Niemieccy celnicy donoszą do prokuratury na ministra finansów. Za stradivariusa

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble pomógł dwóm japońskim skrzypaczkom w odzyskaniu ich drogocennych instrumentów, w tym wartego blisko 6 mln euro stradivariusa. Teraz celnicy złożyli na niego doniesienie do prokuratury.
Według tabloidu "Bild" celnicy oskarżyli ministra o pomoc w uchylania się od zapłacenia podatku o łącznej wartości 1,5 miliona euro.

Chodzi o dwa instrumenty skonfiskowane japońskim skrzypaczkom na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Pierwszy z nich należał do gwiazdy japońskiej wiolinistyki Yuzuko Horigome. Chodziło o skrzypce z warsztatu Guarneriego. Ich wartość oszacowano na milion euro. Celnicy skonfiskowali ten instrument w sierpniu 2012 roku żądając zapłacenia cła wwozowego. Podobny los spotkał japońsko-niemiecką skrzypaczkę Yuki Manuelę Janke na początku października 2012. Używany przez nią stradivarius wart jest prawie sześć milionów euro. Właścicielem instrumentu jest japońska fundacja Nippon Music Foundation, która wypożycza skrzypce najbardziej utalentowanym muzykom.

Schaeuble interweniuje, celnicy: To pomoc w przestępstwie

Po interwencji japońskiego MSZ w Berlinie, Ministerstwo Finansów RFN nakazało zwrot obu instrumentów - podaje "Bild".

To z kolei tak rozgniewało celników, że złożyli w prokuraturze w Berlinie doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez ministra.

Nakaz zwrotu instrumentów bez podstawy prawnej pozbawił skarb państwa dochodu w wysokości 1,5 mln euro. Niezapłacenie tej kwoty jest uchyleniem się od zapłacenia podatku. Pomoc w tym jest równoznaczna z pomocą w przestępstwie - argumentują celnicy.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Niemieccy celnicy donoszą do prokuratury na ministra finansów. Za stradivariusa
Zaloguj się
 • wondziadu

  0

  Za co cło wwozowe. To co one chciały sprzedać w Niemczech te skrzypce ?

 • alien0

  Oceniono 2 razy 0

  A co na to nasze "Bączki" ? :)

 • ciemnyludd

  Oceniono 4 razy -2

  Na SWOJEGO ministra finansów, wy chciwe sensacji DZIENNIKARSKIE PATAŁACHY...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX