"Hollande to nie malowany, kawiorowy socjalista. Ale wie, że radykalizm nie służy Francji"

Zdaniem prof. Romana Kuźniara prezydentura Francois Hollande'a nie będzie oznaczała wielkich wstrząsów w polityce zagranicznej Francji. Ale na pewno zmieni się styl rządzenia. - Ta polityka będzie o wiele bardziej wrażliwa. Nie taka autystyczna jak w przypadku Sarkozy'ego - ocenił doradca prezydenta Komorowskiego.
Francois Hollande zdobył fotel prezydenta Francji, uzyskując 52 proc. głosów w II turze wyborów.Jak mówił prof. Kuźniar, Nicolas Sarkozy "zapracował na porażkę". - Mimo że to bardzo zdolny człowiek, musiał przegrać przez swoją osobowość, przekraczanie granic przyzwoitości. Nawet interwencja w Libii była podyktowana chęcią podniesienia swoich notowań. Szczególnie w kontekście bardzo zażyłych stosunków Francji z przywódcami krajów Afryki Północnej - przypomniał doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Będą nowe cieplejsze stosunki"

Czego można spodziewać się po prezydenturze Hollande'a? Prof. Roman Kuźniar podkreśla, że zmiana kursu oczywiście będzie. Ale nie należy oczekiwać wstrząsów i rewolucji. - Podczas spotkania w Warszawie prezydenta Komorowskiego z kandydatem socjalistów mieliśmy okazję rozmawiać też z otoczeniem Hollande'a. Polityka zagraniczna będzie o wiele bardziej wrażliwa. Nie taka autystyczna, zamknięta, jak było w przypadku Sarkozy'ego, który był zapatrzony w siebie i Francję. Ja nie przewiduję niczego niedobrego - stwierdził doradca Bronisława Komorowskiego.Jak mówił prof. Kuźniar, podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Francois Hollande z własnej inicjatywy poruszył sprawy ważne dla Polski. I zapowiedział, że chciałby doprowadzić do "zacieśnienia współpracy" Trójkąta Weimarskiego.

Gość "Poranka Radia TOK FM" dodał też, że Francois Hollande zdaje sobie sprawę, że wielkie wstrząsy nie będą służyły jego krajowi. - On nie jest radykalnie lewicowy, a raczej centrowy. To nie malowany, kawiarniany, kawiorowy socjalista. Ale nie jest radykalny. Jego kurs będzie bardziej centrowy, niż zapowiadały to jego wypowiedzi w czasie kampanii wyborczej.

Według prof. Kuźniara atmosfera panująca podczas marcowego spotkania Komorowski - Hollande zapowiada "cieplejsze stosunki między Pałacem Prezydenckim w Warszawie a Pałacem Elizejskim w Paryżu".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (68)
"Hollande to nie malowany, kawiorowy socjalista. Ale wie, że radykalizm nie służy Francji"
Zaloguj się
 • chynek

  Oceniono 15 razy 15

  Parę miesięcy temu napisałem na blogu, że w interesie Polski będzie zwycięstwo socjalisty w wyborach prezydenckich we Francji. Słowo ciałem się stało. Monsieur Hollande jest na antypodach ideowych w stosunku do mnie, ale to dziś jest mniej ważne. Ważne, że przegrał zwolennik zmniejszenia budżetu UE – co w efekcie oznaczać miałoby mniejsze pieniądze dla Polski. Porażka Sarkozy’ego, to również porażka polityka, który tworzył z Angelą Merkel polityczny tandem („Merkozy”), który podejmował decyzje polityczne w imieniu UE w praktyce nie pytając nikogo o zdanie (oczywiście pomijano też Polskę, choć Berlinowi i Paryżowi ułatwiał zadanie całkowicie bierny Tusk).

  Wybory we Francji przegrał dotychczasowy prezydent, który mówił z niesłychaną arogancją, że Pakt Klimatyczny, to zwycięstwo „starej Unii”, jednoznacznie w ten sposób stwierdzając, że „stara Unia” zrobiła w konia „nową Unię”.

  Jestem zdecydowanym przeciwnikiem Donalda Tuska, ale było mi, jako Polakowi, przykro, gdy Sarkozy na pierwszym szczycie UE podczas prezydencji Francji (lipiec 2008) beształ polskiego premiera jak uczniaka. To kolejny powód, dla którego cieszę się, że ten arogant przegrał.

  Jak widać, moja radość ze zwycięstwa Hollande'a nie wynika z tego, że go lubię czy ufam – bo ani jedno, ani drugie – ale jest pochodną satysfakcji, że przegrał „Sarko”. A wraz z nim przegrała również, na szczęście, koncepcja ścisłej, pogłębionej integracji europejskiej. Nie muszę dodawać, że dla Polski realizacja takiej koncepcji byłaby zła.

 • konto.do.komentarzy

  Oceniono 14 razy 6

  "Obiektywna" analiza prof. Kuźniara. Trudno się domyślić jego sympatii :)

 • 1stanczyk

  Oceniono 10 razy 4

  Ta dzisiejsza nasza obrona Tymoszenko za parawanem praw człowieka jest w jaskrawej sprzeczności z "naszym", naszych władz wieloletnim przymykaniem oczu na odradzającą się na Ukrainie antypolskość wyrażającą się honorowaniem bandytów odpowiedzialnych za barbarzyńskie mordy na Wołyniu.

  Obrona praw człowieka służąca jako wzniosły pretekst tego "naszego" typowego dla okrągłostołowych debilów politycznego "patriotycznego" awanturnictwa pieniactwa, ktorego głównym celem jest polityczne zaistnienie (jak to z apelem Michnika).

  Dzisiaj bronią Ukrainki skazanej prawomocnym ukraińskim wyrokiem nie na śmierć ale na 7 lat wiezienia a jeszcze tak niedawno nie mieli albo odwagi albo interesu bronic równie głośno pamięci barbarzyńsko pomordowanych na Ukrainie przez Ukraińców dziesiątków tysięcy naszych obywateli.

  To po prostu przechodzi ludzkie pojecie jakie gowniane szmaty rządzą naszym krajem.

  I w imię czego ?

  W imie tych ich własnych fobii i politycznych majaków upośledzonych umysłowo debilów zyjacych wlasnym pajacowtym "patriotycznym" mocarstwowym chciejstwem.

  Chciejstwem półgłówków polegającym na dziecinnych, bo obliczonych na natychmiastowa realizacje, próbach związania z nami Ukrainy w celu tworzenia przeciwwagi wobec zagrożeń rosyjskiej dominacji w regionie.

  Podwórkowe gowniane odmóżdżone okrągłostołowe gnojki !

 • czarnousov1944

  Oceniono 30 razy 4

  Gdzie ten gość dostał profesure? w szkole KC PZPR na wieczorowych kursach? Czy on kiedykolwiek był w FR? Czy słyszał o 35 godzinnym tygodniu pracy? O SMIC wynoszącym 1 398,37 €, które wypłacane jest chyba tylko największym nierobom bo reszta dostaje dużo więcej plus dodatki. Czy słyszał o 24 rodzajach świadczeń na rzecz , bezrobotnych, imigrantów, rodzin, młodzieży? Jak niby wyobraża sobie uwrażliwienie Hollanda na problemy biednych krajów nowej UE? Czy ma choć blade pojęcie ile gospodarka FR dźwiga obciążeń socjalnych i jak wysokie są koszty pracy. Holland chce je jeszcze zwiększyć. Uwrażliwienie będzie polegało na tym , że Holland w pierwszych latach nakaże powrót francuskich inwestycji z nowych krajów UE na teren FR wbrew ekonomicznemu sensowi, a resztę prezydentury wypełni apelami o szacunek innych krajów dla praw mniejszości, tolerancje obyczajową i tym podobne brednie. Po tym krótkim eksperymencie na wzór hiszpański, notowania FR spadną , a Euro oficjalnie zostanie wycofane z obiegu. Idę do kantoru.

 • vidi12

  Oceniono 7 razy 3

  LEWICOWA WIOSNA LUDÓW W EUROPIE 2012 !!!

 • marek_marek54

  Oceniono 21 razy 3

  A nasze nawiedzone prawicowe oszołomstwo siedzące przy władzy olało ciepłym moczem Hollande'a podcza jego wizyty w Polsce.
  Ideologiczne zacietrzewienie pokonało zdrowy rozsądek.
  Radziu tak kolesiom poradził.
  Tylko SLD socjalistę z Francji gościł.
  Mam nadzieję, że Hollande nie jest pamiętliwy.

 • tomtg123

  Oceniono 8 razy 2

  Jeśli to prawdziwy socjalista - to fatalnie dla Francji i tragicznie dla Grecji.
  Fatalnie dla Francji - bo to oznacza że Francja pójdzie drogą Grecji, przynajmniej przez jakiś czas. Oczywiście do greckiej katastrofy jeszcze Francuzom daleko, bogate państwo musi naprawdę długo marnotrawić kasę żeby znacząco zbiednieć - ale kierunek będzie ten sam co w Grecji.

  Tragicznie dla Grecji - bo jeśli Hollande będzie chciał realizować bajki jakie obiecał Francuzom, to :
  a) nie wystarczy mu na to kasy na dłuższą metę
  b) a TYM BARDZIEJ nie wystarczy mu kasy, żeby oprócz tego realizować jeszcze bajki dla Greków...

  Próba sfinansowania socjalizmu we Francji będzie oznaczała koniec złudzeń, że uda się utrzymać socjalizm w Grecji za unijne pieniądze.
  A Grecja już stoi pod ścianą - koniec pomocy unijnej to dla Greków "oznacza krew, pot i łzy".
  Francuzi mają jeszcze czas i szansę żeby wywalić Hollande'a w następnych wyborach, będą wtedy biedniejsi niż dziś i będą sfrustrowani, ale do tego czasu państwo im się jeszcze nie zawali.
  Ale Grecja czasu już nie ma.

 • szary212

  Oceniono 4 razy 2

  I bardzo dobrze dla wszystkich

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX