Anonymous protestują przeciwko ACTA i... dają zarobić miliony gigantowi medialnemu

Zwolenników grupy Anonymous, która zwalcza m.in. międzynarodowe porozumienie ACTA, można poznać po tym, że noszą maski z wizerunkiem Anglika, który w XVII wieku chciał wysadzić Pałac Westminsterski. Paradoksalnie jednak, protestując przeciwko zaostrzaniu praw autorskich, sami dają zarobić miliony ogromnemu koncernowi, który zastrzegł sobie prawa do wizerunku Guy'a Fawkesa.
Anonymous od dawna wykorzystują wizerunek Guy'a Fawkesa, który 400 lat temu próbował wysadzić brytyjski parlament i za spiskowanie przeciwko ówczesnemu królowi został skazany na śmierć przez poćwiartowanie. Biała maska z lekko zaróżowionymi policzkami, szerokim uśmiechem, cienkim wąsem i kozią bródką nie jest jednak bezpośrednim nawiązaniem tyle do historycznej postaci, co do filmu, który się do niej odwoływał.

Time Warner zarobił na maskach 28 mln

Chodzi o film "V jak Vendetta" z 2006 roku, którego główny bohater to anarchista, samodzielnie stawiający opór totalitarnemu systemowi. V występuje w przebraniu właśnie Guya Fawkesa i ukrywa się za opisaną wyżej maską. Obraz Jamesa McTeigue'a, który stał się hitem kasowym, wyprodukował Warner Brothers, który należy do drugiej największej korporacji medialnej świata - Time Warner.

I to właśnie Time Warner zastrzegł sobie prawa do wizerunku Guy'a Fawkesa z filmu, z którego dziś korzystają działacze Anonymous. To oznacza, że od każdej sprzedanej maski, kubka czy koszulki z nadrukiem twarzy Anglika pobierana jest opłata licencyjna, która ląduje właśnie na koncie potentata mediowego. Jak podał "New York Times", do sierpnia zeszłego roku z tego tytułu na konto Time Warnera wpłynęło 28 mln dolarów.

Fawkes popularniejszy niż Batman

Po protestach Anonymous przeciwko scjentologom w San Francisco w zeszłym roku maska z wizerunkiem Fawkesa została najlepiej sprzedającym się gadżetem na Amazonie. Popularnością przebiła nawet maski Batmana czy Harry'ego Pottera.

W wyniku protestów grupy w Polsce przeciwko międzyrządowemu porozumieniu ACTA maska z "V jak Vendetta" stała się bardzo pożądanym towarem także nad Wisłą. Na Allegro można ją kupić już za jedyne 30, 89 zł (z dostawą 39.89 zł).

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Anonymous protestują przeciwko ACTA i... dają zarobić miliony gigantowi medialnemu
Zaloguj się
 • todot

  Oceniono 4 razy 4

  jeszcze większą ironią jest fakt, że film WarnerBros jest ekranizacją komiksu. WB zastrzega jako towar symbol, którego sam nie stworzył. ciekawe w kontekście dyskusji o własności intelektualnej.
  wywiad z autorem komiksu: www.rozbrat.org/publicystyka/walka-klas/3030-bez-przywodcow-wywiad-z-alanem-moore-tworca-komiksu-v-jak-vendetta

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 5 razy 3

  i to tylko kolejny dowód, że trzeba krwiożercom patrzyć na brudne łapska - jeśli zdarzenie z przed 400
  lat można objąć patentem, licencją co tam jeszcze i ciągnąć z tego zyski
  .
  wzorcem jest kk który na wizerunku małego żyda robi kokosowy byznes od 2000 lat

 • ciotka_ltd

  Oceniono 6 razy 0

  Buhahaha! Warner w dodatku od samego poczatku, tj. 2006-2007 roku uczestniczy na prawie panstwa w przygotowywaniu tresci ACTA, co wywlokly na swiatlo dzienne Wikileaks juz ladnych pare lat temu.
  Tak to z udzialem koncernow w ACTA wyglada: Google, eBay, Intel, Dell, News Corporation, Sony Pictures, Time Warner i Verizon.
  A durne Polaczki protestuja przeciwko ACTA i walcza o 'wolnosc w Internecie' bo sie - tlukom - dwa rozne dokumenty poimylily: miedzynarodowa ACTA z amerykanska SOPA. Najwyrazniej rodzime cwoki wziely ACTA za unijny odpowiednik SOPA, a to totalna bzdura zarowno jesli mowa o statusie prawnym, jak i o tresci tych dopkumentow. Rzecz jasna, polskie media ani mysla tego prostpwac, bo...z tym dla koncernow lepiej:)
  I jak tu sie z polskiej glupoty nie smiac?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX