FAZ o "Pokłosiu": Polskie kino ma obsesję na punkcie historii

Pokłosie

Pokłosie (Fot. Materiały dystrybutora)

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze o odbiorze filmu "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego w Polsce. W artykule pt. "Przeszłość spoczywa w masowym grobie" jego autorka Stefanie Peter pisze, że "polskie kino współczesne ma obsesję na punkcie opowieści dotyczących historii" i przypomina o dużych produkcjach odwołujących się do wielkich triumfów z historii Polski.
Dalej gazeta pisze: "Zupełnie inną strategię w obchodzeniu się z historią własnego kraju wybrał Pasikowski. Bohaterzy narodowi nigdy go nie interesowali, za to dużo mniej chwalebne rozdziały historii, podobnie jak wyparte i niewygodne prawdy. Jego konwencjonalne kino akcji dotyka newralgicznych punktów polskiej świadomości". Dziennik przypomina w tym kontekście "kultowy film" "Psy" z 1992 roku, obrazujący brutalną rzeczywistość transformacji ustrojowej.

Odwaga reżysera

FAZ zauważa, że w "Pokłosiu" reżyser odważył się podjąć "jeden z najtrudniejszych i najboleśniejszych" rozdziałów polskiej historii - mordowanie Żydów przez ich polskich sąsiadów i trwające dziesiątki lat milczenie.

"Odkąd film wszedł w listopadzie na ekrany polskich kin, wzbudza gorące emocje" - pisze FAZ i przytacza skrajne reakcje krytyków, które sięgają od podziękowań i zachwytu po oburzenie. Gazeta zauważa, że posługując się także stereotypami, Pasikowski "osiąga masy oraz wywołuje zarówno pochwały, jak i nienawiść".

Gazeta zauważa, że "niezależnie od tego, czy w polskim kinie współczesnym chodzi obecnie o mitologizację czy rozrachunek z własną historią, kino pozostanie w tym roku w Polsce ważną sceną do potwierdzenia własnej tożsamości".

W tym kontekście autorka wspomina zarówno o kręconym właśnie nowym filmie Pasikowskiego o Ryszardzie Kuklińskim, jak i o oczekiwanych w tym roku produkcjach "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa, a także o filmach Janusza Zaorskiego o polskiej rodzinie zesłanej na Syberię oraz Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche WelleZobacz także
 • "Pokłosie", reż. Władysław Pasikowski "Sueddeutsche Zeitung" o "Pokłosiu": Pasikowski wznieca emocje. Sieje wiatr i zbiera burzę
 • Maciej Stuhr w "Pokłosiu" w reż. Władysława Pasikowskiego "Pokłosie" i szaleństwo
 • Maciej Stuhr w filmie Władysława Pasikowskiego "Pokłosie" ''Pokłosie''. Recenzja Tadeusza Sobolewskiego
Komentarze (7)
FAZ o "Pokłosiu": Polskie kino ma obsesję na punkcie historii
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 14 razy 2

  Nie tylko w Polsce.
  W Hollywood produkowane są filmy robione w taki sposób, żeby były traktowane jak źródło historyczne.
  Filmy te skutecznie wywarzają w widzach fałszywą świadomość historyczną.
  W tym celu są produkowane. Jest to zorganizowana, sterowana,skuteczna, czasem również zbrodnicza propaganda proamerykańska.

 • an_konta

  Oceniono 6 razy -2

  A może by tak nakręcić film o tym jak Żydzi amerykańscy dofinansowywali Hitlera???
  W cyklu : Kasa Misiu! Kasa!!!

 • swoisty123

  Oceniono 16 razy -2

  To nie jest obsesja na punkcie historycznym. Po prostu mamy bogatą historię, najwięcej przeszliśmy i mamy czym się chwalić. Niech FAZ nie niszczy narodowego i patriotycznego ducha tego narodu. Czystego Polskiego narodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy