Sąd w Kolonii: Obrzezanie dzieci jest nielegalne

Niemiecki sąd uznał religijne obrzezanie dzieci za nielegalne, bo narusza ono jego cielesną integralność. Przeciwko orzeczeniu protestują organizacje religijne
Po obrzezaniu 4-letni chłopczyk z muzułmańskiej rodziny trafił do szpitala z powodu silnego krwotoku. Lekarz wykonujący zabieg został oskarżony o okaleczenie dziecka. W sądzie pierwszej instancji padł wyrok uniewinniający. Sąd uznał, że nie doszło do przestępstwa, bo rodzice na obrzezanie się zgodzili.

Sąd apelacyjny również uniewinnił lekarza, jednak tym razem z powodu luk w prawie, które uniemożliwiają osądzenie tego przypadku. Jednocześnie sędzia twardo wystąpił przeciw prawu rodziców do obrzezania małych dzieci. - Ciało dziecka jest nieodwracalnie zmieniane przez zabieg. Później, już w dorosłym życiu, nie ma możliwości cofnięcia zmiany. Fundamentalne prawo dziecka do integralności cielesnej jest ważniejsze niż prawo do praktykowania religii przez jego rodziców - stwierdził sąd.

Wyrok wywołał protesty mniejszości żydowskiej w Niemczech. Dieter Graumann z Centralnego Komitetu Żydów powiedział, że orzeczenie to "bezprecedensowe i dramatyczne naruszenie praw związków religijnych".

Dobre strony orzeczenia widzi natomiast Hol Putzke, ekspert Uniwersytetu w Pasawie. Powiedział gazecie "Financial Times Deutschland", że sędzia pokazał lekarzom, jakie są granice prawa w tej kwestii. - W odróżnieniu od rządu sąd nie musi się bać zarzutów o ograniczanie wolności religijnej - stwierdził Putzke.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Sąd w Kolonii: Obrzezanie dzieci jest nielegalne
Zaloguj się
 • szats69

  Oceniono 4 razy 4

  Co religia robi z ludźmi. Gdyby tradycja religijna nakazywała wyłupiać oczy to też byście to robili?

 • szechterof4

  Oceniono 2 razy 2

  "Obrzezanie dzieci jest nielegalne"

  Scyzorykiem nie mozna chrzcic? Toz to czysty antysemityzm!!

 • leszek_orzeszek

  Oceniono 2 razy 2

  Jak rozumiem, nie byłoby afery, gdyby sytuacja miała miejsce w Holandii, UK, czy nie daj Boże w USA, bo tam to już wszystko wolno. Ale że Niemcy zabronili żydowskich praktyk religijnych - o, tu się w michnikowni czerwone lampki zapalają i czem prędzej należy opinię publiczą nastroić przeciwko niemieckim antysemitom.

 • gozal

  Oceniono 1 raz 1

  tak, trzeba iść z duchem czasu i wreszcie przestać dosłownie interpretować księgi "święte", jeśli godzi to w czyjeś prawa (nawet nieświadomych niczego dzieci) czy jest szkodliwe dla zdrowia. o ile dorosły człowiek może ze swoim ciałem robić, co chce, to już dziecko jst skazane na rozum, sumienie i miłosierdzie swojego rodzica, a z tym nie zawsze jest ok...
  najbardziej jednak żal mi dziewczynek, które w niektórych afrykańskich krajach masowo poddawane są klitoridektomii, zwłaszcza połączonej z zaszyciem waginy, co utrudnia poważnie funkcjonowanie i sprawia ból. ogólnie bardzo często kończy się poważnymi infekcjami.

 • airules

  0

  Jakim trzeba być... nie znajduję słów. Żeby pozbawiać dziecko napletka. Co za prymitywizm, w wykonaniu bodajże najinteligentniejszej nacji na tym globie. I jak tu się dziwić faktom?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX