Gazeta do najbogatszego Francuza: "Spadaj, ty bogaty draniu!"

Po doniesieniach, że najbogatszy Francuz stara się o belgijskie obywatelstwo, aby uniknąć płacenia podatków, pojawiły się ostre głosy krytyki, a lewicowy dziennik "Liberation" na swojej okładce zamieścił zdjęcie biznesmena Bernarda Arnaulta z walizką i opatrzył tytułem "Spadaj, ty bogaty draniu!". Arnault zapowiada pozew przeciwko gazecie.
Bernard Arnault twierdzi, że starania o podwójne obywatelstwo podjął już kilka miesięcy temu i zaprzecza, aby miało to związek z chęcią uniknięcia płacenia 75-procentowego podatku od dochodu. - Jestem i pozostanę podatnikiem we Francji i z tego względu wywiążę się, jak wszyscy Francuzi, z moich obowiązków podatkowych - oświadczył w niedzielę agencji AFP. - Nasz kraj musi liczyć na wkład każdego wobec głębokiego kryzysu gospodarczego w warunkach dużych ograniczeń budżetowych - dodał.

Mimo zapewnień Arnaulta, że będzie płacił podatki jak każdy Francuz, dziennik "Liberation" postanowił potępić decyzję o jego nowym obywatelstwie i uznał ją za "symbol arogancji najbogatszych". Na okładce gazety umieszczono zdjęcie biznesmena z walizką i opatrzono tytułem "Spadaj, ty bogaty draniu!". Nagłówek ma nawiązywać do słynnej gafy Sarkozy'ego, który do człowieka, który odmówił podania mu ręki, powiedział: "Spadaj, ty biedny draniu".

Bernard Arnault zapowiedział pozew przeciwko gazecie. Jak poinformowała jego firma, biznesmen "nie ma innego wyboru, zważywszy na skrajną wulgarność hasła".

Według magazynu "Forbes" Arnault z majątkiem na poziomie 41 mld dolarów jest czwarty na liście najbogatszych ludzi na świecie. To szef koncernu Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) produkującego towary luksusowe: od alkoholi, przez odzież, po kosmetyki, zegarki i biżuterię. Do koncernu należą takie marki jak Christian Dior, Guerlain, Louis Vuitton czy TAG Heuer.

Arnault posiada także m.in. wyspę Indigo Island położoną na Bahamach (jej wynajem kosztuje 300 tys. dolarów za tydzień), a także hotel Cheval Blanc w narciarskim kurorcie Courchevel.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Gazeta do najbogatszego Francuza: "Spadaj, ty bogaty draniu!"
Zaloguj się
 • malpa-z-paryza

  Oceniono 5 razy 1

  zapomniano dodac, ze jest winny fiskowi 3, 4 milliony euros, ponadto ponad 40 PDG ( patronow) maja zaplacic panswtu okolo 60 mililonow euros...

  UNIA powina scigac tych uciekinierow.

 • passtorian

  Oceniono 4 razy 0

  Cwaniak. Zobaczyl nowy wtyk na zrobienie ekstra gotowki poprzez skarge sadowa. Ale najpierw powinien wytlumaczyc po co mu drugie obywatelstwo (belgijskie?). Sentyment do piwa tam produkowanego?
  Fakt jest faktem. Jesli podczas prezydentury Eisenhowera 1% tych najbardziej bogatych Amerykanow placilo 90% (!) podatku od dochodow bez opierania sie, tak teraz 35% podatku tych najbardziej uprzywilejowanych w Stanach jest nie do zniesienia. I opieraja sie jak moga. Coraz czesciej slyszy sie o tych najbardziej bogatych, wyrzekajacych sie obywatelstwa kraju w ktorym dorobili sie fortun ze wzgledow podatkowych. Uzyskanie obywatelstwa innego kraju gdzie przepisy podatkowe sa lagodniejsze jest rowniez metoda w tym wlasnie celu. Patriotyzm jesli chodzi o dzielenie sie gotowka dla dobra wlasnego panstwa jest calkowicie drugorzedne dla tych kapitalistow.

 • demolka666

  Oceniono 13 razy -7

  chwyty pod publiczke - jaki procentowy udział w podatkach będzie miała kwota ściągnięta z bogaczy? 2%? 3%? jakieś komunizujące pismaki stają sie moralistami, pouczają innych... to szczyt bezczelności, media to szambo, nie tylko u nas

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX