Nowy papież Franciszek i junta. "Nie miał z nią nic wspólnego". Czy rzeczywiście?

Po wyborze Jorge Mario Bergoglio na nowego papieża, komentatorzy poruszyli wątek związków argentyńskiego kardynała z wojskową juntą. Niektórzy sugerują, że duchowny nie przeciwstawiał się reżimowi wystarczająco wyraźnie. Inni go bronią, podkreślając, że nie miał z dyktaturą nic wspólnego.
W Argentynie w 1976 roku doszło do puczu wojskowego, na czele którego stał Jorge Videla. Władzę przejęła junta wojskowa, która rządziła aż do roku 1983. Wojsko dopuszczało się wówczas rażącego łamania praw człowieka. Przeciwnicy junty byli prześladowani. Zginęło, wg różnych źródeł, od 8 do 30 tysięcy osób.

O współpracy argentyńskich duchownych z juntą wojskową pisał w wydanej w 2005 roku książce "El Silencio" argentyński dziennikarz śledczy Horacio Verbitsky. Wymienia w niej m.in. nazwisko Bergoglio. Obecny papież miał rzekomo donosić na lewicujących duchownych. Autor książki powołuje się na dokumenty, które mają to udowadniać.

Bergoglio: Zrobiłem wszystko, co mogłem, żeby im pomóc

Verbitsky twierdzi, że Bergoglio w 1976 roku wycofał ochronę dla dwóch jezuitów, którzy z jego polecenia pracowali w slumsach Buenos Aires. Duchowni - Orlando Yorio i Francisco Jalics - zostali wówczas aresztowani przez juntę. Dziennikarz sugeruje, że Bergoglio mógł temu zapobiec. Sam Yorio oskarżał Bergoglio o to, że duchowny przekazał jego oraz Francisco Jalicsa szwadronom śmierci - donosi agencja AP. Jalics nie chciał na ten temat rozmawiać z dziennikarzami.

Nowy papież, w swojej biografii zatytułowanej "Jezuita", odniósł się do tych zarzutów. - Zrobiłem wszystko, co mogłem wtedy zrobić, biorąc pod uwagę mój młody wiek i kontakty, jakie miałem - napisał. - Nie miałem wówczas wielu możliwości ani zbytniego znaczenia - podkreślił. Według wielu źródeł dzięki interwencji biskupa Bergoglio po 5 miesiącach obaj duchowni rzeczywiście zostali uwolnieni.

W ocenie niektórych komentatorów to oświadczenie Jorge Bergoglio było spóźnione. Krążą głosy, że duchowny bardziej przejmował się wizerunkiem Kościoła niż losami ludzi nękanych przez juntę. - Bergoglio zawsze odnosił się bardzo krytycznie do łamania praw człowieka podczas dyktatury, ale zawsze krytykował także lewicowych partyzantów - odpowiada na to biograf obecnego papieża Sergio Rubin.

"Kościół przymykał oko na działania junty"

Wśród głosów nieprzychylnych nowemu papieżowi krążą także niepotwierdzone informacje, o tym że "cicho przyzwalał" on na prześladowania i tortury duchownych o lewicowych poglądach oraz przymykał oko na ich "zniknięcia". Bergoglio zaprzecza tym informacjom.

Zarzut przymykania oka na działania junty nie dotyczy jedynie Jorge Bergoglio, a całego kościoła argentyńskiego tamtego okresu. - Dyktatura nie mogłaby funkcjonować w ten sposób bez tego kluczowego wsparcia - stwierdziła prawniczka i obrończyni praw człowieka Myriam Bregman.

Przyjaciel papieża: Bergoglio nie miał nic wspólnego z dyktaturą

Nowego papieża broni laureat Pokojowej Nagrody Nobla Adolfo Pérez Esquivel. Był on kolegą Bergolio w czasach rządów junty. Jego zdaniem papież Franciszek "nie miał żadnych powiązań z dyktaturą".

Sam Bergoglio opowiadał Sergio Rubinowi, że podczas rządów junty wielokrotnie pomagał prześladowanym. Mówił, że ukrywał ludzi na terenie kościoła. Twierdził również, że oddał swój dowód tożsamości podobnej do niego osobie. Miało to pomóc mężczyźnie w ucieczce za granicę.Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Komentarze (29)
Nowy papież Franciszek i junta. "Nie miał z nią nic wspólnego". Czy rzeczywiście?
Zaloguj się
 • aniechich03

  Oceniono 22 razy 14

  Nie trzeba być dziennikarzem śledczym
  Wystarcza troche rozumu i znajomość logiki.
  Nasz Franciszek mówi biegle po niemiecku.
  Dlaczego ?
  Doktoryzował się w Niemczech.
  Ksiądz z Argentyny - w Niemczech ?
  Hmm...
  No więc popatrzmy...
  akcja Odessa...
  "ODESSY dysponowała ona majątkiem oraz międzynarodowymi powiązaniami politycznymi. Działała w Niemczech, Egipcie, Argentynie, Włoszech oraz Szwajcarii. Z jej pomocy korzystali nazistowscy zbrodniarze wojenni tacy jak Adolf Eichmann, Josef Mengele, Franz Stangl, Klaus Barbie[1], Erich Priebke oraz ochotnicy walczący u boku armii niemieckiej na froncie wschodnim.

  Członkowie ODESSY jeszcze pod koniec wojny zajmowali się ukrywaniem złota i kosztowności zrabowanych przez Niemców w czasie wojny. Uważa się też, że organizacja ukryła złoto Deutsche Banku, na którego trop wpadli alianci, kiedy znaleźli wiele sztabek złota w lasach na terenie Bawarii i Tyrolu

  Metoda przerzutu zbrodniarzy

  Zbrodniarze hitlerowscy przez odpowiednich agentów najpierw trafiali do miasteczek w południowych Niemczech, takich jak Oberstdorf, czy Garmisch-Partenkirchen oraz w Austrii, np.: Innsbruck, czy Klagenfurt, a także do okolicznych wsi położonych blisko granic z Włochami i Szwajcarią. Następnie odpowiedni agenci-przewodnicy przeprowadzali esesmanów przez Alpy. Po drugiej stronie granicy inni agenci ułatwiali zbrodniarzom dostęp do Watykanu. Ze względu na udział kleru katolickiego, a szczególnie franciszkanów trasę tę nazwano Drogą klasztorów.

  Kierowali się oni do domu przy Via Sicilia w Rzymie, będącym konspiracyjną stacją tranzytową, gdzie otrzymywali paszporty krajów niezależnych od aliantów, takich jak Argentyna czy Chile, a następnie drogą morską dostawali się do kraju, którego paszport posiadali. Proces ten koordynował Biskup Grazu Alois Hudal[. Proceder ten opisał Szymon Wiesenthal."
  ...
  Tajemnicą poliszynela jest, że JUNTY południowoamerykańskie wzorowały się na hitlerowskich i korzystały z pomocy finansowej i organizacyjnej faszystów przerzuconych do Ameryki Południowej przez Watykan.
  Nic dziwnego, że Episkopat Argentyny czuł wielki sentyment do Niemiec i wspierał naukę argentyńskich księzy w Niemczech.
  ...
  Teraz z innej beczki...
  Rozważania o tym co takiego rewolucyjnego w Kościele zrobi Franciszek są śmieszne.
  On ma 76 lat i należy do konserwatywnych konserwatystów...
  To takie przedzidzie - przedzidzia...:)
  A jaki ma być ?
  Badania które wczoraj przytaczałem z Łodzi w 2009 roku pokazują, że klerycy i młodzi księża w 84% deklarują przywiązania do tzw. prawicowych wartości...
  ...
  Do jakich wartości może być przywiązany ksiądz ktory urodził się 76 lat temu ?
  :)))
  Pozdrawiam

 • andrzej1.61

  Oceniono 30 razy 12

  Jeżeli nie współpracował to może ogłosi tych zamordowanych zakonników i księży świętymi męczennikami. Dziwnym trafem kościół tak zwany powszechny ogłasza świętymi prawicowych bandziorów i morderców tuszując ich zbrodnie, zakonników i księży zamordowanych przez lewicujące partyzantki i rządy a współpracujących z dyktaturami o charakterze zbrodniczym wynosił na ołtarze. Niech teraz dla odmiany ogłosi świętymi tych którzy upominali się o prawa ludzi biednych i wykluczonych a nie tyko dbali o przywileje bogatych i sytych a zostali zamordowani przez miłujących Chrystusa prawicowych bandziorów.

 • andy18m

  Oceniono 7 razy 3

  pl.wikipedia.org/wiki/Bergoglio
  Czytajcie bo wolscy poprawiacze historii nie próżnują.

 • birdy22

  Oceniono 7 razy 3

  siła tradycji w kościele katolickim: c.wrzuta.pl/wi3431/8d8dc7870020485349fc8e6d/papiez_jan_pawel_ii_i_faszysta_pinochet

 • w.zboralski

  Oceniono 15 razy 3

  "Dzięki" Lechowi Wałęsie jakoś już nie ufam w poręczenia innego laureata Pokojowej Nagrody Nobla, pana Adolfo Pérez Esquivela, w sprawie donosiciela z Argentyny, obecnie papieża. Zwłaszcza, że donosy obecnego papieża skończyły się śmiercią tych, na których "następca boga" doniósł...

 • birdy22

  Oceniono 12 razy 2

  Pacelli, Wojtyła, Ratzinger, Bergoglio - ludzie, którzy własnymi rękami walczyli z bestialstwem Hitlera i Pinocheta.

 • przywalmi

  Oceniono 2 razy 0

  Kościół nie jest niestety nastawiony na ochronne biednych i nieszczęśliwych (nie ma jak i wydoić bo i z czego z biedy) więc musi postawić na tych co mają kasę i za poparcie są gotowi coś odpalić to że biednych jest więcej to wina biednych mogli się bogacić np zabierając bogatym w tym katabasom

 • 2-julita

  Oceniono 4 razy 0

  banda potępieńców już atakuje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX