Jądro ateizmu tuż za granicą Polski. Dawne wschodnie Niemcy bez Boga

Gdyby NRD wciąż istniała, tuż za polską zachodnią granicą znalazłoby się państwo, w którym większość społeczeństwa to ateiści. Według raportu Uniwersytetu w Chicago 52 proc. mieszkańców wschodnich landów Niemiec deklaruje, że nie wierzy w Boga. Ateistami jest też prawie 40 proc. Czechów i...3,3 proc. Polaków.
Przygotowany przez socjologa Toma Smitha z uniwersytetu w Chicago raport analizuje wyniki badań religijności obywateli 30 krajów w latach 1991-2008. Smith przeanalizował wyniki badań w krajach Europy oraz w USA, w Chile, Japonii i na Filipinach. Krajem o największym udziale ateistów w społeczeństwie są obecnie Czechy, gdzie 39,9 proc. społeczeństwa nie wierzy w Boga. Tuż za nimi są Francuzi (23,3 proc.), Holendrzy (19,7 proc.) i Szwedzi (19,3 proc.).

Kraj bez Boga. Dawne wschodnie Niemcy

Ale rekordem - przynajmniej w Europie - pod względem liczby obywateli, którzy deklarują wprost: "Nie wierzę w Boga", mogłyby pochwalić się komunistyczne władze NRD, gdyby to państwo jeszcze istniało. Aż 52 proc. obywateli dawnych wschodnich landów wschodnich Niemiec to ateiści, a tylko nieco ponad 7 proc. jest pewnych istnienia Boga. W porównaniu ze wschodnimi Niemcami tylko 3,3 proc. Polaków deklaruje, że nie wierzy, za to aż 62 proc. - że wierzy i nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że Bóg istnieje.

Najbardziej religijny kraj świata? Nie, to nie Polska

Jeszcze wyraźniejsze są liczby ateistów i wierzących, gdy badani odpowiadali odpowiednio: "Nie wierzę i nigdy nie wierzyłem" i "Wierzę i zawsze wierzyłem". Na to pierwsze odpowiedziało twierdząco aż 59 proc. Niemców z dawnej NRD i tylko 1,9 proc. Polaków. Za to na drugie twierdząco odpowiedziało aż 80 proc. Polaków i tylko 13,2 proc. wschodnich Niemców".

Ale to nie Polska wygrywa w klasyfikacji "najbardziej religijny kraj świata". Tu przodują Filipiny, gdzie 80 proc. społeczeństwa jest pewne, że Bóg istnieje i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Za Filipińczykami, a przed Polską, są jeszcze Chile i Izrael. Tuż za naszym krajem uplasowały się USA z 60,6 proc. przekonanych wierzących.

Dlaczego Niemcy ze wschodu nie wierzą w Boga?

Jak zwraca uwagę amerykańskie pismo "Foreign Policy", spadek religijności wschodnich Niemców zaznaczył się szczególnie mocno od upadku komunizmu w 1989 r. - odwrotnie niż w pozostałych krajach bloku wschodniego, jak np. w Rosji. "FP" podkreśla też, że liczba osób wierzących zmniejszyła się szczególnie w tych krajach z badanej trzydziestki, które uznawane są za kraje rozwinięte.

Kolejne powody wschodnioniemieckiego ateizmu wymienia niemiecka gazeta "Die Welt". Dziennik podkreśla, że, niezależnie od działań nazistów i komunistów, na obszarach dawnych wschodnich Niemiec od średniowiecza żyło wiele grup etnicznych, w tym grupy słowiańskie, które nie były nigdy religijne.

Do tego - podkreśla "Die Welt" - ruchy sekularystyczne w latach 20. XX w. najsilniejsze były właśnie w dwóch landach wschodnich - Turyngii i Saksonii. Niemiecki dziennik porównuje dawną NRD z Polską i przywołuje rolę Kościoła katolickiego w polskim ruchu antykomunistycznym, co wpłynęło na jego siłę.

Rekordowe dane ze wschodnich landów ulegają rozmyciu w całych zjednoczonych Niemczech, gdzie w szczególności zaznacza się wpływ katolickiej Bawarii. Jako całość Niemcy lokują się w większości zestawień raportu w połowie stawki, a kanclerz Angela Merkel, choć sama pochodzi ze wschodnich Niemiec, oświadczyła na spotkaniu swojej partii - Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej - w 2010 r., że "w Niemczech nie ma za dużo islamu, ale za mało chrześcijaństwa" - przypomina "Foreign Policy".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (33)
Jądro ateizmu tuż za granicą Polski. Dawne wschodnie Niemcy bez Boga
Zaloguj się
 • arezo

  Oceniono 49 razy 43

  Zobaczymy ilu jest katolików u nas jak wprowadzi się prawdziwy podatek wyznaniowy, płacony z własnej kieszeni a nie jakieś procenty od wspólnego podatku?
  Jeśli polski episkopat KK z rydzykiem, jest sprzeczny z moją teorią, wystarczy że powiedzą jak w Pokerze, "SPRAWDZAM"

 • puszka-3

  Oceniono 28 razy 24

  Proponuję aby cały kler natychmiast przeniósł się do wschodnich Niemiec i tam ich nauczał wiary.
  Ale najpierw niech z rządem Niemiec ustalą ile będą mieli za te nauki kasy.Za darmo nic nie ma.

 • ok_23

  Oceniono 13 razy 9

  Kościół uważa że tylko on może nas doprowadzić do Boga. Ale jeżeli Bogiem jest cały wszechświat wtedy cały czas istnieje on w nas a my w nim i nikt do niego nie musi nas zaprowadzać.

 • 1pytanie

  Oceniono 28 razy 22

  KŁAMSTWO I MANIPULACJA ZE STRONY KOŚCIOŁA !!!
  W POLSCE 2% ATESTÓW JEST WG BADAŃ "NAUKOWYCH" KÓŁEK RÓŻAŃCOWYCH ....... -------->>>>>
  Po wybrykach Dziwisza w sprawie Wawelu i ukrywanie pedofilii przez JPII - ateistóW w POLSCE JEST SPOKOJNIE 40% I CIĄGLE ROŚNIE !

 • adalbert.13

  Oceniono 19 razy 19

  Pierścień ateizmu zaciska się.
  W środku szaleje kaczyzm i bezwzględny terroryzm finansowy kk.
  .
  Jak żyć?

 • karol312n

  Oceniono 12 razy 10

  Religijność ludzi jest wprost proporcjonalna do zamożności. Bowiem wiara bogatym nie jest potrzebna. Im bardziej biedny człowiek, tym bardziej pobożny.

 • halon51

  Oceniono 12 razy 10

  u nas niby jest Bóg i co z tego wynika? kłamstwo,chamstwo,złodziejstwo ,pycha ,zarozumialstwo,itp. i itd.wstyd i hańba.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 11 razy 9

  Filipiny ?....Pewnie to ten wirus co powalił nawet Kwaśniewskiego...Oni tam w delirce nawet dają się krzyżować....Oj , jakby było fajnie wysłać rodziną Radyja Mryjan na Filipiny...../oczywiście razem z pasterzami/

 • sabalara9

  Oceniono 10 razy 8

  Zgłaszam wniosek o zwołanie komisji śledczej, która zbada to jądro ateizmu i podejmie odpowiednie wobec niego sankcje. Proponuję również wysłać tam (oczywiście na nasz koszt) hordę księży i misjonarzy aby nawrócili na ścieżkę prawdy ten dziki naród (jeśli nie da się po dobroci to oczywiście siłą) ;) ... a poważnie, widocznie bóg w postaci kościoła kk czy jakiejkolwiek innej religii jest im do życia i szczęścia niepotrzebny :D , mam nadzieję, że kiedyś tak będzie na całej Ziemi i powoli zaczną znikać różniące nas bariery a ludzie sami będą odróżniać dobro od zła używając do tego własnego mózgu ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX