Litwa: W krawacie ze swastyką do Sejmu

Litewscy narodowcy - Partia Tautininku - wykorzystują w swojej reklamie wyborczej symbole nazistowskie, rysunki i teksty antysemickie.
Litewska Naczelna Komisja Wyborcza dopatruje się w rozpowszechnianych przez partię ulotkach treści podżegających do nienawiści narodowościowej i propagandy nazizmu. Komisja wszczęła dochodzenie w sprawie dwóch materiałów agitacyjnych tautinikasów kandydujących do Sejmu.

Na jednej z ulotek kandydata Juliusa Panki przedstawiona jest karykatura Żyda w charakterystycznej futrzanej czapce ze zwisającymi spod niej pejsami. Tekst nawiązuje do decyzji rządu Andriusa Kubilusa o wypłacie organizacjom żydowskim kompensaty pieniężnej za znacjonalizowany majątek, należący przed wojną do gmin żydowskich.

Inny kandydat narodowców Marius Galinis prezentuje się na ulotce w krawacie w swastyki. Według litewskiego prawa, propaganda symboliki sowieckiej i nazistowskiej jest zabroniona. Partia tautininkasów zmierza do wyborów w sojuszu z innymi radykalnymi ugrupowaniami pod wspólnym hasłem "Więcej Litwy na Litwie".

Wybory do Sejmu litewskiego odbędą się za 9 dni.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM