofinansowanie bandyckich banków.
  Obrzydliwiec Strauss Khan z jego milionami i wiszącą,żydowską fujarą.
  Miliony ton wyrzucanej żywności.
  Nasza bezduszność,

  nie są warte jednej łzy somalijskiego dziecka.

 • druz_2

  0

  W wydanym komunikacie ONZ ostrzega, że w ciągu najbliższych czterech miesięcy z głodu może umrzeć w Somalii około 750 tys. ludzi, jeśli nie podjęte zostaną odpowiednie działania
  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  Panią Janinę Ochojską proszę o "rozszyfrowanie" określenia "odpowiednie działania", w kontekście informacji, iż:
  "Przyczyna, dla której południowa Somalia cierpi najbardziej z powodu suszy jest kontrola, jaką nad tym obszarem sprawuje ekstremistyczne ugrupowanie islamskie Al-Szebab. Nie dopuszcza ono organizacji humanitarnych..."

  Tak więc każdy Polak, który da choćby złotówkę na rzecz tych biednych ludzi wywali kasę w błoto z powodu - jak wyżej... - ta pomoc zwyczajnie tam nie dotrze bądź zostanie przejęta i żadna PAH i inne RC nic na to nie poradzą.
  Tam należy wysłać organizację zbrojną, która w "raz dwa" załatwi sprawę wyznawców Allacha z Al-Szebab ( i na taką formację chętnie wyłożę nawet dwa złote), a następnie pomogę potrzebującym, inaczej "nie wchodzę w ten interes"...
  Szacownym przedstawicielom ONZ powiem jedno..gońcie się nieudacznicy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX