Wódka, kiełbasa i modlitwa. Big Brother o Polakach w USA

Amerykańscy producenci chcą nakręcić reality show o Polakach w Chicago. Szukają rodziny, w której matka zajmuje się domem, syn jest ścigany za wykroczenia, a dziadkowie wciąż modlą się po polsku. Jednocześnie zapewniają, że nie mają zamiaru powielać stereotypów - pisze dzisiejsza ?Gazeta Wyborcza?.
Nowy program ma roboczy tytuł "Warsaw Chicago". Za produkcję odpowiada Yuri Abram Rutman, współtwórca kontrowersyjnego "Jersey Shore". W programie, pokazywanym także przez MTV w Polsce jako "Ekipa z New Jersey", występowali młodzi Amerykanie włoskiego pochodzenia. Reality show był krytykowany za powielanie stereotypów o tej społeczności.

Podobne zarzuty padają pod adresem "Warsaw Chicago". Producenci piszą na stronie internetowej, że szukają wielopokoleniowej polskiej rodziny, w której "ojciec jest tworem starej szkoły, który pracuje jako policjant lub jest prezesem firmy, matka zajmuje się domem, córka randkuje z chłopakiem, który absolutnie nie przypadł do gustu rodzicom, syn jest ścigany przez sąd za wielokrotne wykroczenia i ugania się za starszymi kobietami w celach seksualnych, babcia i dziadek natomiast odpowiadają na obserwowaną sytuację modlitwami w języku polskim".

Rutman zapewnia, że w programie nie będzie kpin z katolicyzmu. Podkreśla, że chętnie przyjmie do programu rodzinę polsko-żydowską albo polsko-muzułmańską, jeśli okaże się interesująca.

Potencjalni uczestnicy w zgłoszeniu mają też odpowiedzieć na pytania: - Jaki jest Twój stosunek do polskiej historii, religii, tradycji, czy masz jakiekolwiek historie do opowiedzenia na temat historii swojej rodziny dotyczącej wydarzeń z przeszłości jak II Wojna Światowa, mord żydów?

Rutman twierdzi, że wpłynęło już dużo zgłoszeń do programu. Nie wiadomo jeszcze, w której stacji pokazywany będzie reality-show. Producenci zamierzają go sprzedać dopiero po wyprodukowaniu w listopadzie pilotażowego odcinka.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Wódka, kiełbasa i modlitwa. Big Brother o Polakach w USA
Zaloguj się
 • k4t4r4kt4

  Oceniono 3 razy 3

  A to dobre. Musza odpowiadac na pytania "..czy masz jakiekolwiek historie do opowiedzenia na temat historii swojej rodziny dotyczącej wydarzeń z przeszłości jak II Wojna Światowa, mord żydów" Tak jakby MORD ZYDOW byl centralnym punktem historii i caly swiat byl na tym zbudowany.
  Aha, przeciez Izrael na tym wyrzucie sumienia zbudowano, zapomnialem. Ale wszystko jasne przeciez to Yuri Abram jest rezyserem tego programu.
  Nastepnym reality show z tej serii powinno byc spotkanie z "typowa" zydowska rodzina w Izraelu, ktora wykopala z domu i ziemi rodzine Palestynczykow, a na slowa krytyki odpowiada, ze wszyscy w okolo to antysemici a do tego tylko dybaja na ich zycie.

 • dongru

  Oceniono 1 raz 1

  "Szukają rodziny, w której matka zajmuje się domem, syn jest ścigany za wykroczenia, a dziadkowie wciąż modlą się po polsku. Jednocześnie zapewniają, że nie mają zamiaru powielać stereotypów" - no w sumie może i nie powielają....

 • bejano2011

  Oceniono 1 raz 1

  Amerykanie postrzegają naród polski poprzez pryzmat emigrantów, którzy wyjechali z Polski i osiedlili się w USA. W Ameryce taki jest stereotyp Polaka, czyli pijaka , skorego do bójki, religijnego i niezbyt inteligentnego, zawistnego. Nic dziwnego, że Polacy w Ameryce są obiektem żartów, pośmiewisk i drwin. Ten stereotyp udzielił się także autorom programu "Big Brother"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX