Papież Benedykt XVI abdykuje

Papież Benedykt XVI abdykuje. Ogłosił to dziś podczas konsystorza. Informacje potwierdził już Watykan. Ostatni raz papież abdykował 600 lat temu, a w podobnych okolicznościach co teraz - 700 lat temu.
Papież abdykuje 28 lutego - donosi "Corriere della Sera". Poinformował o tym osobiście podczas konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. Zebranie rozpoczęło się o godzinie 11 w sali Konsystorzy Pałacu Apostolskiego.

Benedykt XVI poinformował o swoim ustąpieniu w przemówieniu wygłoszonym po łacinie: "W pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża".

"Siła ciała, jak i ducha, w ostatnich miesiącach osłabła we mnie"

Benedykt XVI rezygnuje z posługi papieskiej ze względu na wiek. Oświadczył, że brakuje mu już sił, by podołać zadaniom. - By kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie - powiedział Benedykt XVI.

Modlitwa i refleksje

- Po zakończeniu pontyfikatu papież poświęci się modlitwie i refleksjom, być może również pisaniu - powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Dodał też, że oczywiście Benedykt XVI nie będzie brał udziału w konklawe. Podkreślił również, że sytuacja będzie różniła się od tej, jaka zwykle towarzyszy przygotowaniu konklawe, bo nie będzie odbywał się pogrzeb poprzedniego papieża. Rzecznik zaznaczył też, że decyzja Benedykta XVI jest dojrzała i podjęta w obliczu Boga. Stanowczo wykluczył przy tym niepewność lub depresję, jako przyczyny rezygnacji.

Watykan zaskoczony decyzją papieża

- Grom z jasnego nieba - tak - jak podaje "Corriere della Sera" - decyzję Benedykta XVI skomentował dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano.

To pierwsza taka sytuacja od ponad 700 lat. Ostatnim był Celestyn V. Zasiadał na Tronie Piotrowym w 1294 roku. Natomiast w 1415 r. po decyzji Soboru w Konstancji abdykował papież Grzegorz XII. Uczynił tak w obliczu rozłamu w Kościele, gdy jednocześnie 3 osoby uważały się za głowę Kościoła katolickiego.

Benedykt XVI został wybrany papieżem po śmierci Jana Pawła II - 19 kwietnia 2005 roku. W latach 1977-2005 był kardynałem, a w latach 1981-2005 prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (50)
Papież Benedykt XVI abdykuje
Zaloguj się
 • tokfmlojalista

  Oceniono 50 razy 34

  Ech, żeby to był początek końca...

 • chudy_jak_pies

  Oceniono 42 razy 26

  Zapewne zmuszają go do abdykacji bo jest zbyt pasywny w obliczu otrzeźwienia społeczeństw, które widzą czym naprawdę jest religia. Postawią jakiegoś wyrazistego szamana. Ten zacznie rozprawiać się z heretykami, jak to już bywało już w historii.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 36 razy 22

  Kto was będzie teraz pozdrawiał i błogosławił..Ciule?

 • wendiego

  Oceniono 22 razy 18

  Nie wiem dlaczego, ale mam czytając ten artykuł mam odczucie, jakbym czytał o zmianie prezesa jakiejś międzynarodowej firmy.

 • krukpl

  Oceniono 22 razy 18

  nie ma się co cieszyć pula ewentualnych następców nie zachęca . Watykan nadal stoi w miejscu

 • transformator2013

  Oceniono 20 razy 14

  Czyżby ucieczka z tonącego okrętu...?

 • orgelmusik

  Oceniono 10 razy 10

  A dopiero co wysłał swojego pierwszego tweeta! :)

 • funkenschlag

  Oceniono 16 razy 10

  Pewnie planuje ślub z jakąś blondynką w kościele Moona, jak jeden z jego byłych afrykańskich kardynałów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX