TokFm >  Świat

Generał Schwarzkopf nie żyje. Dowódca koalicji w wojnie w Zatoce Perskiej miał 78 lat

mw, PAP
28.12.2012 , aktualizacja: 28.12.2012 06:59
A A A
Generał Schwarzkopf  podczas wywiadu udzielonego w Rijadzie, we wrześniu 1990 r.

Generał Schwarzkopf podczas wywiadu udzielonego w Rijadzie, we wrześniu 1990 r. (Fot. David Longstreath AP)

Emerytowany generał USA Norman Schwarzkopf zmarł w czwartek w Tampie na Florydzie. Miał 78 lat. Był dowódcą międzynarodowej koalicji antyirackiej w czasie tzw. pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.
Były prezydent George H.W. Bush, kierujący krajem w czasie tej wojny, przybył do szpitala, w którym zmarł generał. W wydanym komunikacie Bush wyraził uznanie dla Schwarzkopfa jako "jednego z największych dowódców wojskowych pokolenia".

W skład koalicji, jaką dowodził gen. Schwarzkopf, wchodziły wojska z około 30 krajów. Celem operacji "Pustynna burza" na początku 1991 roku było wyzwolenie Kuwejtu zajętego przez irackie wojska Saddama Husajna. Punktem kulminacyjnym wojny była trwająca 100 godzin ofensywa lądowa dowodzona przez gen. Schwarzkopfa. Od 1988 roku stał on na czele Centralnego Dowództwa Wojsk USA (CENTCOM), którego strefa odpowiedzialności obejmuje Bliski Wschód i południowo-zachodnią Azję.

Herbert Norman Schwarzkopf urodził się w sierpniu 1934 roku. Ukończył wojskową akademię w West Point. Dwukrotnie służył w Wietnamie - w latach 1965 i 1970. Na emeryturę przeszedł w sierpniu 1991 roku, kilka miesięcy po zakończeniu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Przyczyna jego śmierci nie jest na razie znana.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Najczęściej czytane