Musiała poślubić gwałciciela. Jej śmierć wywołała protesty w Maroku [ZDJĘCIA]

Kilkaset kobiet, aktywistek praw człowieka, demonstrowało przed marokańskim parlamentem, domagając się zmian w prawie. Zmusza ono ofiarę gwałtu do małżeństwa z oprawcą, tak by jej rodzina mogła w ten sposób ?zmyć z siebie hańbę?. 16-letnia Amina Filali popełniła przed tygodniem z tego powodu samobójstwo.
Ta sprawa zbulwersowała wiele osób w Maroku. Amina Filali, kiedy miała 15 lat, została zgwałcona. Kiedy nastolatka traci dziewictwo przed ślubem, jej rodzina w tradycyjnych rejonach kraju popada w niełaskę.

By zmyć z siebie hańbę, zmusza się tam ofiary gwałtu do małżeństwa z gwałcicielem, co jest dopuszczone przez prawo. Po ślubie dziewczyna była bita przez męża, dlatego postanowiła się zabić. Przed tygodniem wypiła trutkę na szczury.

"Prawo zabiło Aminę"

Demonstranci w stolicy kraju Rabacie nieśli transparenty z napisem "Prawo zabiło Aminę", domagając się zmiany artykułu 475, który dopuszcza do tego typu związków.

Wśród kilkuset osób zgromadzonych przed budynkiem parlamentu byli rodzice dziewczynki, którzy powiedzieli, że ślub z gwałcicielem sugerowali przedstawiciele lokalnego wymiaru sprawiedliwości. - Idź i wydaj córkę za mąż - usłyszał ojciec Aminy od prokuratora.

"Czara goryczy się przelała"

- Jesteśmy świadkami skandalu. Czara goryczy się przelała. Musimy zmienić to prawo - powiedziała Fouzia Assouli, liderka organizacji walczącej o prawa kobiet w Maroku. Na Facebooku powstała strona poświęcona Aminie Filali, a protestujący domagają się ukarania nie tylko gwałciciela, ale także prokuratora, który radził zawarcie związku małżeńskiego.

Marokańskie prawo dopuszcza do ślubu przed ukończeniem 18. roku życia pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest akt seksualny, nawet gdy jest gwałtem. Nie jest brana pod uwagę opinia dziewczyny, w takim wypadku ofiary przestępstwa - pisze BBC.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (1)
Musiała poślubić gwałciciela. Jej śmierć wywołała protesty w Maroku [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
  • ddeell11

    Oceniono 7 razy 1

    Trudno wyrazić w słowach jak bardzo niebezpieczny jest islam. Islam z pewnością nie jest żadną religia a raczej jest objawem choroby zwanej paranoją.Historia tej dziewczynki nie jest jedyna a to co czynią wyznawcy islamu jest po prostu odrażające. Cenne ludzkie życie nie ma tam żadnej wartości. Nie ma tam miejsca dla wolności. Najważniejszym zadaniem cywilizowanego człowieka jest skoncentrowanie się aby powstrzymać ekspansję islamu nie tylko w Europie ale i na całym świecie. To pozwoli zapobiec takim wydarzeniom. Liczba muzułmanów stale rośnie ( zważywszyy na brak kontroli płodności) i przypuszczalnie grozi nam cofnięcie się cywilizacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX