Grecja: Premier Lukas Papademos podał się do dymisji

Premier Grecji Lukas Papademos

Premier Grecji Lukas Papademos (Fot. YIORGOS KARAHALIS REUTERS)

Premier Grecji Lukas Papademos podał się do dymisji i poprosił prezydenta Karolosa Papuliasa o rozwiązanie parlamentu. Przedterminowe wybory odbędą się 6 maja, a do tego czasu Papademos pozostanie na stanowisku szefa rządu.
Przyspieszone wybory będą pierwszymi od czasu, gdy Grecja znalazła się na krawędzi bankructwa. Premier Papademos jest z wykształcenia ekonomistą. Stanął na czele greckiego rządu w listopadzie. Jego zadaniem było przygotowanie planu naprawy finansów publicznych.

Cięcia budżetowe, które wymogła na Grecji Unia Europejska, wywołały falę niezadowolenia i gwałtowne protesty społeczne. Rząd Papademosa mógł liczyć na poparcie największych partii politycznych - socjalistycznego PASOK-u i konserwatywnej Nowej Demokracji.

W ubiegłym miesiącu rząd Papademosa przyjął warunki drugiej transzy pomocy finansowej dla Grecji. Umowa nakłada na Grecję konieczność wprowadzenia kolejnych oszczędności budżetowych. W ciągu ostatnich czterech lat grecka gospodarka skurczyła się o 16 procent, znacznie wzrosło też bezrobocie.

Zobacz także
  • Wypłata kolejnej transzy pożyczki dla Grecji wisi na włosku
Komentarze (2)
Grecja: Premier Lukas Papademos podał się do dymisji
Zaloguj się
  • passtorian

    Oceniono 1 raz -1

    Grecja powinna juz dawno pokazac Unii "jak sie zgina mandolina" i szukac godniejszych partnerow wymiany ekonomicznej. Z przykladu Grecji powinna nauke wziac i Polska. Nas tez cwaniaczki wkrotce "okraza".
    Ci co kontroluja kase tworza prawa i dyktaty. Polska do tych niestety nie nalezy wiec, ostroznie. Juz dawno mowilem , ze Polsce potrzebny jest ktos na miare Konrada Adenauera. Ktos kto potrafilby balansowac, z korzyscia dla kraju, interesy tych ktorzy trzesa Unia i naszego wielkiego slowianskiego sasiada ze wschodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy