Nie żyje Kim Dzong Il. Zobacz, kto jest kim w jego rodzinie [INFOGRAFIKA]

Po 17 latach rządów Koreą Płn. zmarł jej "Drogi Przywódca" Kim Dzong Il, przedstawiany przez propagandę w swoim kraju jako półbóg, a przez Zachód uważany za groźnego tyrana z arsenałem nuklearnym. Przed nim władzę w Korei Płn. pełnił jego ojciec - Kim Ir Sen; po nim sprawować ją będzie jego syn - Kim Dzong Un. Zobacz, kto jest kim w rodzinie dyktatorów.
69-letni dyktator zmarł w sobotę w rezultacie rozległego zawału serca w czasie podróży pociągiem po kraju. Zwany w kraju "Drogim Przywódcą" Kim przejął władzę w 1994 roku od swojego ojca, "Wielkiego Wodza" Kim Ir Sena. Znany z napuszonej, spiętrzonej fryzury, butów na platformie i uniformu w kolorze khaki Kim Dzong Il szybko wyszedł z cienia ojca i stał się jednym z najbardziej tajemniczych przywódców świata, który uczynił ze swego kraju mocarstwo atomowe.

Choć Kim Dzong Il sprawował rządy dłużej niż większość światowych przywódców, wiadomo o nim bardzo niewiele. Nie przysługiwał mu też tytuł prezydenta, ponieważ "Wiecznym Prezydentem" w 1998 roku obwołano jego ojca Kim Ir Sena. Kim Dzong Il musiał zadowolić się tytułami przewodniczącego Narodowej Komisji Obrony i najwyższego dowódcy Koreańskiej Armii Ludowej.Rodzina Kimów

Północnokoreańska propaganda głosi, że Kim Dzong Il urodził się 16 lutego 1942 roku na górze Pektu-san w Korei Płn. W rzeczywistości jednak przyszedł na świat prawdopodobnie rok wcześniej we wsi koło Chabarowska w Związku Radzieckim, gdzie jego ojciec i inni komunistyczni uchodźcy przechodzili szkolenie wojskowe. Pochodził z pierwszego małżeństwa Kim Ir Sena z Kim Dzong Suk, komunistką, którą Kim Ir Sen poznał w latach 30. w Chinach. Wizerunek Kim Dzong Suk do tej pory jest wykorzystywany przez propagandę Korei Północnej. Tytułowana jest mianem "bohaterskiej rewolucjonistki antyjapońskiej".

Kim Dzong Il miał także rodzoną siostrę - Kim Kiong Hui, która wraz z mężem pełni kierownicze stanowiska w państwie. Przez pewien czas spekulowano, że to siostra przejmie schedę po Kim Dzong Ilu, czas jednak pokazał, że będzie się raczej zajmowała sprawnym objęciem władzy przez swojego bratanka.

Kim Dzong Il był prawdopodobnie dwukrotnie żonaty - z Kim Young-sook i z Ko Jung Hi (matką Kim Dzong Una i Kim Jong chula, obecnie zajmującego się propagandą w Koreańskiej Partii Pracy). Z kolei ze związku z wieloletnią kochanką - Song Hye-rim - urodził się pierwszy syn Kim Dzong Ila - Kim Jong-nam. Czemu to nie on został następcą Kim Dzong Ila? Przed 10 latami, w 2001 roku, Kim Jong-nam, wtedy już 30-latek, za posługiwanie się fałszywym paszportem został aresztowany w Japonii i deportowany do Chin. To poważnie obniżyło jego rangę w oczach ojca.

Nie do końca też wiadomo, czemu starszy rodzony brat Kim Dzong Una nie został namaszczony przez ojca. Być może w grę wchodziło wykształcenie Kim Jong-chula oraz to, że był widywany w Europie, prowadząc typowo europejski styl życia.

W rodzinie Kim Dzong Ila jest także jego przyrodni brat - Kim Pyong Il, od 1998 roku ambasador Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w Polsce. Konsekwentnie jednak od późnych lat 80. trzymany jest na bocznym torze - najpierw wysłany na placówkę do Węgier, potem do Bułgarii, później do Finlandii i w końcu do Polski. Tu także studiowały jego dzieci.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (65)
Nie żyje Kim Dzong Il. Zobacz, kto jest kim w jego rodzinie [INFOGRAFIKA]
Zaloguj się
 • brzeczyszczykiewicz_1

  Oceniono 5 razy 5

  Wspanialy dzien!
  Wspaniala wiadomosc!
  JEDNEGO SCIERWOJADA MNIEJ!
  Mam nadzieje ze sukinsyn dlugo zdychal!

 • hans.kloss

  Oceniono 4 razy 4

  Jestem głęboko wstrząśnięty, nie zmieszany... Będzie mi strasznie brakować Drogiego Przywódcy. Niech jego potomstwo pójdzie jak najszybciej w jego ślady.

 • klawo-egon-jak-cholera

  Oceniono 6 razy 4

  W diagramie brakuje kratki z Ya-Ro K. i Le-Chu K., synowie z nieprawego łoża na stałe osiadli na ziemi ludu Polan.

 • stardust.2000

  Oceniono 3 razy 3

  Popieprzyło was dziennikarze z tym Kim Dzonk jakimś tam burakiem - komuchem II?! Nie macie o kim pisać? Nagle kurde sensacja bo zdechł stary dureń, który od 17 lat głodził swój naród. Równie nędznym tematem jest Doda.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 2 razy 2

  po śmierci Wielkiego Kajakarza, Największego Dramaturga Polski, Patrona Cukierników, Krzewiciela Turystyki Tatrzańskiej w ciemnej , średniowiecznej polsce licytacja kto więcej płacze żywcem przypominała sytuację z Korei -

 • thorngorn

  Oceniono 2 razy 2

  Mówcie sobie o Kimach co chcecie, ale jedno jest pewne:

  FRYZJERÓW to oni mają ZAJE.istych :D

 • age.kruger

  Oceniono 4 razy 2

  Prawda jest taka, ze z ludzi tego pokroju pozostal juz tylko Jaroslaw Kaczynski.

 • fudalejw.1

  Oceniono 2 razy 2

  Kim Dzong II ma podobny życiorys do polskiego człowieka honoru
  gen.Wojciecha Jaruzelskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX