Finał procesu Breivika. Zamachowiec przygotowuje dwie mowy

Norwegia przygotowuje się do finału jednego z najważniejszych procesów sądowych ostatnich lat. W piątek ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie Andersa Behringa Breivika.
Ponad rok temu Norweg podłożył bombę przed siedzibą rządu w Oslo i otworzył ogień do młodzieży na wyspie Utoya. Zabił w sumie 77 osób.

Dwa przemówienia Breivika

Posiedzenie sądu w Oslo ma rozpocząć się w piątek około 10. Wtedy zostaną wygłoszone mowy końcowe. Przedstawiciele sądu twierdzą, że całość rozprawy, łącznie z uzasadnieniem wyroku może potrwać nawet 6 godzin. Posiedzenie będzie transmitowane przez norweską telewizję, jak i przez sądy w sześciu największych miastach Norwegii.

Według norweskich mediów Anders Breivik przygotował na piątek dwa przemówienia. W zależności od wyroku jedno z nich chce przeczytać po ogłoszeniu decyzji sądu.

Prawdopodobnie jednak sędziowie nie zgodzą się na to. Wyrok będzie w dużej mierze zależeć od tego, czy sąd uzna Breivika niepoczytalnym, tak jak chce tego prokuratura, czy też stwierdzi, że Breivik jest w pełni władz umysłowych, tak jak twierdzi oskarżony.

21 lat więzienia?

W przypadku niepoczytalności Breivik może spędzić resztę życia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. W drugim przypadku grozi mu 21 lat więzienia. W czasie procesu Norweg przyznał się do zabicia 77 osób.

W opublikowanym w internecie manifeście stwierdził, że dokonał zbrodni, by obronić Norwegię przed islamem i wielokulturowością. Najmłodsza ofiara Breivika miała 14 lat.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Finał procesu Breivika. Zamachowiec przygotowuje dwie mowy
Zaloguj się
 • mikael0

  0

  "- W jaki sposób ma dziś postępować matka, która będzie chciała ustrzec swoje dziecko przed sięganiem po narkotyki, kiedy tak patologiczne zachowania są promowane na antenie stacji telewizyjnych - pytał poseł Kaczmarek."

  Chęci miał dobre, obrał tylko zły cel- Białych Norwegów.

 • qxo

  Oceniono 2 razy 0

  policja cywilnymi motorówkami by dopłynęła na wyspę ratując wiele młodych ludzi,
  ... gdyby chciała i pomyślała

  w imię cywilizacji i tolerancji niech mu dadzą czołg jak będzie wychodził z więzienia i oklaskami i kwiatami pomachają na odchodnym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX