Transparency International o najbardziej skorumpowanych krajach: Grecja najgorzej w UE, a Polska...

W żadnym innym kraju Europy przekupstwo wśród urzędników i pracowników rządowych nie jest tak rozpowszechnione jak w Grecji. Do takiego wniosku doszła organizacja Transparency International. Polska w zestawieniu 174 krajów zajęła 41. miejsce.
Transparency International (TI) opublikowała w Berlinie najnowszą edycję Indeksu Percepcji Korupcji (CPI). Z danych tej międzynarodowej organizacji wynika, że Grecja uzyskała spośród 100 możliwych punktów tylko 36 (100 punktów: mało skorumpowany kraj, natomiast 0 punktów: bardzo wysoki wskaźnik korupcji).

Bliska bankructwa Grecja dzieli ze swoimi 94 punktami dolę Kolumbii i Dżibuti. Ten kraj uzyskał wśród członków UE najgorszy wynik (na liście TI znalazły się 174 państwa). W porównaniu z 2011 wynik Grecji pogorszył się w skali światowej jeszcze o dalszych 14 miejsc.

Włosi też nie mają się czym chełpić

Niewiele lepiej wypadły w oczach TI Włochy, jeśli chodzi o przekupstwo czy kolesiostwo wśród przedstawicieli rządu i różnych instytucji. W Europie Włochy zajęły trzecie najgorsze miejsce, uzyskując 42 punkty (w skali światowej znalazły się na pozycji 72.).

Innym nękanym kryzysem krajom jak Hiszpania i Portugalia udało się jak by nie było uplasować pośrodku listy. Hiszpania (65 punktów/30. miejsce, Portugalia 63 pkt/33. miejsce).

Za nimi znalazły się kraje środkowoeuropejskie jak choćby Polska, która otrzymała 58 punktów i zajęła 41. miejsce.

Niezły wynik Niemiec

W Europie Niemcy uplasowały się na 9. miejscu, uzyskując 79 pkt, a na świecie na miejscu 13. Zatem wyprzedziły USA (73 pkt) i Francję (71 pkt).

Najmniej odporne na korupcję są nadal kraje skandynawskie. Pierwsze miejsce dzielą Dania i Finlandia, do których dołączyła Nowa Zelandia (wszystkie trzy kraje uzyskały po 90 pkt)

Nie pomogła "Arabska Wiosna"

Na szarym końcu rankingu znalazły się takie kraje jak Afganistan, Korea Północna i Somalia, które dostały tylko po 8 punktów.

TI podkreśla, że "Arabska Wiosna" nie wpłynęła na stłumienie korupcji w tym regionie. Za zwalczanie korupcji Egipt uzyskał zaledwie 32 punkty i zajął 118. miejsce, natomiast Tunezja wylądowała ze swymi 41 punktami na 75. miejscu, a Jemen z 23 punktami na miejscu 156.

Porównywanie...

Organizacja Transparency International została założona w 1993 roku w Berlinie i Londynie przez byłego dyrektora Banku Światowego Petera Eigena. Raz w roku TI sporządza Indeks Percepcji Korupcji (CPI). Opiera się on na pracach badawczych i szacunkach renomowanych, niezależnych instytutów. Podstawą badań są między innymi dane Banku Światowego, niemieckiej Fundacji im. Bertelsmanna oraz Światowego Forum Gospodarczego.

- Ponieważ zmieniają się i źródła, i liczba państw, porównywanie z roku na rok miejsc na liście raczej nie jest wskazane - zaznacza Transparency International.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (10)
Transparency International o najbardziej skorumpowanych krajach: Grecja najgorzej w UE, a Polska...
Zaloguj się
 • szary212

  Oceniono 21 razy 19

  "Najmniej odporne na korupcję są kraje skandynawskie"... hmm, to ciekawostka w perspektywie obyczajowo- historycznej - chyba coś macie z logiką w tym artykule, albo nie znacie słowa "odporny" ...na inteligencję?

 • przemek.hernik

  Oceniono 18 razy 18

  Grecja jest na 94 miejscu z 36 punktami a kraje skandynawskie są najbardziej odporne na korupcję.
  Ktoś napisał, ktoś opublikował, ale najwyraźniej nikt w redakcji nie przeczytał ze zrozumieniem.

 • kiki_pawelek

  Oceniono 12 razy 10

  "100 punktów: mało skorumpowany kraj, natomiast 0 punktów: bardzo wysoki wskaźnik korupcji" - wg tej definicji 94 pkt Grecji to bardzo dobry wynik - mala korupcja... "Bliska bankructwa Grecja dzieli ze swoimi 94 punktami dolę Kolumbii i Dżibuti." cos chyba pomyliliscie w tym artykule...

 • juma07

  Oceniono 6 razy 6

  Nie doczytałem do końca, w połowie przerwałem... takiego bełkotu i braku porządku i zwykłych błędów nie można ścierpieć... Redaktor powinien wylecieć "na pysk ".. to jest normalna dywersja...

 • qielih

  Oceniono 3 razy 3

  A może by tak zrobić "Listę Przebojów" z artykułów na TOKFM publikowanych?:)

 • daro8112

  Oceniono 2 razy 2

  nagmatwane jak diabli. prosto i zrozumiale to podstawa. chyba pani dostała etat po znajomości lub absolwentka. błędy sie poprawia

 • liberau

  Oceniono 1 raz 1

  Czy w Agorze jest jakaś kontrola stanu trzeźwości dziennikarzy?

 • 1theguru1

  Oceniono 1 raz 1

  oj tam, oj tam.... ale za to autor był słaby z przedmiotów ścisłych.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX