Patriarcha Konstantynopola przyjedzie na inaugurację pontyfikatu Franciszka. Przełom

Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola

Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola (Fot. OSMAN ORSAL REUTERS)

Po raz pierwszy od ponad 900 lat, a więc od momentu rozpadu chrześcijaństwa na katolicyzm i prawosławie, patriarcha Konstantynopola przyjedzie do Rzymu, by uczestniczyć w inauguracji pontyfikatu nowego papieża - informuje Radio Watykańskie. Według komentatorów to przełom.
Informację o niespodziewanym przybyciu Bartłomieja I, zasiadającego na tronie w dzisiejszym Stambule, 19 marca na mszę św. inaugurującą pontyfikat podało Radio Watykańskie.

Już w czwartek, po wyborze kard. Jorge Bergoglio na papieża Bartłomiej I wystosował krótkie - choć uznane za "ciepłe" - oświadczenie: "Mam nadzieję, że Ojciec Święty przyczyni się do zaprowadzenia pokoju dla już dostatecznie umęczonej ludzkości, dla biednych i cierpiących" - napisał.

Pierwszy taki hołd od 1054 r.

W swoim oświadczeniu wyraził również "przekonanie, że nowo wybrany papież przyspieszy proces zmierzający do unifikacji dwóch Kościołów".

Przyjazd duchowego przewodnika Kościoła prawosławnego na inaugurację pontyfikatu nowego papieża to pierwsze tej rangi spotkanie zwierzchników katolicyzmu i prawosławia od czasu Wielkiej Schizmy w 1054 r. Wtedy to, w efekcie politycznej i kulturowej wojny biskupów Rzymu i Konstantynopola, rozpoczął się powolny rozłam Kościoła.

Zobacz także
 • Recepcjonista Andrea opowiada o swojej rozmowie z papieżem "Halo? Tu papież Franciszek". Recepcjonista: Oniemiałem [WIDEO]
 • Amalia Damonte opowiada o młodzieńczym uczuciu do Jorge Mario Bergoglio Ukochana papieża z dzieciństwa opowiada o ich niespełnionej miłości
 • Nowy papież Jorge Mario Bergoglio, na zdjęciu jeszcze jako kardynał Nowy papież Franciszek. 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Jorge Mario Bergoglio
Komentarze (4)
Patriarcha Konstantynopola przyjedzie na inaugurację pontyfikatu Franciszka. Przełom
Zaloguj się
 • andy18m

  Oceniono 12 razy 12

  Hold - uroczysty akt uległości, ceremonia publicznego składania przysięgi wierności przez wasala seniorowi, wyraz czci, poważania, uwielbienia, zachwytu.
  PWN
  Kogoś tutaj mocno cycki bolą.

 • buk.horror.dulszczyzna

  Oceniono 2 razy 0

  I teraz będzie więcej gadania i pisania o B1 niż o F1...z PR =>Wzorowy:))

 • peter-321

  Oceniono 4 razy 0

  A "Bul" z Rydzykiem tez pojada ?

 • polak189

  Oceniono 8 razy -4

  To dobrze. Chrześcijanie powinni ze sobą współpracować, a nie zwalczać się. W dobie zagrożenia Islamem, losy Europy zależą właśnie od tej współpracy.
  www.youtube.com/watch?v=Gsf9GwAhseI
  www.swietlistedusze.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy