Niemcy proponują: Dajmy Grekom nadzorcę. Z prawem weta

Niemcy chcą, by komisarz wyznaczony przez strefę euro pilnował budżetu w Grecji, odbierając tym samym rządowi w Atenach część suwerenności. Radykalny, niemiecki plan został rozesłany do ministrów finansów krajów eurolandu. Grecja zareagowała z oburzeniem i stanowczo odrzuciła tego typu pomysły.
Berlin zaproponował, by specjalny komisarz przejął kontrolę nad greckim budżetem i mógł go zawetować, jeśli Ateny nie będą wypełniać międzynarodowych zaleceń w zamian za otrzymaną pomoc finansową.

- Biorąc pod uwagę dotychczasowy, rozczarowujący stan przestrzegania wymogów Grecja musi zaakceptować przeniesienie części suwerenności na poziom europejski - czytamy w liście, który Niemcy rozesłały do krajów strefy euro. - Grecki budżet musi być pod ścisłym nadzorem przez jakiś czas - podkreśla Berlin i argumentuje, że tylko wtedy możliwe będzie przyznanie Atenom dalszej pomocy finansowej.

Chora wyobraźnia Niemców?

- Takie pomysły mogły się zrodzić w chorej wyobraźni - skomentowała grecka minister edukacji. Z kolei wicepremier, minister finansów w rozesłanym oświadczeniu podkreślił konieczność równego traktowania wszystkich krajów i poszanowania narodowej tożsamości i godności. - Każdy, kto stawia naród przed dylematem: pomoc finansowa albo godność, ignoruje lekcje historii - napisał grecki wicepremier.

Pomysł wprowadzenia zarządu komisarycznego i możliwość wetowania budżetów narodowych nie jest nowy, bo Niemcy kiedyś już to proponowały. Jednak po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowały to na piśmie, biorąc na celownik konkretny kraj - Grecję.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (10)
Niemcy proponują: Dajmy Grekom nadzorcę. Z prawem weta
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 9 razy 7

  I co w tym dziwnego? Jasne że proponują, niech Grecy zrezygnują z zapomogi unii (czyli naszej) albo pokażą, że potrafią się sami gospodarzyć (do tej pory pokazali, że nie potrafią). Pyszczyć o suwerenności za cudze każdy potrafi.

 • post-bank

  Oceniono 4 razy 4

  niestety Europa nie ma innego wyjscia, Grecy brali kase teraz musza miec nadzor czyli jest wszystko ok.

 • mrburger

  Oceniono 4 razy 4

  No cóż, ciężka sytuacja - bo faktycznie jest to mieszanie się w suwerenność innego państwa, i potencjalnie bardzo niebezpieczny precedens, ale z drugiej strony grecy okradali i okłamywali nas, unijnych podatników i w dużej mierze to dzięki nim mamy teraz kryzys i płacimy 6 zł za benzynę. Więc może by się im przydało wzięcie za pysk. Pytanie czy to rozwiąże sprawę?
  Swoją drogą patrząc na genialne posunięcia rodzimych polityków z Wiejskiej, też bym chętnie przyjął nadzorcę z prawem veta...
  chociaż niestety patrząc na igraszki polityków z Brukseli - wypierdzielił bym tych wszystkich polityków do Chin.
  __
  www.tanie-podrozowanie.net/

 • peter-123

  Oceniono 1 raz 1

  Moja pani Kanlerin chyba sie zagalopowala i szuka wyjscia , ale czy jest ? Zobaczymy jak sobie z ta sprawa poradzi . Grecja , UE to ciezka sprawa dla tej dzielnej kobiety.

 • penible4

  0

  a my? jak my wydajemy pieniadze unijnego podatnika?
  nawet dzis na gazeta.pl jest przykład naszej uczciwosci.....

 • tak-jest

  Oceniono 4 razy 0

  Tusk przed szczytem Unii Europejskiej, najpierw poleciał po wytyczne do Berlina.
  Premier Tusk zrobił z Polski już kolonie.
  Byle urzędnik Ambasady USA,dzwoni do sejmu RP , po to aby naciskać na podpisanie ACTA.
  Tusk zanim rozpocznie się szczyt UE, on leci po wytyczne do Kanclerz Niemiec.

 • trajkotek

  Oceniono 2 razy 0

  MY, MY POlacy POmożemy ...
  glosmichnika.blox.pl/2011/12/Polska-Mesjaszem-Europy.html.

  .

  .
  ________________________________________________
  glosmichnika.blox.pl/2012/01/Liebe-macht-glcklich.html

 • passtorian

  Oceniono 3 razy -1

  @calmy
  Co Ty bredzisz kolego? Zapomogi Unii czyli naszej? Jakiej naszej? Czy my produkujemy papierki zwane euro? Bruksela wyplacala euro Grecji na podobnych zasadach na jakich wyplaca je Polsce. Na takich samych zasadach rozumiala rozchod tej forsy w Grecji jak rozumie rozchod tej forsy w Polsce - tzn. nie ma pojecia!!! A teraz Merkel proponuje zeby te same darmozjady z Brukseli ktore nie wiedzialy jak forsa jest rozprowadzana w Grecji kontrolowali budzet grecki.
  Klamliwie rozprowadzana przez media wiadomosc utrwalila sie w umyslach takich jak Twoich.. Bzdura jest to jakoby grecka biurokracja miala swiadczenia socjalne lepsze od innych w Unii. We Francji i Niemczech i innych krajach Unii te swiadczenia socjalne sa jeszcze lepsze!
  Pozostaje pytanie - wiec co zlego z Grecja? Oto chodzi ze nic! Grecja, po Wloszech jest krajem najbardziej turystycznie popularnym w Europie (jakby nie bylo to kolebka cywilizacji zachodniej), klimat ma wspanialy, krajobraz piekny, i jest wyjatkowo tanim krajem dla turystow. Z drugiej strony, Grecja nie jest zaangazowana w koszta wojenne takie jak np. Francja prowadzaca wojny kolonialne. Per capita, Grecja ma mniej dlugow chinskich niz wiekszosc krajow unii europejskiej. Wie co sie dzieje?

  Normalka. Grecje wzieto "pod topor" bo Grecje najlatwiej zaszantazowac gdyby nie chciala dostosowac sie do dyktatow "makers and shakers" Unii europejskiej wspolpracujacych scisle z Waszyngtonem.
  Grecja, ze wzgledu na swoje polozenie i setki, jesli nie tysiace wysepek wchodzacych w jej sklad potrzebuje ROPY NAFTOWEJ w swoim przemysle transportowym i komunikacji. Nie samego surowca, ale produktow z ropy. Produkty z ropy, takie jak np. benzyna, nie sa wytwarzane w Grecji. I tu caly szkopul. Jedni w Unii trzymaja kiese i produkuja albo papierki albo wydaja numerki (tak, tak, do transakcji w dobie miliardow same papierki juz nie wystarcza) i stwarzaja scenaria nie oparte na prawdziwych faktach ale na wytwarzanych (przez siebie) pseudo-faktach i zwyklych klamstwach.

  Zaloze sie , ze za maksimum dziesiec lat, zakladajac ze Unia jeszcze bedzie istniec, Polske spotka identyczna sytuacja ktora teraz spotyka Grecje. I nie tylko Polske. Zachowaj ten post i sprawdz w odpowiednim czasie. Suwerennosc malych panstewek (na poczatku) jest zupelnie niepotrzebna jesli pielegnowana idea sa rzady globalne. Znasz stara piosenke, "Bo to sie zwykle tak zaczyna" ?
  Choc temat piosenki jest inny i sytuacja Grecji jak i grand plany innych sa rowniez calkiem odmienne to te poczatkowe slowa tej starej piosenki brzmia jakos tak ... ostrzegawczo.

 • a_weasley

  Oceniono 3 razy -1

  I zmiana nazwy państwa na "Protektorat Grecji i Tracji".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX