Wlk. Brytania: prawie 7 tys. Polaków skazanych w zeszłym roku

Tylko w 2010 roku brytyjskie sądy skazały aż 6 777 polskich obywateli. Polacy stanowią najliczniejszą grupę wśród przestępców pochodzących z krajów Europy - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Nie dość, że Polacy popełniają najwięcej przestępstw, to jeszcze prawo europejskie chroni ich przed wydaleniem z Wielkiej Brytanii - zauważa prasa na Wyspach. I wskazuje: na 6 777 skazanych jedynie 270 osób został zobligowanych do powrotu do Polski.

Przestępcy żerują na dobroci systemu

Jak podkreśla "The Telegraph", deportację Polaków utrudnia prawo o swobodnym przemieszczaniu się osób wewnątrz UE. Według obowiązujących zasad, zmuszeni do wyjazdu po odbyciu wyroku mogą być jedynie przestępcy skazani na karę co najmniej dwóch lat pozbawienia wolności. Na dodatek tylko ci, którzy stanowią "poważne zagrożenie dla społeczeństwa".

Gazeta twierdzi, że przestępcy zasłaniają się też często brytyjską Ustawą o Prawach Człowieka z 1998r. - prawną odpowiedzią na kluczowe zagadnienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Akt ma utrudniać deportację osoby, która założyła rodzinę w Wielkiej Brytanii.

"Daily Mail" znów przeciw Polakom

O krok dalej posuwa się tabloid "Daily Mail". - Równocześnie prawo o swobodnym przepływie osób staje na przeszkodzie do odmowy wjazdu na teren Wielkiej Brytanii większości przestępców, z wyjątkiem tylko tych najpoważniejszych (morderców i gwałcicieli)" - czytamy w artykule.

Cytowany jest też komentarz przewodniczącego antyimigracyjnej organizacji Migrationwatch. - To następny przemilczany koszt masowej imigracji, z jaką przyszło nam się zmierzyć - twierdzi Andrew Green. I dodaje: - Fakt, że tak trudno jest wydalić Europejczyków, to tylko sól na nasze rany.

"Daily Mail" publikuje też satyryczny rysunek, który przedstawia dwie kobiety pijące herbatę i mężczyznę czytającego artykuł na temat fali przestępstw płynącej z Europy. Jedna z kobiet zauważa: - George potrafi już powiedzieć "łapać złodzieja" w 24 językach.

"Liczba przestępców proporcjonalna do liczby emigrantów"

Tuż za Polakami w rankingu znaleźli się Rumuni z 4 343 skazanymi. Trzecie miejsce zajęli Litwini z wynikiem 4 173 osób.

Jak wyjaśnia Wojciech Tuczyński, rzecznik prasowy Zjednoczenia Polskiego (największej organizacji reprezentującej interesy polskich obywateli w Wielkiej Brytanii), pozycję Polaków na szczycie listy można różnie interpretować.

- Liczba przestępców rośnie proporcjonalna do liczby Polaków na tym terenie. A że jest nas na Wyspach tak wielu, to mamy taki wysoki wynik. Tak samo rośnie liczba osób, które odnoszą sukcesy - tłumaczy.

- Nasza organizacja nie dostaje żadnych sygnałów od policji, że istnieje jakiś problem, który dotyczy zatargów polskich emigrantów z prawem - kończy.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (1)
Wlk. Brytania: prawie 7 tys. Polaków skazanych w zeszłym roku
Zaloguj się
  • chris2010

    0

    Polak jak zawsze potrafi - szkoda tylko że w niezbyt chlubnych rankingach. Jeśli u nas nie można co niektórych ucywilizować to zrobią to za nas inni. Przy okazji zszargają już i tak nie najlepszą opinię normalnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX