Szkocja zalegalizuje małżeństwa homoseksualne

Szkocja ogłosiła plany zalegalizowania małżeństw homoseksualnych. - To groźny eksperyment społeczny - ostrzega Kościół katolicki, wyrażając swoje niezadowolenie.
Pary homoseksualne w Szkocji mogą wstąpić w związek partnerski, ale formalnie nie mogą zawrzeć małżeństwa.

Szkocka minister Nicola Sturgeon powiedziała, że szkocki rząd pod koniec roku opublikuje ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualne. Prawo ma wejść w życie na początku 2015 roku. - Rząd chce, by Szkocja była krajem równości i sprawiedliwości - tłumaczyła Sturgeon.

Rząd przed ogłoszeniem planów przeprowadził konsultacje społeczne. 65 proc. z 80 tys. ankietowanych wyraziło poparcie dla legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Kościół ostrzega przed "groźnym eksperymentem"

Dezaprobaty dla planów szkockiego rządu nie kryje Kościół katolicki. - To niebezpieczny eksperyment społeczny wprowadzony na masową skalę - powiedział rzecznik Kościoła katolickiego w Szkocji - Wierzymy, że czas pokaże, że to Kościół ma rację - dodał.

Szkocki rząd zapewnia, że nie będzie zmuszał żadnych związków wyznaniowych do przeprowadzania ceremonii małżeństw gejów.

W grudniu 2005 roku w Wielkiej Brytanii wprowadzono związki partnerskie dla par homoseksualnych. Mają one podobne prawa, jak małżeństwa heteroseksualne, ale formalnie nie mogą być nazywane małżeństwami.

Brytyjski rząd także zamierza zalegalizować małżeństwa homoseksualne do 2015 roku. Sprzeciwiają się temu niektórzy członkowie Partii Konserwatywnej, największej partii w kierowanej przez Davida Camerona koalicji rządzącej.

Szkocki rząd, kierowany przez niepodległościową Szkocką Partię Narodową, cieszy się autonomią od Londynu. Może wprowadzać własne ustawy dotyczące spraw wewnętrznych.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Szkocja zalegalizuje małżeństwa homoseksualne
Zaloguj się
 • odowk

  Oceniono 9 razy 3

  I bardzo dobrze. Skoro są ludzie, którzy chcą takich małżeństw i nikomu oni właściwie nie wadzą oprócz nadętych hipokrytów udających zgorszenie - to powinny te małżeństwa zaistnieć.

  Zauważmy, że cała Wielka Brytania ma już od lat możliwość zawierania związków partnerskich (nie mylić z małżeństwami). Związki partnerskie są dla par zarówno różno-, jak i jednopłciowych. Teraz Szkocja rozszerzy dla związków jednopłciowych możliwość zawarcia małżeństwa (czyli prawa równe małżeństwom hetero).

  A Polska... hoho... w Polsce rozpoczęcie dyskusji o możliwości związków partnerskich jest uderzeniem w podwaliny rodziny... Moralność wyznacza Kościół Katolicki i już. Pierścienie całuje biskupom PO-PiS + PSL. Rozdawać kumplom czy rodzince synekury to nic złego, ale być homoseksualistą, uczciwie żyć i chcieć zawrzeć związek partnerski - to już zniszczenie rodziny, płacz Matki Polki i zgorszenie dla Narodu... Zlasowały się mózgi od święconej wody tym PO-PiS-owcom.

 • aniapuszek

  Oceniono 1 raz 1

  Nie powinno się mówić o homo związkach małżeństwo. Małżeństwo jest tylko między hetero i żadne głupie ustawy tego nie zmienią.

  Ale wiem dlaczego tak homosiom zależy na nazwie. Chcą stworzyć złudzenie normalności. Tylko, że nigdy homoseksualizm nie będzie normą. Jest po prostu chorobą nieuleczalną i tyle.
  Takie ustawy, które zrównają homo związki z małżeństwami, będą tylko wypaczać rzeczywistość i są szkodliwe społecznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX