Pierwsza wojna 2012 roku w Iranie? Przeczytaj, czemu wrze w Zatoce Perskiej [INFOGRAFIKA]

- Sankcje to też jest użycie siły, tyle że ekonomicznej. To jest taka sama wojna, jak klasyczna, militarna - mówi TOK FM o sytuacji w Iranie prof. Jolanta Sierakowska-Dyndo z UW. W weekend USA nałożyły na ten kraj sankcje gospodarcze, Teheran w odpowiedzi przeprowadził symulację blokady Cieśniny Ormuz. Przeczytaj, dlaczego w Zatoce Perskiej znowu wrze.
Testy rakiet średniego i długiego zasięgu oraz groźba blokady Cieśniny Ormuz - tak Iran zareagował na zapowiedź sankcji ze strony Zachodu po ostatnim raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Konflikt może się jeszcze bardziej zaostrzyć, ponieważ przez Ormuz transportowane jest 40 proc. światowego przewozu ropy drogą morską.

Ormuz - najważniejsza cieśnina?

Dlaczego Ormuz jest taki ważny? Oprócz tego, że to jedyny szlak morski pozwalający na transport ropy naftowej z Zatoki Perskiej, to z tego przesmyku (który w najwęższym miejscu ma szerokość jedynie 54 km) korzystają najważniejsi dostarczyciele surowca: Arabia Saudyjska, Iran, Irak i Kuwejt.

Szacuje się, że przez Ormuz transportowanych jest prawie 20 proc. światowego wydobycia ropy. Ale nie tylko ropa. Cieśnina - co tłumaczy w rozmowie z TOK FM prof. Jolanta Sierakowska-Dyndo z Uniwersytetu Warszawskiego - to "wąskie gardło" całej Zatoki Perskiej. - Przez Ormuz prowadzi nie tylko szlak handlu ropą, ale w ogóle główny szlak handlowy regionu - mówi iranistka.Cieśninę od północy kontroluje Iran, od południa - Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Jednak to do Iranu należą dwie wyspy - Mały Tunb i Duży Tunb - które pozwalają blokować Ormuz. - To są dwie strategiczne wyspy - podkreśla Sierakowska-Dyndo. - Jak zareagują na groźbę ich blokady to pozostałe kraje regionu? Już się na gwałt się dozbrajają - podkreśla.

"Nie przesądzajmy, że to Iran prowokuje..."

Iran przeprowadza próby rakietowe i manewry w cieśninie w odpowiedzi na sankcje nałożone na Teheran przez Stany Zjednoczone i groźbę podobnych działań ze strony krajów Unii Europejskiej. - Można jednak zadać pytanie: kto przeciągnie strunę: Iran czy Zachód? - mówi prof. Sierakowska-Dyndo. - Dlaczego z góry zakładamy, że to Iran prowokuje? Tutaj graczy jest wielu. Sam problem nałożenia kolejnych sankcji jest wątpliwy - podkreśla.Skąd ta wątpliwość? Jak sama twierdzi, w raporcie przygotowanym przez ONZ-owską MAEA nikt nie używa wprost stwierdzenia, że Iran broń atomową posiada lub produkuje, a taką interpretację przyjęły kraje Zachodu. - Agencja stwierdza jedynie, że nie może potwierdzić, że Iran broni nie buduje - mówi iranistka z Uniwersytetu Warszawskiego. Przypomina też, że Irańczycy w dalszym ciągu twierdzą, że ich zamiary w związku z energią atomową są pokojowe.

Sankcje, czyli co? "Użycie siły"

Stany Zjednoczone i UE tym razem ogłosiły gotowość zastosowania embarga na Irańską ropę - za tą propozycją opowiadają się między innymi Paryż i Berlin. A chodzi o ok. 450 tys. baryłek ropy dziennie, czyli prawie 1/5 całego eksportu tego surowca przez Iran (głównymi odbiorcami są Włochy, Grecja i Hiszpania). Takie embargo - co podkreśla prof. Sierakowska-Dyndo - byłoby uderzeniem w samo serce irańskiej gospodarki.

Właśnie dlatego Iran w odpowiedzi przeprowadza manewry i testy rakiet. - A to nie jest zakazane - przypomina iranistka. Dodaje jednak, że też nie jest to bez znaczenia. - Przecież sankcje to też jest użycie siły, tyle że ekonomicznej. To jest taka sama wojna, jak klasyczna, militarna. I wszystkie strony, które biorą w tym udział, są odpowiedzialne - podsumowuje.

Warto jednak podkreślić, że obecne sankcje nie są pierwszymi i najpewniej nie będą ostatnimi. W latach 2006-2010 na Iranie ciążyły już kary zastosowane przez ONZ, m.in. zakaz dostarczania do Iranu broni ciężkiej i technologii nuklearnej, blokowanie eksportu broni irańskiej oraz zamrożenie aktywów niektórych firm. Także Unia Europejska nie pozostawała bezczynna w ostatnich latach - ograniczyła handel sprzętem służącym do wzbogacania uranu, ponadto wprowadziła sankcje gospodarcze i zakazy wjazdu na teren UE dla konkretnych osób.

Producenci (już) się nie boją - za dużo się nasłuchali

Regularnie pojawiające się groźby ze strony Iranu spowodowały, że producenci ropy - pomimo trwającego sporu o dominację w Zatoce - stopniowo zaczynają szukać alternatyw do Ormuzu: Zjednoczone Emiraty Arabskie kończą właśnie budowę ropociągu omijającego Zatokę Perską, przez który będzie można przesyłać 2,5 mln baryłek ropy dziennie.

Zdaniem Thomasa Erdbinka z "Washington Post" sam Iran strzeli w sobie w stopę, jeżeli zdecyduje się na blokadę strategicznej cieśniny, bo... sam potrzebuje jej tak samo jak Zachód. Przez Ormuz Teheran wysyła ropę do swego największego swojego klienta: Chin.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (225)
Pierwsza wojna 2012 roku w Iranie? Przeczytaj, czemu wrze w Zatoce Perskiej [INFOGRAFIKA]
Zaloguj się
 • xnonx

  Oceniono 8 razy 6

  Czy mi się wydaje, czy Pani prof. Jolanta Sierakowska-Dyndo mówi z sensem?! Przyznam, że po lawinie wynurzeń gazecianych "byłych_pertów", pierwszy sensowny artykuł jest tak zaskakujący, że aż przeczytałem go dwa razy z niedowierzania...

 • jan3211

  Oceniono 8 razy 6

  Media obrabiają temat , zeby było lekko połknąć tę żydowską wojnę ? Do czego to doszło , aby cały świat cieprpiał za ten malutki kraj wielkości powiatu w Stanach ?

 • nannek

  Oceniono 14 razy 6

  Kto dąży do tej wojny

  wiadomosci.onet.pl/swiat/ciag-dalszy-skandalu-w-brytyjskim-ministerstwie,1,4882053,wiadomosc.html
  """Ciąg dalszy skandalu w brytyjskim ministerstwie
  Samozwańczy doradca byłego już brytyjskiego ministra obrony Liama Foxa, Adam Werritty, wraz z izraelskim wywiadem spiskował przeciw prezydentowi Iranu Mahmudowi Ahmadineżadowi dążąc do jego obalenia - twierdzi "Independent on Sunday".

  Fox podał się do dymisji w piątek właśnie w związku z dwuznaczną rolą odgrywaną przez Werritty'ego, jego nieograniczonym dostępem do szefa resortu obrony, uzurpowaniem sobie tytułu jego doradcy, wreszcie w związku z finansowaniem działalności Werritty'ego przez lobby proizraelskie i zbrojeniowe"""

 • onufry_zagloba

  Oceniono 7 razy 5

  w raporcie przygotowanym przez ONZ-owską MAEA nikt nie używa wprost stwierdzenia, że Iran broń atomową posiada lub produkuje, a taką interpretację przyjęły kraje Zachodu."

  Atak hakerski również przeprowadzony był na interpretacje wirówek uranu. Tak naprawdę były to sokowirówki.

  Izraelskie myśliwce zapuściły się wgłąb Iranu by zbombardować przedszkola. Przecież wiadomo że nic tak żyda nie cieszy jak śmierć niewinnej dziatwy.

  Ahmadineżad sam wielokrotnie potwierdził iż produkuje broń nuklearną, no ale przecież niewierni zawsze kłamią i wszystko to są interpretacje.

  Zastanówmy się lepiej kto kazał "pani iranistce" interpretować w ten sposób rzeczy oczywiste.

 • geminix

  Oceniono 9 razy 5

  Pani prof. iranistka albo głupoty opowiada specjalnie, albo coś z tą iranistyką krucho na UW. Ahmadineżad sam powiedział i potwierdził, że Iran dąży do zbudowania broni atomowej. W połączeniu z deklaracją dążenia do fizycznej eliminacji państwa Izrael jest to zagrożenie dla pokoju na całym świecie. Więc podstawy do sankcji są jak najbardziej.

 • mille666

  Oceniono 9 razy 5

  Pewnie już nikt nie pamięta atomowej broni Saddama? w takim razie zgadnijcie szacowni politolodzy skąd będą wracać w workach polscy żołnierze?

 • nannek

  Oceniono 15 razy 5

  Chiński prezydent ostrzegł, że jeśli Stany Zjednoczone lub inny kraj zaatakuje Iran, Chiny podejmą szybkie działania i natychmiast przystąpią do wojny.

  Wczoraj, premier Władimir Putin i prezydent Miedwiediew zgodziłi się z prezydentem Hu Jintao, że jedynym sposobem na powstrzymanie agresji Zachodu wobec Iranu jest podjęcie bezpośrednich działań wojskowych, a Chińska Marynarka Wojennej będzie [ w to zaangażowana ] w odpowiedniej kolejności.

  W zeszłym tygodniu na spotkaniu z kadrą Chin chińskiej armii prezydent ostrzegł że Chiny będą wspierać Iran bez wahania, nawet gdybym miały za to zapłacić przystąpieniem do trzeciej wojny światowej [...]

  Pentagon informuje, że Stany Zjednoczone opracowują "ostateczne rozwiązanie" kryzysu na Bliskim Wschodzie oraz wykorzystanie zabójczych broni biologicznej do ataku na Iran i Syrię.

  www.youtube.com/watch?v=ugq-KleU8IA&feature=player_embedded
  NDTV, chińska telewizja informacyjna, w odniesieniu do ostatnich spekulacji, które mówią, że Iran będzie celem amerykańsko-izraelskiego ataku wojskowego, generał Zhang Zhaozhong powiedział, że
  """""Chiny nie zawahają się chronić Iranu nawet jeśli oznacza to trzecią wojnę światową""""""",
  co zostało przez niektórych odebrane jako "zaskakujące".

 • cromio

  Oceniono 6 razy 4

  Pier...ony pismaku "psm" ! Musisz budzić grozę i panikę swoim zasr..ym tytułem "Pierwsza wojna ..." ? Zastanawiasz się czasem, co robisz, z czego żyjesz ? Nie możesz pisać normalnych informacji ? Musisz siać emocje ? Żeby Cię pokręciło, bezmyślny idioto !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX