Spóźniony żal. Kościół w Hamburgu sprzedany na meczet

"Kościół ma pozostać kościołem", twierdzą co prawda dostojnicy Kościoła ewangelickiego w Niemczech. Lecz co zrobić, gdy odświęcony budynek kościoła kupuje przez pośrednika gmina muzułmańska? Taki problem ma Hamburg.
Dawny ewangelicki kościół Kapernaum w Hamburgu-Horn ma być przekształcony w meczet. Budynek kościoła, dekonsekrowany w 2002 roku, zakupiła działająca w Hamburgu od 1993 roku islamska wspólnota wiary Al-Nour. Jak potwierdził jej przewodniczący Daniel Abdin, wspólnota chce w kościele urządzić meczet.

Spóźniony żal

Po tej decyzji odezwał się cały szereg krytycznych głosów, szczególnie w szeregach dostojników Kościoła ewangelickiego. Przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) Nikolaus Schneider przeciwny jest temu, by sprzedawano chrześcijańskie kościoły gminom muzułmańskim. Jak zaznaczył w wywiadzie dla "Die Welt", aktualny przypadek w Hamburgu jest "gafą". - Dla ludzi, którzy tam żyją i identyfikują się z kościołami, taka zmiana jest duchową męką - powiedział prezes EKD.

Kościół Kapernaum został zakupiony w roku 2005 przez inwestora, który podzielił parcelę i wybudował na niej dom spokojnej starości. Budowę przedszkola tuż obok jednak zarzucono. Sam budynek kościoła został sprzedany gminie islamskiej.

Inny wizerunek Boga

Zdaniem prezesa Schneidera największą przeszkodą przy takiej transformacji jest wizerunek Boga propagowany w wierze muzułmańskiej. - Islam odrzuca Jezusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, odrzuca Krzyż Pański. To dla mnie największy problem - mówi Nikolaus Schneider, podkreślając, że problem nie jest nawet natury teologicznej, tylko "emocjonalnej i religijno-politycznej".

Kościół ewangelicki musi co prawda "zgrzytając zębami, rezygnować z szeregu kościołów", ale zdaniem przewodniczącego EKD odświęcone kościoły mają stać się miejscami, gdzie "doznać można opieki w duchu boskiej opatrzności". Ma on na myśli socjalne wspólnoty mieszkaniowe, "gdzie ludzie czują się przygarnięci i otrzymują pomoc w uporaniu się z przeciwnościami losu".

Muzułmanom też są potrzebne świątynie

Przewodniczący wydziału EKD ds. kościołów Hans Ulrich Anke podkreślił, że Kościół ewangelicki w Niemczech jest jak najbardziej za tym, by muzułmanie mogli w Niemczech praktykować swoją wiarę na tych samych zasadach co inne religie, a do tego należą także adekwatne świątynie. Lecz przekształcenie Kościoła chrześcijańskiego w meczet "nie jest słuszną drogą" - powiedział. "Tam, gdzie jest to możliwe, kościół powinien pozostać kościołem".

- Kościół jest miejscem, gdzie naucza się i żyje wedle ewangelii Jezusa Chrystusa. Tego nie można tak szybko zmienić i oddać to miejsce kaznodziejom innych wierzeń - powiedział Anke.

Modlą się w garażu

Zakup kościoła Kapernaum przez wspólnotę Al-Nour nastąpił pod koniec 2012 r. Zanim zacznie on funkcjonować jako meczet, konieczny jest jednak generalny remont, którego koszty szacuje się na milion euro - zaznaczył Abdin. Gmina chciałaby, by otwarcie meczetu nastąpiło 3 października br., kiedy obchodzone jest święto narodowe RFN (Dzień Jedności Niemiec) i Dzień Otwartych Meczetów.

- Cieszymy się, że jest to kościół pod nadzorem konserwatora zabytków i że możemy go uchronić - powiedział Abdin, dodając, że ma ona wyglądać z zewnątrz jak kościół, w środku jak meczet.

Wspólnota Al-Nour (w jęz. arab. "światło") od czasu swego powstania angażuje się na rzecz integracji i dialogu religii. Do tej pory za pomieszczenia do modlitwy służy jej dawny garaż w dzielnicy St. Georg.

Hamburg nie jest pierwszym miastem w Niemczech, który para się takim problemem. Irytację w ubiegłym roku wywołało przekształcenie ewangelicko-metodystycznego kościoła w Moenchengladbach w świątynię alewitów. Dwa kościoły nowoapostolskie, w Berlinie (2007) i w Dortmundzie (2008), także zostały przekształcone w meczety.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
Spóźniony żal. Kościół w Hamburgu sprzedany na meczet
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 34 razy 34

  Nie wystarczy kościoły wybudować, trzeba je utrzymać. Kiedyś było łatwiej, bo i ludzie chojniejsi byli, a kościołów znacznie mniej. Te koszmarki architektoniczne, budowane u nas w ostatnich latach, też za jakiś czas trafią do sprzedaży, bo skoro na każde trzy kilometry kwadratowe miasta musi być przynajmniej jeden kościół, mieszkańcy nie dadzą rady utrzymać. Bo szkoszty utrzymania takich budowli rosną.

 • bezspokoju

  Oceniono 40 razy 32

  Ale jaja. Wyobrażam sobie marsze organizowane przez Rydzyka z dewotami w obronie pierwszego sprzedanego kościoła w Polsce. Następne polecą za bezcen. Należy pamiętać tylko, by zapisać to w księgach wieczystych, bo zachłanne cwaniaki gotowi będą domagać się odszkodowań od Skarbu Państwa za coś, co sami sprzedadzą.

 • lojalista

  Oceniono 6 razy 6

  ... a podobno brakuje przedszkoli...

 • krukpl

  Oceniono 6 razy 4

  zaraz jeśli to jest zabytek to jak oni chcą z tego zrobić meczet ?

 • demolka666

  Oceniono 3 razy 3

  mają co chcieli - sprowadzili miliony biedaków ze świata do roboty, a teraz będą słuchać kilka czy kilkanaście razy dziennie zawodzenia muezina :) a to wszystko z chciwości :) to samo mają francuzi, hiszpanie, włosi i będą mieli angole - żeby utrzymać bezrobotnego niemca czy angola (i to na wysokim socjalnym poziomie!!!) sprowadzili do roboty marokańczyka albo turka, więc niech słuchają tym mamrotań islamskich :)) a za kilkadziesiąt lat, imigranci będą mieli przewagę liczebną nad miejscowymi :) bo jednak... ekhem... "dzietność" napływowych jest dużo większa niż miejscowych... czego nie zrobili siłą w średniowieczu i później sami muzułmanie, to zrobili za nich w xx wieku chciwi kapitaliści i leniwi obywatele europy... buahahaha...!!!

 • ollendorff

  Oceniono 11 razy -9

  Nie chciałbym być złośliwy i wypominać komuś cokolwiek, ale nie jest tajemnicą, że Niemcy są narodem, który już dawno odwrócił się od kościoła, wcześniej za sprawą Lutra od katolicyzmu, a teraz w ogóle. mają inne zainteresowania, np. w Azji można spotkać mnóstwo Niemców, którzy udają się tam m.in. po tanią rozrywkę - wiadomo o jaką chodzi. Ten naród ma problem ze sobą co najmniej od 1933 roku. Chyba utracił swoją tożsamość.

 • harama1985

  Oceniono 12 razy -10

  Takie są efekty zwalczania Kościoła. Nie chcieliście Chrześcijaństwa, to będziecie mieć Islam. Zatęsknicie jeszcze za Kościołem, gdy będziecie żyć według reguł Szarjatu.
  www.youtube.com/watch?v=Gsf9GwAhseI
  www.swietlistedusze.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX