Cała flota F-35 uziemiona. Awaria jednej z maszyn

W USA wstrzymano loty samolotów F-35. W łopatce turbiny jednej z maszyn wykryto pęknięcie. To kolejna już usterka tego myśliwca piątej generacji.
Wadliwy silnik wykryto w jednej z maszyn podczas lotów testowych w stanie Kalifornia. Okazało się, że na łopatce silnika turbinowego stwierdzono pęknięcie - pisze agencja AP. Wojsko zdecydowało się sprawdzić wszystkie samoloty tego typu. Do tej pory ogromnym kosztem zbudowano 51 maszyn F-35 zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych i wykorzystujących technologię Stealth - techniki mającej na celu zmniejszenie możliwości wykrycia obiektu.

F-35 to myśliwiec, który znajduje się wciąż w fazie testów. Do tej pory wydano na niego 400 mld dolarów. Jest to jeden z najdroższych programów amerykańskiej armii, choć jego budowę współfinansuje Wielka Brytania i inne kraje zainteresowane kupnem samolotu. Koszty projektu od 2001 r. wzrosły o 70 proc. Z powodu problemów technicznych wprowadzenie maszyny do eksploatacji wciąż jest przesuwane.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Cała flota F-35 uziemiona. Awaria jednej z maszyn
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 3 razy 3

  Tak jest zawsze z nowymi konstrukcjami, a choroby "niemowlęce" są tym intensywniejsze im bardziej NOWATORSKIE są te nowe konstrukcje..,. Niestety, ostatnie etapy takich przedsięwzięć wymagają sprawdzenia "w praniu" i żadne bredzenie rozwścieczonych dyletantów nic tutaj nie zmieni...

 • papl1987

  Oceniono 3 razy -1

  Z F-35 jest jak z B 787, gdy lata to jest sensacja, jak jest uziemiony to stan normalny ;-)

  Np. F-35B (25 samolotów) długo się w tym roku nie nalatał. Od 18 stycznia do 14 lutego były uziemione z powodu wadliwego działania instalacji sterowania silnikiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX