Komorowski: Prezydent Obama sam poruszył temat wiz dla Polaków

Bronisław Komorowski ma nadzieję, że wybory w USA pomogą otworzyć drogę do zniesienia wiz dla Polaków. Prezydent poinformował, że w rozmowie z nim Barack Obama sam przypomniał swoją deklarację z końca 2010 r. - Musimy mieć świadomość, że do przeprowadzenia tych zmian potrzebujemy głosów zarówno Demokratów, jak i Republikanów - mówił Komorowski.
Bronisław Komorowski przebywa w Nowym Jorku, gdzie bierze udział w 67. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Okazją do rozmowy prezydentów była kolacja wydana przez Baracka Obamę dla przywódców państw goszczących w Nowym Jorku. Komorowski powiedział dziennikarzom, że prezydent USA sam poruszył temat wiz.

Wyraził przy tym zadowolenie, że Barack Obama poruszył ten problem w okresie przedwyborczym: - Ta rozmowa była okazją do przypomnienia przez prezydenta USA zobowiązania w sprawie ruchu bezwizowego dla Polaków, co oczywiście przyjąłem z radością, jako zapowiedź tego, że wybory (prezydenckie) w Stanach Zjednoczonych nie kończą tego procesu, tylko być może otwierają drogę do pełnego sukcesu.

Prezydent opowie o doświadczeniach Polski ze zmianą systemu

Bronisław Komorowski poinformował, że rozmowa z Barackiem Obamą dotyczyła także obecności żołnierzy amerykańskich na ziemiach polskich od przyszłego roku. W środę po południu czasu polskiego prezydent zabierze głos na forum Zgromadzenia Ogólnego. Będzie mówił o polskich doświadczeniach w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych.

- My mamy bardzo pozytywne doświadczenie z przechodzenia od systemu totalitarnego, od komunizmu do wolności, nie na drodze rewolucji, a jeżeli były to zmiany rewolucyjne, to była to rewolucja samoograniczająca się, jeśli chodzi o metodę działania - mówił polski prezydent. Dodał, że jest to ciekawe doświadczenie szczególnie dla krajów, które stoją w obliczu rewolucji, takich jak państwa Afryki Północnej.

Komorowski poinformował też, że w Nowym Jorku rozmawiał w cztery oczy z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Moonem, a także prezydentami Gruzji i Mołdawii. Na dziś zaplanowano spotkanie z prezydentami Afganistanu i Nigerii. We wtorek Bronisław Komorowski gościł w akademii wojskowej w West Point. Prezydent żartował, że kadeci ucieszyli się nie tyle z jego obecności, co z faktu, że ta wizyta oznaczała amnestię za drobne przewinienia w regulaminie szkoły.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Komorowski: Prezydent Obama sam poruszył temat wiz dla Polaków
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 12 razy 10

  Temat wiz poruszony co samo w sobie jest głęboko poruszające.
  Tłumacząc z języka dyplomacji oznacza to kolejną podwyżkę za papier i
  kolejne zdjęcie prezydentów do albumu. Wszystko.

 • fromagge

  Oceniono 9 razy 7

  O ile dobrze pamiętam, przed poprzednimi wyborami Obama też poruszał temat wiz dla Polaków...
  Wygrał wybory i nic się nie zmieniło, więc dlaczego teraz niby miałoby się zmienić?

 • 19basia48

  Oceniono 5 razy 5

  Mamy możliwość podróżowania po całej Europie. Wyjazd do USA to dla nas żadna atrakcja. Niech jankesi nie robią nam łaski. Powinniśmy mieć swój honor. Należy jednak wprowadzić wizy dla Amerykanów.

 • limanowa2009

  Oceniono 11 razy 5

  Fałsz i śmieszność. Jak tylko zaczął o nich mówić należało mu przerwać aby dalej się nie kompromitował.
  I powiedzieć że ich wizy mamy dokładnie w dupie, zresztą jak oni nas. Po wyborach wszystko wróci do normy - kązdy na swoje pozycje.

 • rot.leszek

  Oceniono 7 razy 1

  ...Widzialem oooorla cien

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX