Indie: Anulowała swoje małżeństwo, które zaaranżowano, gdy miała rok. Precedens

18-latka z Indii anulowała swoje małżeństwo, które zostało zawarte, kiedy miała zaledwie rok, a pan młody był tylko o dwa lata od niej starszy. To pierwszy taki przypadek w tym kraju - odnotowuje BBC.
Młoda kobieta z hinduskiej prowincji Radżestan legalnie anulowała właśnie swoje małżeństwo. Kiedy rodzice Laxmi Sargary zawierali ten związek, dziewczyna miała tylko rok, a jej przyszły małżonek, Rakesh, był zaledwie dwa lata od niej starszy. Sprawę opisuje BBC.

18-latka nie wiedziała nawet, że jest mężatką do zeszłego miesiąca, kiedy w jej domu zjawili się teściowie, aby zabrać ją do męża. Dziecięce małżeństwa są nielegalne w Indiach, ale w wielu częściach kraju nadal powszechnie się je praktykuje.

"Oby inni wzięli z nich przykład"

- Byłam z tego małżeństwa bardzo niezadowolona. Powiedziałam o tym rodzicom, ale nie chcieli mnie słuchać, więc postanowiłam poszukać pomocy gdzie indziej - mówiła nastolatka.

Laxmi Sargara zwróciła się do lokalnej organizacji pozarządowej, Sarathi Trust. - Wpadła w depresję. Nie lubiła chłopca, który miał być jej mężem - opowiadała Kriti Bharti z organizacji. - To pierwszy znany nam przypadek, w którym osoby, którym zaaranżowano małżeństwo, kiedy były jeszcze bardzo młode, chciały anulować związek. Mam nadzieję, że inni wezmą z nich przykład - dodała.

Rakesh na początku nie chciał unieważniać małżeństwa, ale zmienił zdanie po rozmowie z doradcami z Sarathi Trust. Według UNICEF-u aż 40 procent dziecięcych małżeństw na świecie zawieranych jest właśnie w Indiach.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM