TokFm >  Świat

Komitet ONZ prosi Watykan o wyjaśnienia ws. pedofilii w Kościele

apa, PAP
11.07.2013 , aktualizacja: 11.07.2013 10:16
A A A Drukuj
Bazylika św. Piotra w Watykanie

Bazylika św. Piotra w Watykanie (fot. Wikipedia)

Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka poprosił Watykan o szczegółowe wyjaśnienia skandalu dotyczącego pedofilii w Kościele. Włoskie media podały, że komitet przedstawił długą listę pytań.
Komitet, który monitoruje wypełnianie przez państwa postanowień Konwencji o Prawach Dziecka, wystosował wniosek o informacje dotyczące wszystkich zgłoszonych Watykanowi przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez przedstawicieli duchowieństwa.

ONZ zadaje niewygodne pytania

Ponadto w liście zawarto na przykład pytania, jakie kroki podjęto, by żaden ksiądz oskarżony o pedofilię nie miał już więcej kontaktów z dziećmi, oraz o wskazówki i zasady postępowania wobec przypadków nadużyć i współpracę Kościoła ze świeckim wymiarem sprawiedliwości. Zapytano też, według mediów, w jakich sytuacjach poproszono hierarchię kościelną o to, by nie zawiadamiać policji i wymiaru sprawiedliwości w poszczególnych krajach.

Komitet ONZ zainteresowany jest tym, jakiego wsparcia Stolica Apostolska udziela ofiarom wykorzystywania, sprawą odszkodowań dla nich oraz procesami kanonicznymi sprawców takich czynów. Watykan zapytano też o to, czy dochodziło do przypadków wypłaty zadośćuczynienia dla ofiary w zamian za jej milczenie na temat nadużyć. Kolejna przedstawiona do wyjaśnienia kwestia to wprowadzone zasady zapobiegania pedofilii w Kościele.

Ogromny skandal i żadnej kary

Inne punkty wniosku komitetu ONZ do Watykanu odnoszą się do skandalu nadużyć i maltretowania sierot w domach sióstr magdalenek w Irlandii oraz wydarzeń w zgromadzeniu Legioniści Chrystusa. Jego założyciel, ksiądz Marcial Maciel Degollado z Meksyku, przez kilkadziesiąt lat dopuszczał się pedofilii, a także seksualnego wykorzystywania seminarzystów. Miał również kilkoro dzieci. Papież Benedykt XVI na początku swego pontyfikatu nakazał mu życie w odosobnieniu. Sprawcę tego największego skandalu w Kościele nie spotkała nigdy żadna inna kara. Zmarł w 2008 roku.

Komitet ONZ ds. Praw Dziecka, mający swą siedzibę w Genewie, ogłosił, że czeka na wyjaśnienia Watykanu do 30 listopada.

Watykan: Odpowiemy

- Z całą pewnością udzielimy odpowiedzi - oświadczył jeden z przedstawicieli Stolicy Apostolskiej przy siedzibie ONZ w Genewie, ksiądz Massimo De Gregori. Wyraził nadzieję, że ta inicjatywa komitetu Narodów Zjednoczonych nie będzie postrzegana jako specjalna procedura dla Watykanu i nie dojdzie do jej "instrumentalnych" interpretacji.

Wyjaśniono, że przedłożenie wniosku o wyjaśnienia jest działaniem rutynowym, dotyczącym wszystkich państw.

--------------------------------------------------------

TOK FM o pedofilii w Kościele. Na portalu Tokfm.pl i w Radiu TOK FM zajęliśmy się problemem pedofilii w polskim Kościele. Dlaczego akurat w Kościele? Bo to tam przez lata istniał instytucjonalny problem z ukrywaniem przypadków przestępstw ze strony duchownych. Jeśli chodzi o Polskę, wciąż trudno oszacować skalę zjawiska, gdyż Kościół nie podaje żadnych danych na ten temat. Nie mamy więc precyzyjnych informacji na temat skali naruszeń, liczby oskarżeń oraz liczby przypadków ukrywania oskarżeń przez wysokich hierarchów. Kilka tygodni temu wysłaliśmy do wszystkich diecezji w kraju oraz do rzecznika Episkopatu listę pytań w tej sprawie. Otrzymaliśmy już część odpowiedzi: od rzecznika episkopatu oraz części diecezji. Niestety, odpowiedzi nie pomogły w ustaleniu skali naruszeń.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 3

Komentarze (7)

 • avatar

  Oceniono 21 razy 21

  Watykan powinien odesłać komitet ONZ do Konferencji Episkopatu Polski.
  To tutaj powstaje to wiekopomne dzieło. To tutaj są światowej sławy specjaliści od molestowania.

 • avatar

  niktwazny126

  Oceniono 21 razy 21

  Olaboga, ONZ się obudził i pytać zaczyna. W dodatku zadaje "niewygodnie" pytania. Do tej pory można było zadawać tylko pytania "wygodne" dla kościoła?

 • avatar

  Oceniono 19 razy 19

  Czy polski Episkopat blysnie ponowna arogancja i wypowie sie : TO NIE WASZA SPRAWA ! ?

 • avatar

  transformator2013

  Oceniono 15 razy 15

  "prosi" to się świnia - tu trzeba kategorycznie żądać pod groźbą sankcji!

 • avatar

  aniechich03

  Oceniono 15 razy 15

  Ach, co za nietakt wobec Franciszka Ubogiego !
  Przecież on dopiero kilka miesięcy na urzędzie.
  Mieszka w hotelu i dostał biały rower i mówi, że księża nie powinni obnosić się ze swym bogactwem.
  Wzorem swych poprzedników pochylił się z troską nad problemem pedofilii jego podwladnych.
  I na tym koniec.
  W Polsce bez zmian.
  Eliskopat Polski na obrady o pedofilii zaprosił biskulpa Paetza jako eksperta.
  Do tej pory nie ma odpowiedzi na pytania TOK FM co zrobił Kościół Rzymsko-Pedofilski w Polsce aby zapobiegač pedofilii i wypłacić odszkodowania.
  Naiwnością jest oczekiwanie , że nowy szef coś zrobi.
  W świecie cywilizowanego człowieka organizacja, która instytucjonalnie chroni przestępcę pedofila, odmawia współpracy z prokuraturą świecką, powinna zostać uznana za antyspołeczną, przestępcza i zdelegalizowana.
  W państwie wyznaniowym zmierzajacym do narodowo-socjalistycznej teokracji to niemożliwe.
  Dlatego nasi biskupi z prymasem Rydzykiem na czele ukarzą społeczeństwo za te ohydne pomówienia.
  Będziemy mieli wolne, patriotyczne środki medialne : TV Trwam i Radyjo Mariola na wszystkich multipleksach i kanałach od poczęcia do us...nej śmierci.
  Z błogosławieństwem Franciszka Ubogiego
  Amen

 • avatar

  ciemnyluddd

  Oceniono 11 razy 11

  Co tu wyjaśniać ? Nic takiego nigdy nie było...Podobnie jak współpracy księży z SB, ani kradzieży podatnikom gruntów...

 • avatar

  funkenschlag

  Oceniono 4 razy 4

  Watykan jest tylko obserwatorem w ONZ, a nie członkiem więc pewnie po nich te pytania spłyną jak za przeproszeniem po kaczce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.