Czy Jezus miał żonę? Odkryto koptyjski papirus

Fragment koptyjskiego papirusu

Fragment koptyjskiego papirusu (Fot. Karen L. King AP)

"Jezus rzekł do nich: Moja żona? - taki napis znajduje się na fragmencie koptyjskiego papirusu. Pokazała go prof. Karen King z Uniwersytetu Harvarda. Czy to dowód na to, że Jezus był żonaty?
Według prof. King ten pochodzący z IV wieku n.e. fragment pisma jest kopią części "Ewangelii żony Jezusa". Ta z kolei miała powstać w II w. - pisze agencja Reutera.

- Tradycja chrześcijańska utrzymuje, że Jezus nie był żonaty, choć nie ma na to żadnych konkretnych dowodów - twierdzi prof. King. - Ten fragment pokazuje jednak, że niektórzy chrześcijanie w II w. mogli twierdzić, że jednak miał żonę.

Właścicielem fragmentu papirusu, nie większego niż karta kredytowa, jest anonimowy prywatny kolekcjoner. Zwrócił się on do naukowców z Harvardu w celu przetłumaczenia i ustalenia czasu powstania pisma.

Roger Bagnall, dyrektor nowojorskiego instytutu zajmującego się badaniem świata starożytnego, ma nadzieję, że papirus jest autentyczny. Mają to potwierdzić badania naukowe.

Pogląd, że Jezus miał żonę, zawarty jest m.in. w książce bestsellerze "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Jego zdaniem temat ten przewija się w ewangeliach gnostyków. Do tego ówczesne zwyczaje zabraniały mężczyźnie pochodzenia żydowskiego bezżenności.

Zobacz także
 • Uczestnicy antyamerykańskich manifestacji w Pakistanie Protestujący zmarł po zatruciu dymem z płonącej, amerykańskiej flagi
 • Krater, pod którym znajdują się złoża diamentów Rosjanie ujawnili dane o olbrzymich złożach diamentów. "Mogą wywrócić rynek do góry nogami"
Komentarze (24)
Czy Jezus miał żonę? Odkryto koptyjski papirus
Zaloguj się
 • plus_minus_zero

  Oceniono 24 razy 16

  a jak jeszcze wyjdzie ze się rozwiódł to dopiero będzie chryja !!!

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 21 razy 15

  Jakiś niewyraźny ten akt ślubu...pewnie ubecka fałszywka...

 • neostrada72

  Oceniono 20 razy 14

  Wierzę w to,ze Jezus mial żonę,bo tak stanowilo zydowskie prawo,a podejrzane bylo to,ze w wieku reprodukcyjnym mężczyzna byl kawalerem.Wladzom zależalo na podtrzymaniu większej ilości obywateli,aby nie wyginął narod wybrany.Nie wierzę natomiast,że młody człowiek nie mial pociagu do kobiet.Chyba,że byl innej orientacji seksualnej.Chrześcijaństwo stworzylo go,jako człowieka syna bożego,ale sam Bóg nakazywal zaludnianie ziemi,a Jezus i jego uczniowie mówili,aby mężczyzna mial kobietę i rodzinę,a toco głoszą księża jest wbrew naturze i nakazow Boga.

 • hazibula

  Oceniono 17 razy 13

  Jezus objawił sie na dzialkach pod Opolem,. odpowiadal na pytania. Indagoany w sprawie ożenku, potwierdził, ze był zonaty, ale nie chcial zdradzic imienia zony. wyjasnil, ze zgodnie z tym co mu powiedziano, w Polsce jest ustawa o chronie danych osobowych, a poza tym, gdyby wyjawil imie zony, ktore jest zreszta w Pisnie Sw. tylko nie przypisane do roli zony Jezusa, natychmiast zawaliby się caly Kosciol. Jezus oznajmil, ze imie zony poda na następnej konferencji prasowej, ktorą urzadzi w chwili, kiedy ludzie będa lepiej przygotowani do przyjecia tej zaskakujacej informacji.
  Nastepnie Jezus udal sie z miejscowymi dzialaczami ogrodkow dzialkowych, licznie przybylymi dzialaczami miejscowego biskupa oraz zaprzyjaznionymi samorzadowcami i katechetami do restauracji "Orzel" na tradycyjna polska golonkę z kapusta.

 • plus_minus_zero

  Oceniono 17 razy 9

  -gdyby tynże Jezus wiedział (święty i nie wiedział?) jak kato-kołtuńska i pedofilska mafia będzie się jego imieniem ciągle podcierać to by sobie sam urządził skrobankę...

 • prowokator777

  Oceniono 14 razy 6

  A ja znam ta historie inaczej, Jezus miał żonę i dzieci i wcale nie został ukrzyżowany tylko wyjechał do Indii

  - a po drugie był takim samym synem Boga jak ty czy ja (ani lepszym ani gorszym) ale na przestrzeni wiekow wyniesiono go na ołtarze, zafałszowano biblie , i zrobiono z niego Boga , dorobiono dogmaty religijne , a czarna mafia robi na tym interesie niezłe kokosy

 • costa3500

  Oceniono 9 razy 5

  To teraz będą jaja Rydzyk poślubi Sobecką,a Kaczyński któregoś z koczkodanów ze swojej partyjki będą mieli dużo zdrowych dzieci i wreszcie pozbędziemy się niżu demograficznego.

 • rbik53

  Oceniono 7 razy 5

  ... no to pięknie... no to się papież ucieszy...

 • yellowsnow2

  Oceniono 7 razy 5

  Mysle, ze IPN ma "cos" na ten kwit.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy