Namibia: zakaz noszenia krótkich spódniczek. Kobiety wściekłe, protestują. "Aresztujcie gwałcicieli, nie fashionistki" [WIDEO]

Setki kobiet wyszły na ulice Windhuk, stolicy Namibii. Protestują przeciwko zakazowi noszenia minispódniczek. Za pokazywanie nóg grozi areszt. Zakaz ma pomóc w walce z plagą przemocy seksualnej - w tym kolosalnej liczbie gwałtów.


Kilkaset kobiet (oraz kilku mężczyzn) w minispódniczkach zgromadziło się w piątek, w centrum Windhuk, by zaprotestować przeciw niedawno wprowadzonemu zakazowi noszenia krótkich spódnic. "Aresztujcie gwałcicieli, nie fashionistki" i "Jak śmiecie zmniejszać moją wolność" - widniało na transparentach.

Za kratki za mini

Za eksponowanie nóg kobietom grozi areszt. I nie jest to martwy przepis - w Rundu, jednym z miast Namibii, w grudniu za "niestosowny strój" aresztowano 40 kobiet. Organizatorki protestu, członkinie organizacji Women in Solidarity, są oburzone, bo nowe zasady łamią konstytucję.

Kobiety prowokują

Zakaz noszenia krótkich spódniczek ma pomóc walczyć z plagą gwałtów. Namibia boryka się z bardzo wysokim wskaźnikiem przestępstw o charakterze seksualnym - kobiety często padają ofiarami brutalnych ataków. W 2012 roku w wyniku obrażeń związanych z gwałtami zmarło 38 kobiet. Policja uważa, że kobiety, które noszą krótkie spódniczki, prowokują mężczyzn. - Kobieta nie może spacerować po mieście, jeśli widać jej pośladki - uważa Sebastian Ndeitunga, szef policji. - Nie chcemy narzucać ludziom, jak się mają ubierać, ale moda nie powinna być usprawiedliwieniem zachowania niezgodnego z naszą tradycją - dodał.

Organizatorki manifestacji uważają jednak, że wprowadzenie restrykcyjnego prawa to atak na wolność jednostki i że kobiet nie można winić za gwałty.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (5)
Namibia: zakaz noszenia krótkich spódniczek. Kobiety wściekłe, protestują. "Aresztujcie gwałcicieli, nie fashionistki" [WIDEO]
Zaloguj się
 • starej_daty_czlowiek

  Oceniono 11 razy 7

  nowe slowo: fashionistki. Już w XVIII w było w polszczyźnie słowo "modnisia". Panowie redaktorzy, do tego właśnie służą lektury na lekcjach polskiego. Ab y znać więcej niż 3 słowa.

 • kornel-1

  Oceniono 4 razy 4

  To urzędowe potwierdzenie tezy, że przyczyna gwałtu jest prowokowanie gwałciciela.

  Hm :-/

  Ciekawe, czy w Namibii - o ile przepis będzie stosowany i egzekwowany - zmniejszy się liczba gwałtów.

  Hm :-//

  Kornel

 • artanek58

  Oceniono 6 razy 4

  Jak pislamisci dojdą do rządu to wraz z mułami katolickimi wprowadzą ten sam zakaz .

 • anzimonek

  Oceniono 1 raz 1

  Słusznie, skoro kobieta spaceruje sobie po mieście i widac jej pośladki, to nalezy bezwględnie ją zgwałcić i do tego najlepiej użyć policji....ech murzynkowie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX