"To czubek góry lodowej" - niemiecka prasa o nepotyzmie w polskiej koalicji

"Tak członkowie rodzin i znajomi polityków doją państwo" - pisze gazeta "Neues Deutschland" w artykule o polskiej aferze taśmowej. Nagraniom sporo miejsca poświęcają także inne gazety.
Neues Deutschland pisze o nowej aferze taśmowej w Polsce, o której opinia publiczna dowiedziała się z publikacji w "Pulsie Biznesu". Jak zaznacza autor Julian Bartosz, "w Polsce snuje się rozważania, czy rządząca koalicja PO i PSL ma w ogóle szansę przetrwania drugiej kadencji".

"Tak doją państwo"

"Afera taśmowa" ukazuje - zdaniem autora - tylko czubek góry lodowej, jak pisze, powołując się na "Rzeczpospolitą" i tabloidy stojące po stronie opozycji, które przytaczają liczne przykłady nepotyzmu i wewnątrzpolitycznych machlojek.

"Rzeczpospolita", która bliżej przyjrzała się PO, stwierdza, że we wszystkich 19 spółkach skarbu państwa, odgrywających kluczową rolę w polskiej gospodarce, najlepiej opłacane stanowiska w zarządach i radach nadzorczych obsadzone są najczęściej przez ludzi z partii rządzących. Najbardziej bulwersujący przykład: minister skarbu w pierwszym rządzie Donalda Tuska - Aleksander Grad - został powołany na prezesa zarządów spółek PGE z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 110 tys. zł. "Tak członkowie rodzin, przyjaciele, znajomi doją państwo..." - komentuje "Neues Deutschland".

CBA i NIK już od dawna piętnują "nieetyczne" praktyki w różnych resortach i sporządzają raporty, które są przedkładane premierowi. Tusk twierdzi, że nie jest w stanie ich wszystkich czytać, ale to wyjaśnienie nie zadowala ani opozycji, ani opinii publicznej. "Jarosław Kaczyński krytykuje, że w Polsce rządzi oligarchia, ale nie przejdzie prawdopodobnie jego wotum nieufności wobec rządu. Wicepremier Pawlak chce przeczekać niewygodną sytuację, a Tusk ma żywotny interes w tym, by koalicja się nie rozpadła" - pisze Neues Deutschland.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
"To czubek góry lodowej" - niemiecka prasa o nepotyzmie w polskiej koalicji
Zaloguj się
 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 3 razy 3

  "Tak doją państwo"
  ........Jak doili krowy to nie wychodzili na swoje....
  "Afera taśmowa" ukazuje - zdaniem autora - tylko czubek góry lodowej..."...
  .......oj...złe tłumaczenie...powinno być : Czubek GÓRY LODÓW...

 • giles

  Oceniono 5 razy 3

  neues deutschland to niszowa gazeta, wiec raczej ten artykul nie ma szans na dotarcie do szerokiej opini pubicznej w niemczech. co nie zmienia faktu, ze problem nepotyzmu jest i musimy sie z nim zmierzyc. a co do przykladu a. grada, to i w niemczech takich karier jest sporo. np werner müller, ministra gospodarki w rzadzie schrödera po wyjsciu z rzadu zostal przewodniczacym zarzadu RAG. lothar spät, byly premier badeni-würtembergii w latach 90tych zmuszony do odejscia po tym jak znajomy przeymslowiec oplacil mu ferie, zostal CEO koncernu Jenoptik. Koledzy politycy dali mu na odchodne kilkadziesiat milionow EUR w formie bezzwortnych dotacji dla firmy, ktora pokierowal, ale niestety wielkiego sukcesu nie odniosl.

 • kat-kk

  Oceniono 16 razy 2

  Tusek już nie ma czego szukać w UE.W Polsce zresztą też.Uwaga, podniesie wiek emerytalny do 90siątki aby jego rodzina i czarne ścierwo opływało w luksusy.

 • arezo

  0

  Działalność tych panów bardziej przypomina Mafię, aniżeli pracę ministerstwa rolnictwa. Zresztą zdjęcie inspiruje sentymenty "ojca chrzestnego" ze swoimi namaszczonymi "capi"

 • kolega77

  Oceniono 8 razy -2

  "Neues Deutschland" to organ komunistów, a jego wiarygodność jest taka sama jak "Trybuny Ludu" Inna sprawa, że nepotyzm wszędzie był jest i będzie w myśl zasady "Bliższa ciału koszula" Chodzi jedynie o skalę zjawiska/

 • otoosh

  Oceniono 12 razy -12

  Niemcy jak zwykle przepisują "rewelacje" z polskiej prasy opozycyjnej...
  Tam zawsze znajdą coś niepochlebnego o Polakach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX