"Polacy i tak są zdruzgotani, jak ich Ameryka potraktowała. A teraz jeszcze to" - komentarz "The Economist"

"Bacz na słowa" - tak komentarz do wpadki prezydenta Baracka Obamy tytułuje "The Economist". Na swoich stronach internetowych tygodnik pisze: "Niewiele rzeczy tak denerwuje Polaków, jak obwinianie ich za zbrodnie popełnione przez nazistowskich okupantów na terenie Polski".
"Od wielu lat polskie media, dyplomaci i politycy starają się przekonać innych, aby zaprzestali używania stwierdzenia "polskie obozy śmierci" jako uproszczonego opisu Auschwitz i innych przykładów nazistowskiej brutalności i masowych morderstw. Niestety, wydaje się, że to umknęło ekipie Baracka Obamy" - czytamy na stronie internetowej "The Economist".

Tygodnik skomentował w ten sposób niezręczność popełnioną przez prezydenta USA, a dokładniej fakt, że Obama użył tego określenia w trakcie ceremonii pośmiertnego wyróżnienia Jana Karskiego.

"I tak Polacy są zdruzgotani"

"Pomimo, że działo się to w środku nocy, reakcja w Warszawie była natychmiastowa" - zauważa "The Economist". I dodaje: "Najważniejszy przyjaciel Ameryki wśród krajów w postkomunistycznym świecie już i tak czuje się skrzywdzony przez takie kwestie, jak obrona przeciwrakietowa. Amerykanie nie znieśli także wymagań wizowych dla Polaków (którzy mogą ginąć ramię w ramię z Amerykanami w Afganistanie, ale nie mogą ich odwiedzać bez poniżających biurokratycznych procedur)".

Tygodnik podsumowuje: "Amerykańskie naprawianie szkód może być niezwykle szybkie. Ale lepsze od tego jest nieczynienie szkód w pierwszej kolejności".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
"Polacy i tak są zdruzgotani, jak ich Ameryka potraktowała. A teraz jeszcze to" - komentarz "The Economist"
Zaloguj się
 • klara551

  Oceniono 18 razy 16

  Amerykańskie naprawianie szkód będzie tak szybkie jak tempo nadania medalu Karskiemu. Polacy nie są zdruzgotani.Polacy są wściekli,że pierwszy obywatel USA nie wie co mówi. Polacy są potrzebni wtedy gdy trzeba finansować amerykańskie zabawy w Pana Boga i jak trzeba za szkody po zabawach płacić. Czas wyciągnąć wnioski i zostawić amerykanom tę afgańską piaskownicę i wprowadzić wizy i procedury przy wjeździe do Polski. Czasami i mysz może ryknąć. Teraz pora na taki ryk,bo okazję stworzył sam Obama.

 • robert9998

  Oceniono 16 razy 12

  Uczmy się od naszych braci Żydów, jak należy walczyć o szacunek dla siebie i swego kraju.
  Cały cywilizowany świat przestał sobie buty wycierać Żydami. Dawid Ben-Gurion polski Żyd z Płońska, który współtworzył państwo Izrael, walczył o szacunek dla państwa i jego obywateli.
  Ci, którzy udają,że nic się nie stało gdy opluwają nasz kraj są tacy jak ci, którzy odwracają głowę gdy napadają staruszkę czy krzywdzą dzieci.
  Nie ma tolerancji dla ignorancji i głupoty, jaka wykazał się Prezydent USA Barack Obama. Powtórzę ,że najlepszym Prezydentem USA byłaby Hilary Clinton.

 • kat-kk

  Oceniono 15 razy 11

  To Amerykanie odbili obozy zagłady, z rąk Hitlerowców.To są amerykańskie obozy zagłady.

 • piotr_kolec

  Oceniono 13 razy 11

  To jakby w Teksasie historię czynić
  Że niewolnictwo stworzyli Murzyni
  I lali białych bez dania racji
  Na rozgrzanej słońcem
  Bawełny plantacji

 • misfire01

  Oceniono 11 razy 11

  "Polskie obozy zagłady". To tak jak by powiedzieć Obamie, że jego dziadek torturował Brytyjczyków.

 • eu-antonio

  Oceniono 9 razy 9

  Dziadek Obamy służył w wojsku niemieckim , bo walczył na terenie Niemiec ?

 • najdul6

  Oceniono 15 razy 9

  dobrze wam tak więcej właźcie ameryce w dupę za to macie zapłacone hahaha

 • reiter1

  Oceniono 9 razy 7

  Proponuję aby następnym razem Komorowski wręczył Obamie pięknie oprawiony tekst bajki Fredry "Małpa w kąpieli" A potem przeprosił za niefortunny dobór prezentu.

 • stad-eusz

  Oceniono 8 razy 6

  autorowi tego tekstu też umyka słowo Niemcy, niemieckie, niemieckich nazistów .Zastepuje on to jednym słowem 'naziści"którzy oczywiście nie maja narodowości. I oto Niemcom chodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX