MSZ Niemiec: Słowa Kaczyńskiego nie reprezentują opinii większości Polaków

Słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że Berlin chce ponownie podporządkować sobie Polskę, nie reprezentują opinii większości Polaków, powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle.
W ocenie szefa niemieckiej dyplomacji, opinia prezesa PiS jest odosobniona. - Nie mam wątpliwości, że ogromna większość Polaków ceni sobie przyjaźń z Niemcami- powiedział Westerwelle podczas spotkania z reporterami, odnosząc się do fragmentów książki prezesa Prawa i Sprawiedliwości "Polska naszych marzeń".

Szef niemieckiego MSZ zaznaczył, że nie chce w żaden sposób angażować się w debatę na polskiej scenie politycznej przed wyborami. Dodał, że ma ogromne zaufanie do Polaków i do polsko-niemieckiej przyjaźni. W jego ocenie, są to stabilne i dojrzałe relacje z korzyścią nie tylko dla naszych dwóch narodów, ale dla całej Europy.

W swojej książce "Polska naszych marzeń" Jarosław Kaczyński napisał, że kanclerstwo Angeli Merkel nie było wynikiem czystego zbiegu okoliczności a celem niemieckiej kanclerz było podporządkowanie sobie Polski.

Reakcja niemieckich mediów na słowa prezesa PiS

Słowa Kaczyńskiego wywołały żywą reakcję mediów niemieckich. O sprawie napisano między innymi w gazetach "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Bild" i "Der Tagesspiegel". W artykule pod tytułem "Zła kanclerz" dziennikarz "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że kiedy Jarosław Kaczyński chce wygrać wybory, chętnie wykorzystuje do tego Niemcy. Tak było w 2005 roku, kiedy pojawił się temat dziadka z Wehrmachtu. Teraz - jak czytamy w "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - prezesowi PiS ma pomóc temat Stasi, które rzekomo stoi za kanclerz Angelą Merkel. Dziennikarz gazety zastrzega jednak, że lider PiS-u nigdy bezpośrednio o Stasi nie wspominał.

O Jarosławie Kaczyńskim czytamy dziś także w największej niemieckiej gazecie - bulwarówce"Bild". W krótkiej wzmiance na pierwszej stronie "Bild" określa zarzuty Kaczyńskiego pod adresem Niemiec jako idiotyzm.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
MSZ Niemiec: Słowa Kaczyńskiego nie reprezentują opinii większości Polaków
Zaloguj się
 • andaraos

  Oceniono 7 razy 7

  Ten przykurcz jeszcze nie rządzi, a już dostarcza nam kupę obciachu. Chrońcie nas moce czyste i nieczyste przed tym typkiem.

 • neumarkt

  Oceniono 4 razy 4

  Wśród Polaków brakuje zbiorowych samobójców którzy byliby skłonni zaakceptować szaleńczą politykę chorego psychicznie, śmiesznego człowieczka - Jarusia Kaczyńskiego!

 • misior1976

  Oceniono 4 razy 4

  Może to wszystko przez te atomy, że Jarosława momy :D:D:D, Guido chyba jest bardziej zrównoważony.

 • tegepe

  Oceniono 3 razy 3

  Na szczęście Niemcy nie są tak emocjonalni jak Polacy i nie przywiązują wagi do wypowiedzi chorych ludzi. Po prostu odezwał się jeden z dwóch żyjących jeszcze kartofli, o których pisała TAZ, i tenże kartofel przypomniał swą wypowiedzią tylko o swoim marnym istnieniu.

 • j4s4

  Oceniono 3 razy 3

  ... nawet to wiedzą... lepiej! Ale trzeba uczyć się...dyplomacji!

 • wahadlo53

  Oceniono 2 razy 2

  Jakrek wybrałeś sobie fajną ekipę, brakuje tylko fachowca Fotygi i Szczypińskiej.

 • gibenrath

  Oceniono 2 razy 0

  Ja głosuję na PO, bo PO udało się stworzyć najlepszy rząd od 1990r. Taki rząd na pełną kadencje, bez żadnych awantur jak te między kaczyńskim i jego przystawkami. PO rządziło w kryzysie światowych finansów i zwalczyło ten kryzys najlepiej w Europie, na dodatek ciągle budując (np. PO zbudowała najwięcej rocznie autostrad w historii Polski)... PO od pozostałych partii dzieli przepaść jakościowa

 • lilianna1001

  Oceniono 1 raz -1

  Problem w tym, że to my Polacy (media, politycy) rozdmuchujemy sprawę paru zdań w książce Kaczyńskiego. W ogóle czy ta książka była już przetłumaczona na Niemiecki by się o tym Niemcy sami dowiedzieli? Robimy sami do własnego ogródka. Liczy się bowiem nagonka na Kaczyńskiego.

  A tu trzeźwe spojrzenie: www.kontrowersje.net/tresc/my_kwasniewskiego_dobrze_znamy_z_czasow_dzialalnosci_w_komsomole

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX