W Grecji wygrali reformatorzy? Smolar: "Tak, ale to ci sami, którzy rozrywali Grecję"

- Mam wątpliwości, czy możemy mówić, że nowy rząd Grecji będzie proreformatorski - mówi w rozmowie z TOKFM.pl Aleksander Smolar z Fundacji Batorego. - Zwycięskie partie są głęboko skorumpowane. Są też źródłem problemów, z którymi dzisiaj mamy do czynienia - dodaje.
Według wstępnych wyników w wyborach parlamentarnych w Grecji wygrały partie proreformatorskie - Nowa Demokracja i PASOK. Skrajna lewica zajęła drugie miejsce.

Proreformatorskie, czyli jakie? - To będzie koalicja partii, które podpisały umowę z Unią Europejską, innymi słowy akceptujące surowe warunki związane z zaciskaniem pasa i przeprowadzeniem koniecznych reform - tłumaczy w rozmowie z TOKFM.pl Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. - Jednam mam wątpliwości, czy możemy mówić o tym rządzie, że będzie proreformatorski, bo to są równocześnie partie głęboko skorumpowane, które są źródłem problemów, z którymi mamy do czynienia. To te partie doprowadziły do kompletnego bankructwa Grecji i to one oszukiwały Unię Europejską, jeżeli chodzi o stan finansów publicznych Grecji - podkreśla nasz rozmówca.

Pytania o przyszłość

- Czy te partie - Nowa Demokracja i PASOK - są równocześnie w stanie prowadzić politykę głębokich reform, co oznacza tworzenie państwa w kraju, w którym partie masowo kradły, masowo rozrywały kraj? Tego nie wiem. Drugim pytaniem jest, czy partia skrajnie lewicowa - SYRIZA - która ma jednak silną pozycję drugiej partii w parlamencie, będzie w stanie skutecznie paraliżować działania rządu?

A zdaniem Smolara, będzie to próbowała robić. - SYRIZA gra na pewnej nieświadomości Greków i ich oderwaniu od rzeczywistości. Ta partia, skrajnie lewicowa, twierdzi, że jest w stanie osłabić gorzką pigułkę zaciskania pasa, a równocześnie utrzymać Grecję w strefie euro i Unii Europejskiej. A to jest mit - podkreśla.

Co dalej?

- Grecja uniknęła najgorszego - zwycięstwa skrajnej lewicy, które by doprowadziło do wyjścia Grecji ze strefy euro w wyniku odmowy finansowania przez Unię nieodpowiedzialnego rządu - mówi Smolar. - Tego uniknęliśmy. Ale czy nowy rząd będzie skłonny przeprowadzać reformy? Być może jesteśmy w obliczu procesu, którego skutków jeszcze nie znamy. Może on prowadzić do wyjścia Grecji ze strefy euro, tyle że nie dzisiaj. Nie wiem też, czy sami Grecy są na to gotowi. Ci, którzy się tego boją, głosowali na partie koalicyjne. Ci zaś, którzy są wściekli na dotychczasowe rządy i UE - głosowali na partie skrajne - zauważa.

W parlamencie greckim prawdopodobnie ponownie znajdą się neonaziści. - Ale będą izolowani i ich zdolność politycznego oddziaływania będzie ograniczona - uspokaja prezes Fundacji Batorego. - Będą zatruwać atmosferę swoją retoryką, natomiast politycznie to tylko wskaźnik frustracji Greków. Sama partia nie może zagrozić Grecji. Ważniejsze jest natomiast to, czy zwycięskie partie, które w historii mają nieudolność, zdołają przeprowadzić reformy. Ważne jest, czy Grecja jest w stanie zbudować konsensus wokół potrzebnego programu cięć - podsumowuje.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (29)
W Grecji wygrali reformatorzy? Smolar: "Tak, ale to ci sami, którzy rozrywali Grecję"
Zaloguj się
 • matrioszka25

  Oceniono 13 razy 7

  jak powstrzymac greckich zlodzieji podatkowych ?? kraj ktory zyje tylko z posad panstwowych , grubych miliarderow z jachtami, dla ktorych pojecie podatkow jest nieznane - powinien byc wyrzucony z unii i euro.

  Jak widac zebranie unii o reformy nic nie daje i tylko jakis debil czeka jaki bedzie wynik wyborow w zlodziejskim kraju. Tam nic nie poprawi, zaden wynik, zadne dodatkowe miliardy od merkel. Nie ma juz sarko i czerwony kapturek zza odry siedzi sam na miliardach pozyczek dla grecji, wloch, hiszpanii, irelandii, islandii - Niemiec zyruje kazdy bzdurny kredyt nierobow i zlodziejskich krajow.

  Jak dlugo ? Jak dlugo Merkel bedzie hadlowac i kupczyc przyszloscia 20 nastepnych pokolen niemieckich ?

  Nie uwierze w zadne reformy - poki grecja i unia nie zamrozi kont miliardorow i politykow greckich a miedzynardowe sledztwo i sad odbiara zlodziejom to co sie nalezy narodwi greckiemu.

  My Polacy, musimy cholernie uwazac, bo podobnie jak w grecji - niemcy inwestuja gruba kase u nas - restauruja Gdansk, Wroclaw - dla niemieckiej telewizji i opini publicznej te nazwy nie istnieja- dla nich ciagle to Breslau i Danzig.

  Polacy uwazac :-)))))))))))))))))))))))))))))))) kto tam jeszcze w tej wyznaniowej dziurze reprezentuje intersy polskie ??

 • blust

  Oceniono 8 razy 6

  W Grecji na razie nie wygraly elementy radykalne i antydemokratryczne ale polityke UE zapewni ze to tylko kwestia czasu. Grecja powinna wyjsc z Euro a nie zazynac swoja gospodarke, co nic nie da. Kredytodawny byli glupi ze Grecji pozyczali i musza poniesc straty.

 • romanxroman

  Oceniono 13 razy 5

  ... jeszcze parę tygodni, no może... miesięcy... i zainteresowanie Grecją będzie zerowe...
  będziemy zainteresowani, albo raczej przestraszeni lub zszokowani...
  decyzje już zapadły... czeka nas WOJNA...
  "Ameryko, syta i tępa!
  Europo, bezmyślna i krwawa!"
  jak pisał niegdyś Poeta...
  nie będziemy się martwić Grecją, strefą euro, UE itp. itd.
  będziemy myśleć jak przetrwać, jak przeżyć...

 • twojewino

  Oceniono 4 razy 4

  @voiceinthedesert1 oczywiście najlepiej wyciąć wszystkie lasy, żeby każdy miał swój mały piękny dom. Ciekaw jestem tylko czym do cholery będziemy oddychać. To jest właśnie wasza racjonalizacja dóbr. Jednym zabrać (w tym wypadku bogatym i lasom- choć nie jestem za wielkim rozwarstwieniem, temu się sprzeciwiam) by drugim dać. Ciekaw jestem co ty zrobiłeś dla biednych koczujących na ulicach, bo w przykładowej kawalerce można pomieścić 3 osoby jak się dobrze ułoży materace.

 • adammichnikoff

  Oceniono 11 razy 3

  głeboko skorumpowane to były te dwie partie, które od dziesięcioleci na zmianę rządziły w Grecji i które, wespół z niemieckimi bankami, doprowadziły do kryzysu, głupku i płatny sługusie oligarchii burżuazyjnej.

 • sokratesksantypa

  Oceniono 3 razy 3

  A więc znowu będa rzadzić Ci , co doprowadzili ten Kraj do zapaści !!!!
  Coś podobnego jest takze u Nas .
  Jak długo tak będzie ? Takze i u Nas ?

 • fjestis

  Oceniono 15 razy 3

  Mam dość tych Greków. Cwaniactwo, nieróbstwo i jeszcze ten faszystowski rząd. Nie płacą podatków, nie chcą oszczędzać, chcą tylko brać, żreć i bawić się. Merkel, wywal ich w końcu z tej strefy euro!

 • jmb2

  Oceniono 2 razy 2

  @feurig59
  Dodam, że na lęku i podsycaniu strachu oraz nienawiści do innych ludzi swój kapitał polityczny próbuje zbić także "nasza" polska ... skrajna prawica. Czego oczekiwal taki Korwin, Jarek czy Ojciec podczas wzniecania głębokich podziałów pomiędzy Polakami przez ostanie 20 lat czy chociażby kibicami na Euro 2012 ?

  swoja drogą niektórzy z nas to jak bezmyślne maszynki, które pójdą na każde plewy oferowane przez naszych nienawistnych polityków.

  Tymczasem na naszej Ziemi ... nie ma i nigdy nie będzie rozwiązań idealnych mogących zaspokoić roszczenia i potrzeby wszystkich ludzi, bo to byłaby i jest wielka utopia. Dla naszej Ziemi liczy się równowaga.

  I to ten stan równowagi jest tym stanem "idealnym" w każdej dziedzinie życia. Ponieważ żyjemy na Ziemi, która funkcjonuje tez tylko dzięki równowadze jaki się wytworzył pomiędzy planetami naszego Wszechświata a my jesteśmy tylko jego małą cząstką, której pozostaje się temu prawu zachowania równowagi (rozsądku) podporządkować i z niej/ z niego właśnie wyciągać największe jak to tylko możliwe korzyści i nie działać przeciwko niej, bo to wtedy jest dążenie do końca ... śwojego życia oraz świata.

  Tak samo jest w polityce i ekonomii i w naszym własnym organiźmie. Zawsze wszelkie skrajności to stan choroby, którą organizm musi zwalczyć. Dlatego, że nasze organizmy do tego typu skarajnych zachowań nie zdążyły się wziąż i jeszcze dostosować. Dlatego chorują.W ekonomi i polityce też jest tak samo to co było możliwe kiedyś teraz już nie jest możliwe i odwrotnie. To nieustanna gra ze zmianą znaków ale celem jej jest nieustanne zachowanie równowagi. Kraju w którym jest nierównowaga wszyscy się w koło boją.

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 2 razy 2

  gdyby nie ta korupcja partii rządzących.....
  jak to było w Potopie? Polska to kawał sukna, które każdy ciągnie w swoją stronę?....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX